Jump to content

Photo

aparate foto

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#31 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,986 posts

Posted 16 February 2015 - 06:05 PM

Cel mai bun aparat este cel mai scump pe care ti-l poti permite. In functie de categoria de pret sunt si performantele, la fel ca si la telefoane sau tigai pentru prajit cartofii.

Aparatele ieftine au lentile mici, senzori mici, ecrane lcd mici, acumulatori mici.

Zoom-ul este printre cele mai putin importante elemente, la aparatele ieftine, dupa parerea mea, pentru ca daca acesta nu este sustinut de o buna stabilizare optica, pozele si asa proaste fara zoom vor deveni si mai proaste.

Aparatele mai pretentioase au obiective luminoase, senzori de dimensiuni mai mari, ecrane lcd mari si cu rezolutie buna, salvarea fotografiilor se face si raw, ceea ce ajuta la prelucrarea ulterioara, autofocus mai bun, mai multe posibilitati de setare manuala a optiunilor, acumulatori care tin mai mult, focus in timpul filmarii, framerate mai bun si rezolutie mai mare la filme.

Incepand cu aparatele de categorie medie, sunt incluse WiFi, GPS, etc.

Aparatele profesionale au moduri avansate de focalizare, 2 carduri, senzor full-frame, etc.

Eu am avut Sony DSC.S600, am un Canon Ixus 105, Nikon D5300.

Inainte de a cumpara D5300 m-am documentat pentru ca mi-ar fi placut sa iau Canon 70D, dar am renuntat din motive de buget.

La serviciu am un Canon SX270 HS, un Canon 1100D.

Daca vreti un refex ieftin, un Canon 1200D ar fi un bun inceput.

Daca ar fi sa recomand un aparat ieftin si bun, as recomanda SX270.

Daca vreti detalii despre acestea, sunt disponibil.

Edited by one, 16 February 2015 - 06:51 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users