Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio receptor 'nostalgic'


Postări Recomandate

Salutari! - postez aici -

Deoarece se numeste "Nostalgic" , desi este un radio receptor mai mult decat [modest /modern], aceasta fiind parerea mea , postez aici la sectiunea vintage , cateva poze cu aparatul pe care l-am achizitionat cu ceva vreme in urma ,de la un user forumist ( multumesc , ptr. faptul ca omul a fost cinstit / nu stia multe despre acest aparat - ca de exemplu ca bobinele feritei erau rupte..de ex.), -aparatul are butoanele din plastic negru / hidoase rau.. , nu are becul de iluminare scala , (are cosele prevazute in cablaj ,insa fabrica nu l-a montat/ nici prevazut sa ilumineze scala cu o oarece lumina galbena..) .Pare facut exact pentru "refuzat la export" desi are un timbru CTC!

Am vizualizat un aparat similar in colectia lui Vyski F. dar parca nu seamana cablajul cu ce am eu...

Ajutor va rog ! Partea de medii ,ok -dupa ce am refacut bobinele feritei , insa in FM 1 ;FM2 - nu am decat zgomot de fond.. fara receptie.. Dca exista scheme , sfaturi ,raman dator! De restul ma ocup eu. :da

Posted Image

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator vdrapaca

Va salut! Si felicitari pentru achizitie!Nici nu imi fac probleme ca Nostalgic nu a ajuns pe maini bune :da De obicei la aparatele realizate de Electronica, la inceputul anilor 2000, elementul cel mai sensibil este filtrul ceramic pe 10.7MHz. Eu va recomand sa il schimbati din prima.Ca si schema... nu am exact pentru Nostalgic, dar am o schema care a fost reprodusa la mai multe RR romanesti de la acea vreme.In fisierul atasat este binecunoscutul Total. Si Nostalgic a fost facut dupa o schema asemanatoare.Va doresc bafta la depanare!P.S. Cred ca va trimit schema pe MP... aici nu vrea sa se urce :cry:

Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Va salut! Si felicitari pentru achizitie!Nici nu imi fac probleme ca Nostalgic nu a ajuns pe maini bune :da De obicei la aparatele realizate de Electronica, la inceputul anilor 2000, elementul cel mai sensibil este filtrul ceramic pe 10.7MHz. Eu va recomand sa il schimbati din prima.Ca si schema... nu am exact pentru Nostalgic, dar am o schema care a fost reprodusa la mai multe RR romanesti de la acea vreme.In fisierul atasat este binecunoscutul Total. Si Nostalgic a fost facut dupa o schema asemanatoare.Va doresc bafta la depanare!P.S. Cred ca va trimit schema pe MP... aici nu vrea sa se urce :cry:

Va rog sa-mi trimiteti dinnou adresa de mail ca am costatat ca am pierdut si mesajele personale mai vechi :cry: Multumesc.
Link spre comentariu

Va salut! Si felicitari pentru achizitie!

Nici nu imi fac probleme ca Nostalgic nu a ajuns pe maini bune :da

De obicei la aparatele realizate de Electronica, la inceputul anilor 2000, elementul cel mai sensibil este filtrul ceramic pe 10.7MHz. Eu va recomand sa il schimbati din prima.

Ca si schema... nu am exact pentru Nostalgic, dar am o schema care a fost reprodusa la mai multe RR romanesti de la acea vreme.

In fisierul atasat este binecunoscutul Total. Si Nostalgic a fost facut dupa o schema asemanatoare.

Va doresc bafta la depanare!

 

P.S. Cred ca va trimit schema pe MP... aici nu vrea sa se urce :cry:

Va rog sa-mi trimiteti dinnou adresa de mail ca am costatat ca am pierdut si mesajele personale mai vechi :cry:

Multumesc.

Eu multumesc! adresa de mail nu este un secret ; tech4foto@yahoo.com

Depanarea este simpla , o sa-i schimb difuzorul cu unul care s-ar potrivi mai bine in carcasa , gen 'albatros' , intra foarte bine in locasul respectiv .

fara hidosenia adaptoare din plastic , filtrul ceramic (nu am ajuns inca la detalii),de inlocuit (cu multumiri!),butoanele din plastic negru vor fi "transformate"

prin vopsire sau inlocuire in butoane de "alama".... intrebarea insa ramane: au fost mai multe scheme ale acestui aparat sau doar dispunerea pieselor

in carcasa difera?(apropo' de poza vazuta la colectia dl. Viski- acolo interiorul parea altfel 'aranjat'..)

Cu multumiri!

Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Depanarea este simpla , o sa-i schimb difuzorul cu unul care s-ar potrivi mai bine in carcasa , gen 'albatros' , intra foarte bine in locasul respectiv .fara hidosenia adaptoare din plastic , filtrul ceramic (nu am ajuns inca la detalii),de inlocuit (cu multumiri!),butoanele din plastic negru vor fi "transformate"prin vopsire sau inlocuire in butoane de "alama".... intrebarea insa ramane: au fost mai multe scheme ale acestui aparat sau doar dispunerea pieselor in carcasa difera?(apropo' de poza vazuta la colectia dl. Viski- acolo interiorul parea altfel 'aranjat'..) Cu multumiri!

