Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinte VTP rezalizate plus poze


Postări Recomandate

Am avut curiozitatea sa construiesc incintele propuse de VTP pe site-ul lui. Adica cele cu difuri chinezesti(proiectul este detaliat pe site, sunt cele TQWT). ARE DREPTATE domnilor, din niste difuzoare slabe se pot face niste boxe care se aud surprinzator de bine. Acum sa nu va asteptati sa se auda ca niste boxe Triangle, sa spunem , dar bat cam tot ce se vinde prin MediaGalaxi si alte Media. Cu 3 milioane faci niste boxe care se aud mai bine ca unele pe care dai 10-15 mil in magazin. Mai am de finisat un pic si am sa pun si poze. Salutare la toata lumea

Link spre comentariu

felicitari si asteptam cu interes pozele.eu nu cred ca a fost cineva care sa puna la indoiala competenta lui vtp.doar ca are un "stil" enervant si obositor; insa omul are si carte si experienta multa in spate.in afara de 'ureche' ai incercat sa faci ceva masuratori la boxe ?sa ne spui si pe ce scule le asculti, si cam cum e camera si cat depind de pozitia in camera.

Link spre comentariu

Nu am facut masuratori, pentru ca nu am cu ce, nu stiu sa fac si nici nu ma intereseaza. Ascult muzica cu urechile si nu cu aparatele de masura. Lucrez in alt domeniu dar unde se folosesc aparate de masura. Nu intotdeauna ce spune aparatul de masura ca e bine si place omului. Partea cu masuratorile le las celor ca VTP si altii. Nu minimalizez importanta masuratorilor, dar am cunoscut niste tehnicieni din vest care au ras de noi ca ne chinuiam cu masuratori savante cand ei faceau acelasi lucru la ochi si o faceau bine, de multe ori cu rezultate mai bune dacat aparatele. Cand spun la ochi nu spun de mantuiala, tipii lucrau foarte serios.

Link spre comentariu

:d :d :d si eu sunt suparat pe cantar :d :d

Daca ai construit incintel si iti plac, realmente ma bucur! Ai un pas ( mare ) in fata celor ce numai vorbesc.Incinta pe care ai facut-o este cea mai mica din ce am experimentat. Am lucrat cu woofere mai mari, de 8", 10" ( foarte recent 0 si cu coaxial BM 12 CXA in varianta VTP. Pentru 8" am experimentat chiar o normalizare, adica montarea in incinta cu aceleasi dimensiuni a woofere diferite ca parametri tehnici si optimizarea lor. Voigt a fost realmente genial, desi unii spun ca nu a lasat o teorie destul de clara. Te asigur ca nu e nevoie! Daca ai capul pe umeri rezolvi totul.La incintele cu woofer de 6,5" ( pe care le utilizez la serviciu ) am facut o imbunatatire reala si care merita facuta ca un pas urmator: am inlocuit wooferul chinezesc cu SPH 165 KEP ( citez din memorie indicativul ). Este un woofer hi-fi comercializat de Monacor. El se imperechiaza perfect cu una din variantele lui PCT 300 comercializate de Monacor, respectiv DT 300 sau DT 28N, sau chiar cu PCT, dar are 170 mm diametru hornul de plastic. Tweeterul chinezesc PT25L devine lesinat daca nu-l schimbi si cere o ridicare a inaltei din corectorul de ton. Monacor are reprezentanta in Bucuresti si dealeri. Investitia merita!Atunci cand vrei sa treci la un nivel superior, functie de buget, poti trece la 8", 10" sau la varf din tot ce am experimentat, la 12" coaxial.Atentie, SPL maxim la 1w/1m este dat de SPL - ul wooferului si nimic altceva!Si inca ceva: dupa ce unii vor lucra 30 - 40 de ani ( ca mine ) si vor avea cateva sute de articole, vor intelege de ce sunt enervant!Succes! VTP
Link spre comentariu
Vizitator Vasile

Daca nu-ti spune il impusti !!! Nu ?Domnul Mateescu scria articole in Tehnium de cand ma stiu eu, tin minte ca eram in clasele primare si ma holbam la Tehnium si tot ce era despre boxe numai Mateescu vedeam dar imi placeau cu tot ca atunci nu intelegeam mare lucru :crazy:

Link spre comentariu
Vizitator silviusana

Te mai intreb odat .... ce dif chinezesc ai folosit?Succes VTP in continuare!daca intrai pe pagina lui si citeai vedeai ce a folosit nu mai intreba ca prostu ca deja vii enervat pentu multi cum te bagi in discutii fara sa te documentezi

Link spre comentariu

:w00t: incredibil 4 atacuri intr-o zii, ba nuu stai ca acuma i ora 2 dimineata....mai astept si azi ceva atacuri :death: Majoritatea de pe forum sunteit o haita care cand vad ca unul musca musca toti sa se afle in treaba, am obs ca nu numai cu mine aveti treaba.Nu inteleg care e problema ca l-am intrebat ce dif o fol. POATE el o fol alt dif si nu cel specificat (pe care nu l-am gasit pe site) numai instructiunile.Asa ca nu vad rostul ca m-ai facut prost :?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări