Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dreapta de sarcina pentru 3KW putere utila in audiofrecventa


Vizitator

Postări Recomandate

Aceasta afirmatie apartine Traian B(a tot cunoscator AF):

....@valderama: daca ai fi fost mai curios, ai fi observat deja ca daca si scoate blocul de filtre de iesire de la Harris RF-110A (practic este un singur modul prins cu 5 suruburi si un singur cablu deconectabil) si-l inlocuiesti cu un transformator audio PP, cu modificari minimale (taieri si lipiri de 4-5 sarme) poti utiliza acel amplificator in audio pana la 3 kW

...

Uite , am devenit curios intre timp.

Acel "transformator audio PP" de care faci vorbire ar avea si el un raport de transformare pentru o sarcina data in secundar ?! au ba ,"alege" tu o "sarcina" si un raport de transformare.

Referitor la putrea de 3KW in audio prin "metamorfoza"-Harris RF-110A ce poti adauga ?!,doar atit ?

.. (chit ca RF-110A despre care amintisem eu are 2 x 4CX1500B, care e cu totul altceva) se calculeaza altfel decat dreapta de sarcina pentru...

zici ca ai fi dispus sa ne arati "altceva" ?!Traian B.

 

Sau schiteaza un transformator audio care sa transforme Harris RF-110A in Harris AF-110A , te depaseste aceasta "problema" Traian B ?!.

Poate ne spune Traian B , ce fel de Watti sint aia "in audio pina la 3KW" si cit pina la 3KW obtinuti din Harris RF-110A prin simpla modificare minimala sugerata de tine ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Aceasta afirmatie apartine Traian B(a tot cunoscator AF):
....@valderama: daca ai fi fost mai curios, ai fi observat deja ca daca si scoate blocul de filtre de iesire de la Harris RF-110A (practic este un singur modul prins cu 5 suruburi si un singur cablu deconectabil) si-l inlocuiesti cu un transformator audio PP, cu modificari minimale (taieri si lipiri de 4-5 sarme) poti utiliza acel amplificator in audio pana la 3 kW

...

Uite , am devenit curios intre timp.

Acel "transformator audio PP" de care faci vorbire ar avea si el un raport de transformare pentru o sarcina data in secundar ?! au ba ,"alege" tu o "sarcina" si un raport de transformare.

Referitor la putrea de 3KW in audio prin "metamorfoza"-Harris RF-110A ce poti adauga ?!,doar atit ?

.. (chit ca RF-110A despre care amintisem eu are 2 x 4CX1500B, care e cu totul altceva) se calculeaza altfel decat dreapta de sarcina pentru...

zici ca ai fi dispus sa ne arati "altceva" ?!Traian B.

 

Sau schiteaza un transformator audio care sa transforme Harris RF-110A in Harris AF-110A , te depaseste aceasta "problema" Traian B ?!.

Poate ne spune Traian B , ce fel de Watti sint aia "in audio pina la 3KW" si cit pina la 3KW obtinuti din Harris RF-110A prin simpla modificare minimala sugerata de tine ...

 

Ai devenit curios "intre timp"?

Nu cumva "intre timp" trebuia discutat subiectul acestui topic si de fapt ai devenit interesat de altceva brusc si nu "intre timp"?

Sau... deja "miroase" a "fofilare"?!

Brusc ai devenit "curios" la altceva, vrei deja sa schimbi subiectul topicului?

Mai, sa fie!

Sau ai vazut ca treaba nu este chiar asa de simpla?!

 

Pai domnu' doctor-inginer valderama, subiectul acestui topic nu este dom'le transformatorul!!!!

Da, am citit titlul topicului cu maaaaare atentie, eventual poti sa-l citesti si tu, ca e scris cu litere din Abecedar!...

Subiectul acestui topic este "dreapta de sarcina pentru 3KW putere utila in audiofrecventa" si cu asta ai aruncat manusa!

Ai mai si spus ca sa aleg eu tubul!

Ai memorie asa scurta?

 

Iar domnu' doctor-inginer-savant de renume mondial, ca sa vezi ce tampenie ai scris mai sus, dreapta de sarcina nu are "treaba" cu transformatorul, dreapta de sarcina se stabileste initial si este intrinseca tubului pentru un regim datsi numai dupa ce aceasta este stabilita se discuta - daca este cazul- de transformator.

D'aia matale ai desenat-o mereu in toate topicurile tale cu frumoase desene (chiar si atunci cand ai desenat-o gresit!) numai pe caracteristicile tubului, si nu ai desenat-o niciodata pe eticheta transformatorului!

Nu stii asta, nu stii de ce ai desenat mereu dreptele de sarcina numai si numai pe caracteristicile tubului ?

 

Rezistenta la iesirea tuburilor specificata in foaia de catalog este de 5800 ohmi, nu stii sa citesti numere naturale peste 5000?

Inteleg ca eu sa am probleme de acest gen, ca nu ma pricep la ar'metica si nici n-am indraznit niciodata "sa ridic manusi" prin zona, dar... tu, la "valoarea" ta pe care tocmai vroiai sa o expui in acest topic genial?!

 

Datele tipice pentru regim PP AB1 din foaia de catalog sunt suficiente pentru a trasa dreapta de sarcina in conditiile specificate in catalog, restul este treaba fiecaruia ce transformator are la iesire. De exemplu, eu am 725 de difuzoare de 8 ohmi 6W inseriate si transformator 1:1 cu priza mediana in primar, dar care -dupa cum am afirmat- nu au importanta relativ la subiect, deoarece informatiile din catalog sunt suficiente pentru a "rezolva" subiectul topicului.

Procedura normala este ca transformatorul sa se aleaga/construiasca in functie de impedanta de iesire a tuburilor (si de cea a sarcinii), si nu invers, deci nu ai nevoie de datele lui pentru a stabili dreapta de sarcina pentru 4CX1500A, 5800 ohmi, etc., si nici pentru alt tub!!!! Nu stii asta?

 

Altfel ai idee de ce in foile de catalog nu este mentionat in specificatii transformatorul, de ce acolo nu este nevoie de aceasta specificatie si la tine ar trebui neparat???

 

Deci nu te mai da "ranit": 4CX1500A (ca tot l-ai studiat si propus), foaia de catalog zice tipic AB1 PP, 3900V, 1,5A, 5800 ohmi, etc.

Mai trebuie ceva?

(Mai ai nevoie si de transformator pentru a trasa dreapta cu care ai vrut sa uimesti lumea?...)

 

Ai tot ce-ti trebuie, date caracteristic, etc., nu te mai "fofila"...

 

[Oricum, iti afirm dinainte: nu e chiar asa simplu cum ai crezut tu atunci cand ai deschis aceasta discutie.

Dupa modul cum reactionezi, banuiesc ca deja ai incercat sa faci ceva pe baza datelor de catalog, ca te-ai lovit deja "de pragul de sus" in aceasta problema si cred ca de fapt tu acum nu prea stii cum s-o mai scoti la capat, ti-ai aruncat manusa tie insuti, drept in fata!... :rade:

De aceea tot incerci "s-o dai cotita" si tare ai vrea acum sa schimbi directia discutiei catre oriunde, numai nu catre dreapta aia de sarcina...]

 

Baieti, stati pe aproape, ca o sa fie interesant! Asta numai daca nu se "fofileaza" campionul nostru la "aruncarea manusii"...

 

 

P.S.

Nu uitati: NU EU AM DESCHIS ACEST TOPIC!

Valderama, relativ la RF-110A, gasesti manualul pus de mine pe internet (pe BAMA). In principiu, da, este nevoie de 5 fire "taiate", desi s-ar putea sa fi gresit cu unul-doua!

Daca esti curios, pune mana si munceste, studiaza schema finalului aceluia, ca nu-ti este nimeni dator tie sa te lamureasca aici, nici macar cu o impartire si o extragere de radical care in mintea ta ar constitui genialitatile universului.

Iti garantez ca este un amplificator cu totul, si cu totul, si cu totul deosebit, practic este o "borna de hotar", inclusiv istoria conceperii lui si a tuburilor respective este interesanta (stiu ca n-ai habar nici de el nici de genul acesta de tuburi, deci nu e cazul sa "te mai dai rotund"), si s-ar putea -in functie de cum evolueaza treaba aici- sa mai amintesc de el si acele tuburi cate ceva, pentru ca sunt multe aspecte legate de ele care sunt muuuuult mai interesante decat orice desen facut in Paint si pus ad-hoc pe acest forum alaturi de o impartire si o extragere de radical care in mintea ta ar constitui genialitatile universului, toate "desenele" fiind bazate pe aceeasi vesnica "dreapta de sarcina", pe aceeasi vesnica impartire intre o tensiune si un curent si pe o procedura grafica ce in cazul PP a fost stabilita inca din 1933 (nu te intreb numele celui care a stabilit-o, ca stiu ca nu ai habar)! Altfel sunt lucruri interesante legate de aceste tuburi pe care nu le vei fi cunoscand "cat ii haul" si iti garantez ca sunt mai importante decat vesnica problema-dreapta de sarcina!

Repet: inceteaza cu "aroganta" asta, ai vazut bine de cate ori nu ai avut habar si ai gresit in moduri de-a dreptul penibile. Ai ajuns sa te lauzi acum cu stabilirea unui raport de transformare?

Te intreb din nou: ai incercat si la un psiholog bun?

 

P.P.S.

Tot aici download/file.php?id=69219&mode=view se poate vedea peak drivig power=0W ,interesant cred.

Omul gospodar isi face vara manusi, nu le arunca, asa ca...

UN CIORAP aruncat lui valderama: CUM ESTE POSIBIL CA PUTEREA DISIPATA SPECIFICATA SA FIE ZERO ????

Si inca este vorba de puterea de varf!

Cum de a gresit in catalog si a dat astfel acest parametru, si inca nu pentru orice, ci pentru niste grile care se fabrica din wolfram sau molibden ???

[nu v-am spus ca o sa fie interesant?! stati aproape, sa vedeti ce raspunsuri "competente" or sa vina...]

 

 

@skaarj: daca nu ti-ai dat seama inca, valderama a aruncat manusa impotriva directiei vantului (ca sa nu spun altfel!) si nu o poate "rezolva" pentru ca treaba e ceva mai complicata, sunt niste "mici probleme" relativ la tuburile mentionate de valderama si de care el s-a lovit de-abia acum, numai dupa ce i-a scapat pasari... -pardon- topicul din gura! De ce crezi ca a lasat el sa "moara" discutia atat timp?!

Si nu numai ca nu mai stie cum sa "scape" de manusa, dar acum mai are si un ciorap!

Si inca "nu s-au pus pe tapet" adevaratele "chestii grele" legate de 4CX1500B, de aceea ma duc sa mai caut niste șosete ! :rade:

Link spre comentariu

Mai Traian B in afara faptului ca folosesti un limbaj mizerabil NU CONTEAZA , tin sa te anunt ca Raa ala in cazul AB1 4CX1500A poate ocupa o plaja foarte larga asa cum e stipulat si in foaia de catalog Load resistante plate to plate 3340Ω-5800Ω functie de regimul de alimentare ales.Asadar Raa recomandat fiind 5800Ω numai in cazul DC plate voltaj 3900V , poate inveti sa citesti foaia de catalog Traian B... ,in alte situatii Raa poate fi 4000Ω etc etc , sau cit vreau in plaja 3340Ω-5800Ω sau si in afara plajei daca doresc...,cine ma obliga sa folosesc DC plate voltage 3900V ?!...

Si in cazul 1:1 tot raport de transformare se cheama...sau nu stiai ?!

Eschiva vine din patrea ta Traian B pentru ca tu Traian B niciodata nu o sa poti face un transformator de audiofrecventa chiar 1:1 astfel incit sa "transformi" Harris RF-110A in Harris AF-110A ,acum se intelege cit de superficial ai fost facind afirmatia:

....@valderama: daca ai fi fost mai curios, ai fi observat deja ca daca si scoate blocul de filtre de iesire de la Harris RF-110A (practic este un singur modul prins cu 5 suruburi si un singur cablu deconectabil) si-l inlocuiesti cu un transformator audio PP, cu modificari minimale (taieri si lipiri de 4-5 sarme) poti utiliza acel amplificator in audio pana la 3 kW

...

Traian B poate afli ce inseamna "peak drivig power"(scrie acolo DC grig voltage -105V -110V si peak AF drivig voltage 95V 100V).

Ai pus si tu Traian B o singura dreapta de sarcina pe acest forum ?!(nu_mi amintesc sa fi vazut...),eu am pus citeva zeci de drepte de sarcina pe care iar nu_mi amintesc sa fi avut tu Traian B "amabilitatea" sa le corectezi.

Cite etaje finale in audiofrecventa(firme consacrate) adopta un Raa-unic si un regim unic pentru clasaAB1 ,cred ca nu prea ai habar Traian B ,zau.

Nu intimplator am deschis acest subiect ,4CX1500A in AB1 furnizeaza o putere fantastica si pentru portiunea de clasaA avind in vedere un ia0 400mA-500mA(ia0 pentru fiecare tub 200mA-250mA).

In al doilea rind nu am vazut 4CX1500A-PP implementat in audio clasaAB1 sau clasaA(O PUTERE UTILA IN SARCINA DE PESTE 0,5KW in clasaA ar insemna ceva cred...).

Poate ne spune Traian B cit ar furniza in audiofrecventa si sarcina 4CX1500A-PP clasaA ?!

Link spre comentariu

Ai fugit Traienus ? , te ai dus sa te culci ?, poate_ti vine muza si afli ce inseamna Peak driving power 0 Watts ,ia vezi tu acolo 4CX1500A la clasaAB1 si lasa gargara cu greseala de catalog... http://www.g8wrb.org/data/Svetlana/pdf/4CX1500A.pdf

...UN CIORAP aruncat lui valderama: CUM ESTE POSIBIL CA PUTEREA DISIPATA SPECIFICATA SA FIE ZERO ???? ...Cum de a gresit in catalog si a dat astfel acest parametru, si inca nu pentru orice, ci pentru niste grile care se fabrica din wolfram sau molibden ???

...

Ai inceput sa sesizezi greseli Traian B si in catalog..., scrie pe forum la svetlana

 

RASPUNS

Grid voltage -105 -110 Vdc

Zero signal plate current 250 200 mAdc

Max signal plate current 765 750 mAdc

Max signal screen current* 46 40 mAdc

Peak rf grid voltage 95 100 Volts

Peak driving power 0 0 Watts

 

sau numai atit stii mata ?!,sau NU stii Traian B ca in clasaAB1 NU! MUSAI AM CURENT DE GRILA COMANDA ?! ,parca erai foarte "rotund" referitor la aceste tuburi(4CX1500A clasaAB1) ?!,sau nu prea stii Traiane cum e cu clasele la tub(recomand sa studiezi mai bine Traian B ce inseamna Peak driving power 0 Watts) ,acum m_am lamurit ce poti...

Link spre comentariu

care ar fi

adevaratele "chestii grele" legate de 4CX1500B

?

 

Cred ca pentru a "misca" lucrurile inainte este nevoie de o miza ceva. Sau fiind in perioada de criza, merge varianta: Traina B are timp 24 de ore sa traseze o dreapta de sarcina (daca o poate desena :ras: ), daca nu, dupa 24 de ore traseaza valderama dreapta de sarcina. Ca altfel lucrurile se vor prelungi la nesfarsit.

 

Traina B esti capabil sa trasezi dreapta de sarcina sau nu? (daca DA, traseaz-o, daca nu o trasezi inseamna ca esti incapabil, restul discutiei doar ascunde neputinta).

 

In al doilea rind nu am vazut 4CX1500A-PP implementat in audio clasaAB1

pai pentru ca in Push-Pull este mai complicat de trasat dreapta de sarcina. Daca era la indemana multora, sigur poate apareau niste incercari, dar asa daca nu se "scurge" un Raa de la cei ce stiu, multimea sta in asteptare si "lucreaza" cu lampile la care "s-a scurs ceva date".

 

Multi BANALIZEAZA TRASAREA DREPTEI DE SARCINA pentru ca nu pot sa o traseze si "trec peste ea". Sunt curios cati useri de pe acest forum pot trasa o dreapta de sarcina pentru un Push-Pull.

 

P.S. Traian B, in Push-Pull eu marturisesc deschis ca INCA NU STIU SA TRASEZ O DREAPTA DE SARCINA! Nu-i rusinos sa recunosc un adevar. In SE nu-i totul sub control dar ..... cu ceva chinuri (n-am ochiul format inca) o scot la capat. Tie iti este asa de greu sa recunosti ce poti si ce nu poti?

Link spre comentariu

Valderama, in primul rand ai dreptate relativ la peak driving power, eu am confundat cu caracteristica unui tub din aceeasi familie (cx1000) la care puterea disipata este zero, de aici si intrebarea, dar intrebarea poate insa ramane valabila, daca vrei (cum e posibil ca o specificatie de disipatie sa fie zero?).

 

In al doilea rand, posibilitatea ca rezistenata de sarcina sa fie asa, si asa, nu acesta este subiectul topicului.

Cifrele ce le-ai scris - nu ele sunt problema- si tu stii bine asta, pentru ca nu ele sunt subiectul topicului.

Ce am cerut deja de mai multe ori este ceea ce ai cerut tu insuti, adica trasarea dreaptei de sarcina pe caracteristicile din catalog.

Am insistat in mod deosebit pe caracteristicile din catalog, nu altele ale lui x si y.

 

In al treilea rand, pentru a treia oara pur si simplu nu numai ca eviti subiectul real dreapta de sarcina pe caracteristicile din catalog, dar il eviti abwsolut total, nici mcar nu il mentionezi.

In schimb, de fiecare data - ba Harris RF-110, ba transformatorul, ba rezistenta poate fi nu stiu cum, ba ... mereu exista altceva nu-i asa?

 

Ai cerut sa stabilesc eu - am stabilit anterior, la chiar valoarea specificata in catalog, si asta numai si numai ca sa nu mai existe nici un motiv de a evita subiectul real al topicului, deja unii si-au dat seama de asta.

Cand am ales acea valoare de 5800 ohmi, am ales-o constient de faptul ca aceasta valoare nu are atat de multa importanta, datele de catalog care le-am si pus mai sus specifica 3700W in conditiile date, si nimeni nu opreste la a alege tensiunea de intrare la valoarea corespunzatoare unei puteri de 3000W, si nici alegerea unei alte tensiuni, si nici alta dreapta de sarcina!

Insa de vreme ce - la indicatia ta am ales ceva, nu mai aveai motiv de a nu trasa dreapta de sarcina, si nu ar fi fost nici o problema daca alegeai tu altceva, pentru ca problema reala este in alta parte.

 

Stiati ca transformatorul este foarte important in trasarea dreptei de sarcina? Nu stiati?! Pai nici eu!

Stiati ca in trasarea dreptei de sarcina este foarte important numarul de fire care trebuiesc taiate in RF-110 pentru a-l putea adapta in audio? NU stiati?! Nici eu!

Stiati ca o dreapta de sarcina nu poate fi trasata decat daca eu pot sau nu sa calculez o chestie asa de complicata precum raportul de transformare la un transformator determinat pe baza impedantelor din primar si secundar? Nu stiati asta?! Nici eu nu stiam!

Insa din fericire pentru noi toate acestea le-am aflat acum, si putem trasa dreapta de sarcina tinand cont de transformator, de raportul de transformare, de RF-110, de ... orice altceva care ar putea ajuta sa nu mai fie trasata de loc!

 

In acest punct, sunt dator cu explicatia celorlalti.

Cand am afirmat ca manusa s-a intors in fata celui ce a aruncat-o, nu am glumit.

Altfel, valderama nu ar fi lasat topicul neterminat si v-ar fi uimit de mult timp in urma cu impresionanta dreapta de sarcina, asa cum a mai facut-o, dar trasarea ei in modul obisnuit nu merita un topic separat!

Dealtfel, el chiar a facut calculele (rezultatele sunt mai sus), calcule pentru care nu este necesara trasarea dreptei de sarcina, dar folosindu-le ar fi putut trasa caracteristica chiar si numai intr-un minut. Este doar o noua ocolire a subiectului specificat mare deasupra topicului.

 

Da, trasarea dreptei de sarcina ar fi fost foaaaarte simplu de facut pe caracteristicile de iesire, si s-ar fi facut de mult timp, avand deja cifrele de mai sus, dar...

 

Dar, pentru tuburile de putere destinate RF, de cele mai multe ori in foile de catalog producatorii NU DAU CARACTERISTICILE DE IESIRE ale tubului, iar dreapta de sarcina -cea tot desenata si ras-desenata prin zona- ar fi trebuit desenata intr-un minut tocmai pe aceste caracteristici ce lipsesc in foaia de catalog!

Singurele caracteristici date sunt caracteristicile de curent constant, care erau utilizate des de catre inginerii de RF, dar care caracteristici sunt foaaaarte "greu" de utilizat ca atare pentru desenarea unei drepte de sarcina (sau mai ales a unei "drepte")!

Cand am vazut topicul, ce tuburi se mentioneaza, si faptul ca a fost lasat de izbeliste atata timp, imediat mi-am dat seama care este problema si de ce nu au aparut "expunerile"! Repet: pe caracteristicile de iesire valderama ar fi trasat dreapta de sarcina in mai putin de un minut!!!

 

Problema domnilor, este ca pe caracteristicile de curent constant, acea dreapta de sarcina pe care de atata timp nimeni nu a indraznit s-o abordeze (absolut deloc) si pe care insusi initiatorul topicului nici macar nu a mai mentionat-o vreodata in nici unul dintre mesajele lui (intotdeauna subiectul lui fiind altceva - orice in afara de dreapta de sarcina - va rog sa verificati asta!), acea dreapta de sarcina este o.. o "stramba de sarcina". ;-)

 

Da, pe caracteristicile (de curent constant) din foile de catalog, transpunerea "dreptei" aceea despre care ai aruncat manusa, este o CURBA de toata frumusetea!!!

 

Acesta este motivul pentru care evitarea subiectului a fost absolut totala si in nici o postare nu s-a mai mentionat despre dreapta de sarcina, in plus incercand de fiecare data sa distraga atentia catre orice altceva, inclusiv -din nou acum- cautari prin postarile mele de cu ani in urma care nu au legatura cu rezolvarea subiectului topicului (repet: cu cifrele la indemana, trasarea pe caracteristica d eiesire ar fi durat cel mult un minut).

 

Se pot insa determina prin transpozitie (punctual) caracteristicile de iesire din cele de curent constant, (eu le-am determinat deja, si din cate-mi amintesc am mai facut o transpunere asemanatoare intr-un topic in care cineva desenase gresit si nu facuse distinctia intre caracteristica de transfer dinamica si cele statice- ghici cine!), numai ca in gama curentilor de varf utili pentru subiectul de fata, in afara de curba de curent constant care trece prin chiar punctul de repaus (200mA), nu sunt date in catalog decat 3 (trei) alte curbe utile, deci o eventuala determinare a caracteristicilor de iesire din cele de curent constant este foaaaaarte aproximativa.

Ca sa fie si mai rau, insasi caracteristicile date prezinta neliniaritati mari, incat incercarile de determinare mai precisa prin interpolare nu prea au sanse mari de reusita, iar rezultatul final ar fi greu de acceptat ca avand mare utilitate.

Se mai poate cauta eventual o caracteristica trasata de altcineva, insa asta cu rezerve, si de aceea am tot specificat "pe caracteristicile din catalog" - pentru ca aici este interesant.

 

Deci, transpunerea dreptei de sarcina din planul caracteristicilor de iesire in planul caracteristicilor de curent constant din catalog este o curba.

Aceasta curba este descrisa de o relatie diferentiala, pe care valderama acum poate s-o scrie el, nu mai are nici un motiv sa n-o faca, mai ales ca raspunsul l-am si dat acum.

 

Ca si concluzie: nu puterea de iesire de 3 kw era problema (se aplica la fel indiferent de puterea tubului, asa cum a descris B.J. Thompson in anul de gratie 1933 "cand era bunica fata"!!!- de aceea am fost asa ironic mai sus relativ la subiectul topicului care altfel in sine ar fi fost penibil), nu rezistenta d eiesire era problema, nu alegerea vreunui parametru, nu transformatorul era problema nici RF-110, si nici dreapta de sarcina pe caracteristica de iesire.

Problema era ca, doar cu datele disponibile in foaia de catalog (curbele de curent constant), trebuia observat ca dreapta nu mai este dreapta si nici cine sa faca transpunerea ei pe caracteristicile de curent constant existente!

Acesta este motivul "balbaielilor" de mai sus relativ la rezistenta de sarcina, transformatoare, cautari febrile prin alte topicuri, etc, etc.

Aceeasi problema este si la alte tuburi de RF fabricate de Eimac si echivalentele, inclusiv pentru 304TL pentru care caracteristicile utile in AF trebuiesc -si au fost- masurate de catre unii in mod practic, in montaj de masura, deoarece transpunerea din cele de curent constant nu este foarte utila.

 

 

Cred ca pentru a "misca" lucrurile inainte este nevoie de o miza ceva. Sau fiind in perioada de criza, merge varianta: Traina B are timp 24 de ore sa traseze o dreapta de sarcina (daca o poate desena :ras: ), daca nu, dupa 24 de ore traseaza valderama dreapta de sarcina. Ca altfel lucrurile se vor prelungi la nesfarsit.

Traina B esti capabil sa trasezi dreapta de sarcina sau nu? (daca DA, traseaz-o, daca nu o trasezi inseamna ca esti incapabil, restul discutiei doar ascunde neputinta).

adrian_pic, as fi dorit sa nu fi facut asta. "Daca taceai, filozof ramaneai!"

Ar fi trebuit sa ceri altcuiva acest lucru, asa cum l-am solicitat si eu, cu rezultatul care se vede (zero).

Insa acum m-ai obligat practic sa raspund eu cu ceea ce trebuia sa raspunda altcineva care a avut muuult mai mult timp la dispozitie decat mine.

Ai aici atasat raspunsul pe care sunt obligat acum sa-l dau.

Aceasta este "dreapta" pe care a cerut-o valderama, transpusa pe caracteristicile din catalogul tubului.

Este facuta atat cat este necesar, pana acolo incat prin simple simetrii si transpuneri geometrice fata de punctul de repaus il poti prelungi pentru PP.

Desi nu pare "dreapta de sarcina", este chiar trasarea ei si contine toate datele care exista pe dreapta trasata -asa cum se face de obicei- pe caracteristicile de iesire, absolut TOATE, pentru ca reprezentarile sunt echivalente, diferenta fiind aceea ca in acest caz 'lumea" nu prea este obisnuita cu aceasta reprezentare care este mult mai interesanta.

Cine doreste poate transpune in planul caracteristicilor de iesire, trasarea acolo este muuult mai simpla, insa transpunerea caracteristicilor in sine este "munca de negru".

 

Iar daca cineva are deja caracteristicile de iesire, atunci este atat de simplu incat nu merita un topic separat (si am mai spus-o mai sus)!

 

 

P.S.

As fi tare curios cati dintre cei "din zona" au "rezolvat" problema (nu, nu cea falsa legata de 3 kW, de etc.!).

Link spre comentariu

Da domnule Traian B asa merge , vad ca a disparut "limbajul" inadecvat dialogului si a aparut in schimb chestiuni instructive , mai mult decit atit se pare ca si Peak driving power ar fi 0 Watts download/file.php?id=2341&mode=view ,e , sa mentinut 3,9KV cu ia0=0,2A si atacul merge pina la un peak 100V(Ug0=-105V) ,grila de comanda ramine in regim negativ(etajul driver nu lucreaza in "sarcina"...).

Link spre comentariu

...Da, pe caracteristicile (de curent constant) din foile de catalog, transpunerea "dreptei" aceea despre care ai aruncat manusa, este o CURBA de toata frumusetea!!! ...

Bine inteles ca este o curba Traian B (pe caracteristicile de curent constant) ,curentul anodic fiind reprezentat scara NELINIARA .(incercuit cu rosu ,dumneata doreai ca in situatia data sa rezulte o DREAPTA de sarcina !?).

Dumneata ai reprezentat TRANSPUNEREA dreptei de sarcina pe caracteriticile de curent constant !(dreapta transpusa pe caracteristicile de curent constant reprezentate cu scara NELINIARA devine o curba ,in zona cit de cit cu reprezentare scara liniara curent anodic curba pare cam dreapta ,curbura fiind puternic accentuata in zona cu scara NELINIARA curent anodic...) ,manusa a fost bine aruncata ,la tine vad ca dreptele au ghilimele si devin curbe :rade: .

 

Asadar eu o sa trasez o DREAPTA(4CX1500A-PP-AB1) pentru o reprezentare scara LINIARA a curentului anodic http://oi56.tinypic.com/s26r6f.jpg (mi_a luat 30 de secunde cred) cind Raa=5800.

__Nu de alta dar vreau sa respect titlul subiectului(unde scrie DREAPTA ).

 

 

...Valderama, in primul rand ai dreptate relativ la peak driving power, ...

PS.@Train B ,bine ca te_ai lamurit cu peak driving power 4CX1500A-PP-AB1.Numai cine nu munceste nu greseste !.

post-18717-139829297749_thumb.jpg

Link spre comentariu

Daca taceam, ramaneam filozof dar ... nu ma ajuta cu nimic sa fiu filozof. Pe mine ma intereseaza sa inteleg anumite lucruri.

 

Cine doreste poate transpune in planul caracteristicilor de iesire, trasarea acolo este muuult mai simpla, insa transpunerea caracteristicilor in sine este "munca de negru".

 

Eu speram sa vad "munca de negru" cu toate informatiile folosite. (am mai spus-o odata ca nu mie rusine sa recunosc ca fac parte din cei care asteapta mura-in-gura). Si nu-mi ramanea decat sa inteleg "munca de negru" pe care sa o folosesc la lampi mai uzuale. (mai ales ca in cazul de fata este vorba de Push-Pull unde am zis ca stau prost de tot la trasarea dreptei de sarcina). Din start ma interesa doar teoria ca in practica nu se va arunca nimeni de prin Romania sa lucreze cu aceasta lampa in audio. (este prea babana si trebuie experienta in lucrul cu tensiuni mari).

 

Traian B stiu ca ai consumat mult timp pentru a putea scrie ultimul tau post (graficul a mancat ceva timp sa fie facut si inclusiv documentarea care a dus la afirmatia:

transpunerea caracteristicilor in sine este "munca de negru".

), dar intradevar este un post care contine informatie utila. Pentru munca depusa si faptul ca ai impartasit-o aici iti spun un mare MULTUMESC si imi scot palaria in fata ta!
Link spre comentariu
...Da, pe caracteristicile (de curent constant) din foile de catalog, transpunerea "dreptei" aceea despre care ai aruncat manusa, este o CURBA de toata frumusetea!!! ...

Bine inteles ca este o curba Traian B (pe caracteristicile de curent constant) ,curentul anodic fiind reprezentat scara NELINIARA .(incercuit cu rosu ,dumneata doreai ca in situatia data sa rezulte o DREAPTA de sarcina !?).

Dumneata ai reprezentat TRANSPUNEREA dreptei de sarcina pe caracteriticile de curent constant !(dreapta transpusa pe caracteristicile de curent constant reprezentate cu scara NELINIARA devine o curba ,in zona cit de cit cu reprezentare scara liniara curent anodic curba pare cam dreapta ,curbura fiind puternic accentuata in zona cu scara NELINIARA curent anodic...) ,manusa a fost bine aruncata ,la tine vad ca dreptele au ghilimele si devin curbe :rade: .

 

Asadar eu o sa trasez o DREAPTA(4CX1500A-PP-AB1) pentru o reprezentare scara LINIARA a curentului anodic http://oi56.tinypic.com/s26r6f.jpg (mi_a luat 30 de secunde cred) cind Raa=5800.

__Nu de alta dar vreau sa respect titlul subiectului(unde scrie DREAPTA ).

 

 

...Valderama, in primul rand ai dreptate relativ la peak driving power, ...

PS.@Train B ,bine ca te_ai lamurit cu peak driving power 4CX1500A-PP-AB1.Numai cine nu munceste nu greseste !.

 

DOAMNE DUMNEZEULE, DE CAND ASTEPTAM SA "DESCHIZI GURA", STIAM CA O SA AFIRMI ASTA, esti atat de previzibil...!!!

Domnu' aruncator de manusi, citeste cu maaaare atentie:

 

Pe caracteristicile de curent constant, cele care sunt distantate neuniform sunt CURBELE DE CURENT CONSTANT Ia=constant din planul (Ug,Ua) la fel cum pe caracteristicile de iesire din planul (Ua,Ia) curbele de tensiune de grila constanta sunt dispuse neliniar, insa REPREZENTAREA DREPTEI DE SARCINA pe care eu am trasat-o ARE IN PLANUL (Ua, Ia) -adica in planul caracteristicilor de iesire- VARIATIE LINIARA A CURENTULUI SI VARIATIE LINIARA A TENSIUNII, EXACT CUM ESTE NECESAR PENTRU O DREAPTA DE SARCINA DIN ACEL PLAN. Aceea reprezinta o dreapta de sarcina, si in engleza se numeste LOAD LINE.

 

COORDONATELE DE TENSIUNE SI DE CURENT ALE TUTUROR PUNCTELOR DE PE CURBA PREZINTA VARIATIE LINIARA IN PLANUL(Ua, Ia) care este... tocmai planul caracteristicilor de iesire! Deci in ceea ce priveste coordonatele Ua si Ia, "curba" reprezinta matematic o dreapta!, si uite de ce:...

 

Este evident ca variatia coordonatelor de tensiune Ua este liniara (axa orizontala este axa tensiunilor si este gradata liniar), deci aceasta este lamurita.

Insa coordonata curentului anodic Ia?

Pai Domnule, "curba" respectiva este una din curbele ce reprezinta locul geometric al punctelor ce respecta relatia diferentiala d(Ua) / d(Ia) = RL = constant, unde RL reprezinta rezistenta de sarcina "vazuta" de un singur tub (RL = Raa / 4 = 1450 ohmi). In speta, dintre toate aceste curbe, curba desenata de mine reprezinta acea curba unica ce respecta aceasta relatie si care trece prin punctul O de repaus al tubului.

Ghici ce inseamna d(Ua)/d(Ia)=RL?

este legea lui OHM, domnu' electronist!

Practic, daca luam oricare doua puncte de pe acea "curba", raportul delta(Ua)/delta(Ia) este acelasi si este egal cu RL. Pentru oricare doua puncte de pe "curba"!

Relatia se mai scrie d(Ua) = d(Ia) x RL, adica variatia de tensiune = variatia de curent x rezistenta de sarcina, si ce inseamna asta, Domnu' electronist?

Inseamna ca EXISTA O RELATIE DE STRICTA PROPORTIONALITATE INTRE TENSIUNE SI CURENT, CU FACTORUL DE PROPORTIONALITATE RL.

 

Asadar in primul rand, variatia ambelor marimi Ua si Ia sunt proportionale una cu cealalta, deci deoarece axa Ua este liniara atunci si variatia coordonatei Ia de pe "dreapta de sarcina" este liniara, si in al doilea rand, "curba" din planul (Ug, Ua) al caracteristicilor de curent constant astfel definita este chiar DREAPTA DE SARCINA din planul caracteristicilor de iesire (Ua, Ia).

Nu uita ca in planul caracteristicilor de iesire -ghici cum este caracterizata dreapta de sarcina? - DA, exact prin acelasi raport constant dintre d(Ua)/d(Ia)=RL, sau mai pe intelesul tau: delta(Ua) / delta(Ia) = RL.

Adica, valderama, pentru ambele "drepte" definite matematic (sau curbe, pentru ca si dreapta este tot o curba, este doar un caz particular al ei), atat pentru cea din planul caracteristicilor de curent constant (Ug, Ua) cat si pentru cea din planul celor de iesire (Ua, Ia) , variatia tensiunii de anod impartita la variatia curentului anodic = RL reprezinta matematic o dreapta in planul (Ua, Ia).

 

Ca dovada ca variatia curentului pe "dreapta de sarcina" desenata astfel este liniara, ai atasat aici caracteristica impreuna cu axa curentilor anodici, am specificat cu rosu pe axa valorile curentilor anodici: valorile curentilor anodici pe "dreapta de sarcina" sunt liniar crescatoare, exact ca si tensiunea anodica (era normal, nu?!), adica 0,2A...0,5A...1A...2A...etc sunt dispuse astfel:

0,5A la o distanta de origine de 2,5 ori mai mare decat valoarea de 0,2A (0,2 x 2,5 = 0,5)

1A la distanta fata de origine de 5 ori mai mare decat 0,2 A (0,2x5=1) si la de 2 ori mai mare fata de 0,5A,

2A la distante de 10 ori mai mare de origine decat 0,2A si de 4 ori mai mare fata de origine decat este 0,5A, si de 2 ori mai mare fata de 1A

etc, etc, etc. - este valabil pentru toate punctele de pe axa curentilor (desenata deasupra, valorile sunt cu rosu).