V-am trimis schema pe mail.In privinta cablajului de pe proradioantic... este prima varianta de Nostalgic... cea care a aparut imediat dupa revolutie. Daca nu ma insel, este facuta doar cu tranzistoare si cablajul este de la radioreceptoarele CLUB sau DUO ... :jytuiyuCred ca in locul difuzorului dvs., s-ar potrivi mult mai bine un difuzor de TV Sport, dar e o parere parsonala.Va doresc o depanare cat mai usoara!Sarbatori fericite!
Link spre comentariu

Cu mii de multumiri , am sa tin seama de fiecare sfat in parte (ideea cu difuzorul 'albatros' a fost pe moment / la indemana, deoarece era ca si dimensiuni singurul care s-ar fi potrivit perfect la prinderile in suruburi..)

Cu permisiunea celor care frecventeaza acest forum , am sa va tin la curent cu mersul lucrarilor..

Link spre comentariu

Acelas aparat sub diferite denumiri...Aparatul meu are imprimat pe cartonul capac doua versiuni:In versiunea in limba romana:-Nostalgic-Electronica-Model 1934In versiunea in limba engleza (pe interiorul cartonului):-Nostalig Radio RR2700-Model 1917WelBilt CorporationCiudat s-a mai lucrat la Electronica... din cate se spune a fost printre ultimele receptoare fabricate...

Link spre comentariu

Asa este... era un mijloc de "protectie" impreuna cu placajul din spate tot in oglinda... Cand in istorie slobozesti buldozerele asta este metoda sa o rescriem/refacem...

Cer scuze daca am dezvoltat o polemica (involuntar) ,,,referintele erau clare,,,( radioreceptor "nostalgic"),,, adevarul este ca indiferent de schema adoptata/adaptata la vremea respectiva,macar ptr. carcasa (asa cum este ea) ,merita urmarit acest radioreceptor.. , daca carcasa ar fi fabricata din "plastic chior ", influentele comerciale s-ar vedea imediat ,de aceea prefer sa nu ma gandesc cum ar fi ...
Link spre comentariu

cam asa ceva am luat din Germania de la Quelle acum cativa ani insa e denumit Soundmaster si are doar MW-UKW. integratul din el este un Telefunken TDA1083, am ramas placut impresionat de calitatea aparatului si sensibilitatea pe MW. Receptioneaza in Alba Iulia radio Iasi destul de bine dupa amiaza si spre seara, lucru care un aparat ieftin, chinezesc, nu poate.

Link spre comentariu

Desi colectionarii nu sunt adeptii modificarilor, totusi consider ca aparatului "Nostalgic" i s-ar potrivi mult mai bine un sunet de lampa in speta un montaj foarte performant in raport cu simplitatea sa, cu doar 2 tuburi uzuale si traf de retea mic, doar pt filamente. Am realizat si testat indelung acest receptor AM/FM (inclusiv pe unde scurte) ale carui performante sunt superioare unei superheterodine "economice" cu tranzistoare.Pe FM avem un receptor cu superreactie iar pe AM cu reactie. Cunoscatorii stiu ca aceste sisteme de receptie realizate CU TUBURI ofera bune rezultate. Complicand putin sistemul de comutare, aparatul poate fi dezvoltat pt toate lungimile de unda.Am incercat si cu triode in pozitia primului tub, insa cel mai bine functioneaza asa cum este prezentat, cu pentoda legata ca trioda. Se pot folosi si alte pentode cu panta fixa. In pozitia T2 de asemenea se pot folosi multe tuburi din gama PCL sau ECL, cu modificarea corespunzatoare a negativarilor, schema prezinta ce am folosit eu.Neavand o carcasa gen "Nostalgic" receptorul a ramas doar un experiment reusit, am pus o poza cu ceea ce a mai ramas din el :rade: (partea audio) pentru a se vedea modul in care au fost realizate circuitele.

Link spre comentariu
Vizitator vdrapaca

Multumesc d.nului Florin pentru idee... Intr-adevar de schema asta am uitat. Am facut-o prin clasa a XI-a de liceu... si radeau toti colegii de radioul meu. Am facut-o dupa o schema publicata intr-o carte de G.D. Oprescu. Ce timpuri :limb:

Link spre comentariu

Cu ani in urma sfantul integrat era la putere si tot ce era pe lampi era "de ras" in acceptiunea necunoscatorilor.Schema lui Oprescu era mai simpla, avea doar o pentoda ca amplificator audio, puterea de iesire era mica iar alimentarea mai greoaie, traful de retea avea si infasurare anodica, etc. Varianta prezentata mai sus "merge beton", va garantez!Atentie insa la modul de introducere a stecherului in priza, cu nulul la masa, si la modul de realizare a bobinei de ultrascurte, cele doua spire la care se conecteaza antena trebuie imbracate obligatoriu in izolatie de plastic si introduse printre spirele bobinei de acord L2.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări