Jump to content

Photo

Tutorial - introducere in prog uC Atmel (03.06.2012)

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#31 OFFLINE   DarkAngel_Bv

DarkAngel_Bv

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 288 posts

Posted 02 April 2012 - 09:43 AM

Ceva pentru limbajul Basic? (BascomAVR)? Am reusit sa folosesc PWM-urile OC1a si OC1b, dar OC2 nu stiu cum sa il folosesc :)

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#32 OFFLINE   florin112

florin112

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 12 April 2012 - 06:48 PM

Daca ai de gand sa continui acest tutorial , te rog sa adaugi si ceva despre fuse biti.Asta este lucrul care ma sperie cel mai mult la programarea Atmel-urilor.

MS.

#33 OFFLINE   Dan-

Dan-

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 11 December 2012 - 04:00 PM

Salut!

Foarte interesant tutorialul. Mie mi se pare ca ai explicat foarte bine subiectele abordate. Cu toate ca inca mai am o intrebare: De unde pot cumpara microcontroller? Dar programator? De preferat sa fie un magazin romanesc, sa livreze in Galati (sau sa fie din Galati) si sa aibe microcontrollere Atmel. (desigur, sa fie preturi rezonabile) *Imi puteti trimite un mesaj privat sa nu se considere reclama.

Si o alta rugaminte, care tine mai mult de electronica: Ai putea explica rolul practic al componentelor mai des intalnite in circuite? Am facut la scoala cate ceva despre fiecar (condensatori, tranzistori, diode, etc.), dar am ramas la notiunile teoretice. O analogie sau o explicatie "babeasca" ar prinde cel mai bine.

Multumesc!

#34 OFFLINE   mosu20

mosu20

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 711 posts

Posted 12 December 2012 - 11:22 AM

Daca ai de gand sa continui acest tutorial , te rog sa adaugi si ceva despre fuse biti.Asta este lucrul care ma sperie cel mai mult la programarea Atmel-urilor.

MS.

Toata lumea, la inceputuri a avut aceeasi senzatie, hi. Pina la urma lucrurile se lamuresc. Exista un site care poate folosi drept referinta
http://www.engbedded.com/fusecalc
In rest, discutiile de pe forum lamuresc multe lucruri.

#35 OFFLINE   FocusSAN

FocusSAN

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 41 posts

Posted 25 February 2013 - 01:36 AM

Salut! Mai are cineva probleme cu accesarea tutorialului sau e ceva de la mine? Nu reusesc in nici un chip sa dau de el... :jytuiyu

#36 OFFLINE   ole

ole

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 341 posts

Posted 25 February 2013 - 10:36 AM

Salut! Mai are cineva probleme cu accesarea tutorialului sau e ceva de la mine? Nu reusesc in nici un chip sa dau de el... :jytuiyu

Este link catre tutorial chiar la sfarsitul primului post: tutorial.

#37 OFFLINE   Big

Big

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 296 posts

Posted 25 February 2013 - 05:01 PM

nici eu nu reusesc sa ajung la el :(

#38 OFFLINE   ole

ole

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 341 posts

Posted 25 February 2013 - 05:11 PM

Il atasez pe forum, din nou, dar s-ar putea sa dispara...

#39 OFFLINE   FocusSAN

FocusSAN

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 41 posts

Posted 26 February 2013 - 01:35 AM

Ok. Super! Asa da :d

#40 OFFLINE   nimeni_altci

nimeni_altci

Vlad

• Membri
  • PipPip
  • 380 posts

Posted 12 September 2013 - 04:12 PM

Salut. As vrea sa realizez schema din tutorial folosind un ATMega16. Trebuie sa ii mai aduc modificari? Nu este nevoie si de cuart? Multumesc

#41 OFFLINE   hspinache

hspinache

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 987 posts

Posted 12 May 2014 - 12:00 PM

Pun o intrebare , pentru zona de 8 biti : 

a.-am citit pe undeva ca utilizind varianta avrstudio 4.13 sp2 cu winavr 2006 , la compilare , rezulta un executabil mai mic decit daca folosim varianta 4.18 sp3 si winavr 2010 . este adevarat ?

b. presupunind ca folosim doar 8 biti , ce este mai recomandabil sa folosim : winavr sau avr-toolchain ? este vreo diferanta ? 

c.daca folosim varianta 4.13 , ce varianta ar fi recomandabila : winavr sau avr-toolchain ? se poate folosi avr-toolchain ?

#42 OFFLINE   hspinache

hspinache

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 987 posts

Posted 14 May 2014 - 11:29 AM

Nimeni nu isi da cu parerea ? Sau poate am gresit locul unde am scris.

#43 ONLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,076 posts

Posted 14 May 2014 - 09:38 PM

Daca-l intrebi pe gogu de winavr compiler si avr-toolchain o sa-ti zica ca-s bazate pe gcc ambele. 

Asa ca-s cam acelasi lucru.

#44 OFFLINE   gg101

gg101

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 314 posts

Posted 14 May 2014 - 10:06 PM

Pun o intrebare , pentru zona de 8 biti : 

a.-am citit pe undeva ca utilizind varianta avrstudio 4.13 sp2 cu winavr 2006 , la compilare , rezulta un executabil mai mic decit daca folosim varianta 4.18 sp3 si winavr 2010 . este adevarat ?

b. presupunind ca folosim doar 8 biti , ce este mai recomandabil sa folosim : winavr sau avr-toolchain ? este vreo diferanta ? 

c.daca folosim varianta 4.13 , ce varianta ar fi recomandabila : winavr sau avr-toolchain ? se poate folosi avr-toolchain ?

Avr Studio sau WinAvr sunt doar IDE. Cel mai important este  compilatorul . Acest compilator transcrie codul sursa in mnemonice care vor fi executate de unitatea de proces a uC-ului  .

Acum ca un executabil este mai mare sau mai mic este important , intr-adevar . Dar si mai important este sa cunoastem ce anume informatii vrem sa fie lasate in executabil (informatii debug,RTOS,tot felul de alte optimizari)  .

Daca vrem ca executabilul sa fie mai mic, nu inseamna neaparat ca va fi si mai rapid . Pt a fi mai rapid executabilul trebuie sa contina informatii de optimizare. Asta inseamna ca executabilul va fi de dimensiune mai mare .

Acum vis-a-vis de cei 8 biti, trebuie sa ne gandim numai la reprezentarea numerica  . Acesti biti nu au vreo legatura cu aceste interfete de dezvoltare (IDE) pt ca reprezinta o proprietate care caracterizeaza capabilitatea unitatii de proces (ALU) .

Edited by gg101, 14 May 2014 - 10:10 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#45 OFFLINE   hspinache

hspinache

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 987 posts

Posted 15 May 2014 - 08:57 AM

Da , dar nu m-am lamurit daca 4.13 sau 4.18.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users