Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Iluminat interactiv scara cu LED


Vizitator

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am gasit un sistem de iluminat pentru o scara, destul de interesant si nu foarte complicat... merge dezvoltat d.p.d.v. arhitectural, dar ce ma intereseaza pe mine este cum ar putea fi construit sistemul electronic care-l pune in functiune. Ma intereseaza varianta simpla, robusta si fiabila, fara prea multe complicatii.

 

Am dedus ca e vorba de 2 senzori la capetele de rampa, dar mai departe am rugamintea sa-mi deschideti voi capul... daca punem cap la cap sistemul asta, ramane aici pentru toata lumea...

 

aveti aici detalii:

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

presupun ca este vorba de senzori de miscare cum ai spus si tu si de un integrat care sa aprinda luminile pe rand una dupa alta si sa stea aprinse un anumit timp dupa ce numai simte miscare .

Senzor de miscare = led infrarosu plus receptorul aferent... si un 555 se poate ocupa de "un anumit timp". La partea cu aprinsul pe rand rog pe altcineva sa intervina, e ceva cu circuite logice si chiar nu ma pricep la ele.
Link spre comentariu

S-a mai discutat asta intr-un topic, dar nu il gasesc.Nu, nu sunt senzori ir la fiecare treapta. Sunt doar 2 la capete. Functie de care este primul activat, de acolo incepe aprinderea. Apoi se sting dupa ce ai trecut prin celalalt. Nu stiu cum functioneaza circuitul daca se intampla sa intre mai multe persoane pe scada, din parti diferite eventual. Probabil va functiona anormal. "simpla, robusta si fiabila, fara prea multe complicatii." Nu stiu care ar fi cea mai simpla varianta de a face circuitul asta. Acolo pe site e facut cu un microcontroller, varianta pe care as alege si eu. Softul nu e mare lucru, nici partea de hardware. Daca te pricepi la microcontrollere, nu e nici un mister de realizat circuitul.

Link spre comentariu

Dap, ceva de genul. Dupa cum ziceam, e greu sa faca diferenta intre o persoana mergand normal pe scara si mai multe persoane intrand simultan de la ambele capete. Circuitul da un efect fain, dar doar in anumite situatii particulare.Varianta simpla se poate face cu senzori la fiecare capat care activeaza toate luminile simultan timp de x timp. Si in felul asta nu mai conteaza cine pe unde intra pe scara, va avea lumina, cu conditia sa nu ramanam fix pe scara mai mult de x timp.

Link spre comentariu
S-a mai discutat asta intr-un topic, dar nu il gasesc.

Nu, nu sunt senzori ir la fiecare treapta. Sunt doar 2 la capete. Functie de care este primul activat, de acolo incepe aprinderea. Apoi se sting dupa ce ai trecut prin celalalt.

Nu stiu cum functioneaza circuitul daca se intampla sa intre mai multe persoane pe scada, din parti diferite eventual. Probabil va functiona anormal.

quote]

 

 

ma intereseaza si pe mine un astfel de sistem . nu s-ar putea lega doua circuite de leduri ? unul pentru senzorul de jos si celalalt pentru senzorul de sus ? ca sa nu conteze daca intra in acelasi timp mai multe persoane pe scara ?

Link spre comentariu

ma gandeam la ceva de genul asta :

 

http://i52.tinypic.com/mn16qh.jpg

 

pe fiecare treapta sa fie montate doua leduri : unul din seria D1-D8 , celalalt din seria D9-D16; in loc de SW1 si SW2 ar trebui sa fie restul circuitului care sa faca ledurile sa sa aprinda pe rand, sa stea aprinse o anumita perioada de timp ,dupa care sa se stinga. De asemenea ar fi nevoie de doi senzori de miscare (cate unul in fiecare capat al scarilor) ,fiecare senzor declansand , in sens opus unul fata de celalalt aprinderea ledurilor .

 

sper ca de data asta am fost ceva mai clar in privinta a ceea ce as dori ; in concluzie , pe mine m-ar interesa un circuit care sa-mi aprinda pe rand, sa zicem 15 leduri , sa le mentina aprinse 30-40 secunde , dupa care sa le opreasca. Si daca se poate, schema sa fie fara microcontrolere.

Link spre comentariu

Nu are rost sa pui 2 seturi de leduri, poti pune doua circuite de declansare, ambele aprinzand ledurile. In final depinde daca ceea ce cauti este simpla luminare sau vrei neaparat efectul ala de aprindere treptata.Daca vrei doar iluminare, iti trebuie 2 555uri, 2 leduri IR, 2 receptoare de tipul TSOPxxxx si un element de putere pentru comanda ledurilor. Nu e mare lucru. Trebuie sa combini o bariera IR(sau 2) cu un temporizator.

Link spre comentariu
Vizitator tyc

Nu are rost sa pui 2 seturi de leduri, poti pune doua circuite de declansare, ambele aprinzand ledurile. In final depinde daca ceea ce cauti este simpla luminare sau vrei neaparat efectul ala de aprindere treptata.Daca vrei doar iluminare, iti trebuie 2 555uri, 2 leduri IR, 2 receptoare de tipul TSOPxxxx si un element de putere pentru comanda ledurilor. Nu e mare lucru. Trebuie sa combini o bariera IR(sau 2) cu un temporizator.

O bariera IR cu un singur capat:lumina emisa de led se reflecta de peretele opus si e citita de fotodioda(ledul si fotodioda pe acceasi parte), amplasata cu 1m inaintea primei trepte - ce folos sa ai o scara luminata daca oricum te-ai impiedicat de prima treapta pt ca era in intuneric.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări