Jump to content

Photo

Scule de pescuit

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 OFFLINE   wally_gatter

wally_gatter

Mare sef de trib

• Moderatori
  • 2,177 posts

Posted 14 September 2011 - 02:57 PM

Am deschis acest subiect ca sa ne putem lauda fiecare cu ce scule detinem , dar in special pentru a face o categorisire a sculelor pe specificul lor. Adica crapistii vor spune ce scule sunt specifice pescuitului la crap ,stiucarii despre ce scule se folosesc la stiuca , etc , dar de ce nu si metodele (ortodoxe) de pescuit specifice fiecarui peste.. Astept sa vad cine are primul curajul .. Poate cu ocazia asta vom afla aici si despre cei care repara sculele ,metode de intretinere , etc :da

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   rares01

rares01

ElForum staff

• Moderatori
  • 508 posts

Posted 14 September 2011 - 06:14 PM

la ce reparatii te referi? o scula stricata si reparata de pescuit nu va mai fi in veci ca una noua mai ales la lansete spinning mach.. etc actiunea lansetei va fi cu totu alta de regula e bine sa eviti si sa ai grija de ele !
cu ocazia asta mi-am facut si mie o morala tinand cont ca am un obicei prost de a-mi rupe betele de spinning :ras:
desigur le repar dar nu va ma fi ca nou :cry:

#3 OFFLINE   wally_gatter

wally_gatter

Mare sef de trib

• Moderatori
  • 2,177 posts

Posted 14 September 2011 - 06:37 PM

i-auzi acilea: reparatii de mulinete , intretinere.. tehnicile de montare inele si alte accesorii. eventual cum se monteaza girofarul la lansate de spinning :ras: , glumita nevinovata.. la mulinete , e ca la masini ,schimbul de ulei , si in cazul de fata se greseaza , curata de nisip ,si alte corpuri straine.. sa nu zic ca la spinning e mai "curat" pescuitul. as incerca sa dau la clean la muste artificiale ,am auzit ca sare bine pe ele :da

#4 OFFLINE   rares01

rares01

ElForum staff

• Moderatori
  • 508 posts

Posted 14 September 2011 - 07:09 PM

sare la muste sau piper :limb:
depinde unde mergi pe rau de munte da mic insa pastreaza distanta foarte mare fiindca se sperie cel mai usor cleanu cel mai bine zic sa incerci la lingurita rotativa mica !cand ajung acasa o sa pun poze cu sculele cu, care dau la rapitori fiindca in alea am investit mai mult, desigur voblere pierdute nu le pot fotografia :cry:

#5 OFFLINE   rares01

rares01

ElForum staff

• Moderatori
  • 508 posts

Posted 16 September 2011 - 10:44 PM

http://imageshack.us...0920111187.jpg/
o parte din jucarelele de spinning

#6 OFFLINE   wally_gatter

wally_gatter

Mare sef de trib

• Moderatori
  • 2,177 posts

Posted 17 September 2011 - 11:02 AM

http://imageshack.us/g/641/160920111187.jpg/
o parte din jucarelele de spinning

:dsaf faine.. acu urmeaza sa-mi iau si eu altele noi :rade: am facut praf pana acuma un rand :rade:

#7 OFFLINE   LARY

LARY

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 89 posts

Posted 28 October 2011 - 08:14 AM

Salut, iata numai produsele noi ale mele, ne atinse de apa.
Peste 250 Jig-uti, peste 250 Twistere si Shad-uri si multe altele, totul nou.
Sh folosite mai am inca pe atit.
http://www.99poze.ro/De_spinning :101 :da
:freaza: nu sunt pescar de spinnins, pescuiesc la crap asa ca sa nu doriti poze cu echipamentul de crap si accesoriile ca miar loa doua zile sedinta foto :101
ASTAda lauda :ciuda:

#8 OFFLINE   alexandruchiriac30

alexandruchiriac30

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 02 April 2012 - 04:12 PM

Foarte tare subiectul...Cred ca sunt atat de multe de discutat aici :)) Pe mine ma ducea tata pe balta inca de la vreo 5 ani...Si m-a molipsit si pe mine, bineinteles. Vreau sa-mi echipez vara asta "trusa de scule" cu tot ce trebuie. De obicei imi place pescuitul la crap, statul cu batul pe balta e cel mai relaxant, dar vara merg in concediu in Insula mare a Brailei la pescuit ;;)

#9 OFFLINE   claudiaclaudia185

claudiaclaudia185

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 29 April 2012 - 11:28 PM

Eu nu mi-am reparat niciodata undita. Am avut cateva care s-au rupt dar le-am inlocuit.

#10 OFFLINE   rares01

rares01

ElForum staff

• Moderatori
  • 508 posts

Posted 29 April 2012 - 11:34 PM

depinde de ce fel de lanseta ai...

#11 OFFLINE   Tita

Tita

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 359 posts

Posted 28 April 2013 - 05:29 PM

O undita de 50 Lei si cateva cirlige..plute(si alea de papusoi merg uns :rade: )..plumg... :ras: :ras:
Echipamentul perfect pentru pescuitul de rau!

#12 OFFLINE   wally_gatter

wally_gatter

Mare sef de trib

• Moderatori
  • 2,177 posts

Posted 28 April 2013 - 10:14 PM

O undita de 50 Lei si cateva cirlige..plute(si alea de papusoi merg uns :rade: )..plumg... :ras: :ras:

daca linia de sub luciul apei e fina , ai succes si cu batul din fierbeton :rade:

#13 OFFLINE   Tita

Tita

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 359 posts

Posted 28 April 2013 - 10:31 PM

:ras: :ras: cu undita de 50 Lei am prins mult :mrena,clean,scobai.(si nu din aia cat o palma...chiar ma speriat o mreana :rade: )..etc

#14 OFFLINE   nicul

nicul

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 779 posts

Posted 02 May 2013 - 07:30 PM

ceva tehnici pentru pescuit cu flotor culisant aveti ?
Incerc sa folosesc asa ceva, lansez de pe mal, dar cand recuperez, tocmai ca sa imprm miscarea necesara momelii pe care o vreau la o anumita adanncime in apa, flotorul se duce inspre carlig si imi ridica ansamblul lumb momeala carlige din apa.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   utzy

utzy

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 125 posts

Posted 28 August 2015 - 03:01 PM

Salut. Apropos de plute profi, calitate inalta, incomparabile fata de chinezariile ce sunt actualmente pe piata   www.pandyfloats.com     sau   https://www.facebook...907460862659515

Si pentru cei care vor mai multe informatii despre pescuitul stationar, la pluta in special cit si cel de competitie, puteti intra pe linkul de mai jos.....gasiti raspunsuri la toate problemele voastre, inclusiv calendarul concursurilor cele mai tari de stationar.

http://www.pescuitst....php?f=9&t=3853

Edited by utzy, 28 August 2015 - 03:06 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users