 

 

[Obs]MATEMATIC, ce avem acolo in desenul meu este in acelasi timp: O DREAPTA in ceea ce priveste coordonatele (Ua, Ia) si o CURBA in ceea ce priveste coordonatele (Ug, Ua)! Ori pe noi nu ne intereseaza planul (Ug, Ua) al caracteristicilor de curent comstat, ci cel (Ua, Ia) al caracteristicilor de iesire.[/b]

 

 

Valderama, toate cele trei planuri posibile pentru caracteristicile tubului sunt toate echivalente, orice punct din orice plan se regaseste CA ATARE in oricare dintre celelalte planuri si avand exact aceleasi coordonate, iar daca consideri un punct A intr-unul, in celelalte planuri acesta nu reprezinta "fizic" altceva, nu este un alt punct "corespondent" sau "translatat", este exact acelasi punct A, in toate planurile! Noi spunem ca "translatam" numai pentru ca ne mutam in alt plan, punctele cu care lucram sunt aceleasi, dreptele formate de aceleasi puncte sunt aceleasi,, etc..

O sa vezi mai tarziu in caracteristicile mele acest lucru sub forma faptului ca:

1) denumirea punctelor se pastreaza (este aceeasi) in toate planurile

2) coordonatele corespunzatoare lor nu seschimba din plan in plan

 

Domnu' Vali, electronica necesita gandire abstracta, Domnule, si nu oricine este facut pentru ea!

Repet: MATEMATIC, ce avem acolo in desenul meu este in acelasi timp: O DREAPTA in ceea ce priveste coordonatele (Ua, Ia) si o CURBA in ceea ce priveste coordonatele (Ug, Ua)!

 

 

 

Si uita-te si aici http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... harts.html la "load line"

Daca nu poti accesa, pun eu aici ce s-a discutat si ce s-a desenat acolo.

La rezolutie mai mare: http://www.hawk.ro/tr/Topic%20De%20Doi% ... adline.jpg

Link spre comentariu

Acum, sa continuam, ca am pierdut destul timp pentru acest topic imbecil...

 

Procedura de obtinere a dreptei de sarcina pe caracteristica de iesire este urmatoarea:

- se obtine familia caracteristicilor de iesire din cea a curbelor de curent constant; dupa cum am spus mai sus, se poate face in mai multe moduri, daca o sa am timp o sa revin la asta

- se traseaza dreapta de sarcina pentru un singur tub, cu RL= Raa/4 = RLpp/4 (eu am folosit notatia RLpp)

- se "inlatura" portiunea de sub dreapta Ia = 200mA = valoarea curentului de repaus; portiunea care a ramas reprezinta jumatatea superioara a viitoarei caracteristici pentru intregul etaj PP

- se obtine jumatatea inferioara a viitoarei caracteristici PP din cea superioara prin rotirea ei cu 180 de grade

- se alatura cele doua jumatati pe latura Ia = 200mA = valoarea curentului de repaus astfel incat punctele de repaus O de coordonate (3900V, 200mA, -125V) in acest caz de pe cele doua jumatati sa se suprapuna

 

 

Deci Domnu' aruncator de manusi, iata incep aici cu PLANUL si FAMILIA CARACTERISTICILOR DE IESIRE PENTRU 4CX1500A SI DREAPTA DE SARCINA pentru un singur tub, si pentru RL = Raa/4 = 1450 ohmi.

 

La rezolutie mai mare o gasesti aici: http://www.hawk.ro/tr/Topic%20De%20Doi% ... mpleta.jpg

 

La trasarea dreptei am folosit aceste date: http://www.hawk.ro/tr/Topic%20De%20Doi% ... X1500A.xls

 

 

 

Ceva probleme, domnu' aruncator de manusi ?

Nelamuriri, "spectatorii"?!

E ok "in tribune", e caldut si bine? Aveti seminte destule ca sa le scuipati in timp ce ma judecati aici daca "pot sau nu"?????

Sa va aduca cineva si niste bautura si femei, doar e distractie, paine si circ, nu-i asa?!

Link spre comentariu

Prin compunerea celor doua jumatati in modul explicat mai sus, se obtin CARACTERISTICILE DE IESIRE PENTRU ETAJUL Push-Pull IMPREUNA CU DREAPTA LUI DE SARCINA.

 

La rezolutie mai buna o gasesti aici: http://www.hawk.ro/tr/Topic%20De%20Doi% ... IRE_PP.jpg

 

valderama, ai acolo pe sarcina atat punctul D corespunzator excursiei tensiunii in grila pentru care puterea de iesire este cea nominala (3700W, regimul nominal de catalog), cat si punctul E corespunzator excursiei tensiunii in grila pentru care puterea de iesire este de 3000W, cum ai cerut.

Am facut asa deoarece dupa cum se poate vedea, pentru regimul nominal de 3700W dreapta de sarcina patrunde (punctul D) in zona in care apar ceva neliniaritati la varf determinate de reducerea Ri a tubului la tensiuni anodice reduse (unghiurile beta la Ug=0V incep sa scada). Punctul E ales de mine este in afara zonei respective.

Daca reduceam tensiunea anodica alegand astfel o alta dreapta de sarcina pentru 3000W, chiar daca segmentul activ al dreptei de sarcina s-ar fi scurtat prin reducerea excursiei tensiunii anodice, prin deplasarea punctului de repaus catre tensiuni anodice mai reduse riscam ca noua dreapta pentru 3000W sa patrunda tot in aceeasi zona.

Cu alte cuvinte, si pe intelesul omului de rand, am preferat sa fac un compromis in ceea ce priveste randamentul dar in avantajul distorsiunilor mai reduse la putere maxima, prin functionarea la nivelul mai redus de 3000W pe aceeasi dreapta si in acelasi regim ca si in regimul nominal de catalog.

 

 

Am notat acolo niste lucruri si niste relatii matematice care mie mi s-au parut interesante.

Banuiesc ca le cunostea toata lumea de pe aici, nu-i nevoie sa le mai explic, nu-i asa?!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări