Jump to content

Photo

Placă de sunet cu PCM2906

• Please log in to reply
114 replies to this topic

#1 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 03 November 2009 - 03:33 PM

Acum ceva vreme în urm? am decis s? încerc varianta de DAC USB cu PCM2704. Cum rezultatele au fost peste a?tept?rile mele ?i lipsindu-mi intrarea de linie, am decis s? renun? la placa mea de sunet (Audigy LS) în favoarea unei solu?ii complete USB. Cipul care mi-a îndeplinit cerin?ele este PCM2906. Deocamdat? pun doar fi?ierele cu cablajul ?i pozi?ionarea componentelor pentru cei care vor s? încerce aceast? solu?ie, în cîteva zile urmînd ?i pozele cu realizarea practic?. Este gata de s?pt?mîna trecut? ?i func?ioneaz? perfect, dar n-am avut timp prea mult pentru teste ?i pozat. Nu are brum absolut deloc iar zgomotul de fond e extrem de slab.

Placa propriu zis? este proiectat? în dou? variante SMD, pentru componente 0805 ?i 0603. În ata?amente este versiunea pentru 0805, pe care merg perfect ?i componente 0603. Condensatoarele de ie?ire sînt nepolarizate, cu poliester. Nu am remarcat diferen?e de sunet între PCM2906 ?i PCM2704, lucru de a?teptat de altfel, avînd în vedere c? foarte probabil folosesc acela?i DAC.

P.S. Nu pun fi?ierele din Eagle deocamdat?; cu cele de la PCM2704 mi s-a l?udat un cunoscut la alte persoane cum c? ce plac? meseria?? a proiectat el. Nu-mi place cînd cineva î?i atribuie munca mea.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 03 November 2009 - 07:10 PM

Am revenit cu poze. Am uitat s? specific: cablajul e dat deja mirror pentru PnP.

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#3 OFFLINE   cosmin_h

cosmin_h

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 352 posts

Posted 03 November 2009 - 07:58 PM

Salutare
Frumoasa lucrare, felicitari.
PCM-ul e free sample de la TI??

#4 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 03 November 2009 - 08:09 PM

Da, free sample. Inginerii de la Burr Brown fac o treab? excelent?, piesele de la BB sînt preferatele mele.

#5 OFFLINE   schultzsch

schultzsch

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 04 November 2009 - 12:05 AM

frumos lucrat cablajul...dar pcm2704 nu era destul de bun :-? m`ar interesa si pe mine conectori rca de panou cum sunt cei folositi de dvs si cum pot sa folosesc sampling rate`ul maxim :jytuiyu

#6 OFFLINE   paul14

paul14

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,405 posts

Posted 04 November 2009 - 01:35 AM

Felicitari, frumos lucrat :aplauze Vreau sa-mi fac si eu o placa in genu` si nu stiu ce sa aleg intre PCM2900/2904/2906. La prima vedere toate arata la fel, dar stiu ca sunt mici diferente de care nu-mi dau seama :jytuiyu . Dvs ce ma sfatuiti sa aleg?

#7 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 04 November 2009 - 11:11 AM

@ schultzsch: ba da, e bun PCM2704, dar nu are intrare. Dup? cum spuneam, am vrut o solu?ie complet?, o plac? de sunet în toat? regula. Sunetul e exact la fel la ambele, în mod sigur folosesc acela?i DAC. RCA-urile au fost 1 leu bucata, le-am luat dintr-un magazin de electronice din Sibiu. Sample rate se seteaz? în func?ie de preferin?e. Nu ?tiu cum e în Windows, sub linux pot s? setez acela?i sample rate pentru toate aplica?iile ?i de obicei folosesc 44,1kHz.

@paul14: p?i... alege-l pe care-l vrei. Uit?-te la fiecare prin datasheet, f? compara?ia între ele ?i alege-l pe ?la care-?i staisface cerin?ele. Eu a?a fac întotdeauna cînd caut cîte ceva.

V? mul?umesc tuturor pentru aprecieri.

#8 OFFLINE   danzup

danzup

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,016 posts

Posted 04 November 2009 - 01:38 PM

Da ! Asa proiecte sa tot faci , mai mare dragul .
Felicitari !
Masa si dansul cand si unde ???
:)

#9 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 04 November 2009 - 02:01 PM

He he. Masa a fost, dansul e în fiecare zi, Audigy nu face altceva decît s? adune praful. Poate o s?-i schimb opera?ionalele de pe ie?ire cu altele mai r?s?rite, de amuzament.

#10 OFFLINE   paul14

paul14

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,405 posts

Posted 04 November 2009 - 02:08 PM

M-am uitat prin datasheet-uri, ce-i drept ca bou` la poarta noua, si am scos 2900-le din discutie. Au mai ramas 2904 si 2906 care ar fi cam acelasi cip, singura diferenta fiind S/PDIF la 2906 care nu stiu cu m-ar putea ajuta :nas: Cred ca cel mai sigur o sa comand ambele cipuri si vad pe care il opresc.
PS: TI trimit si la persoane minore(<18 ani) sau trebuie sa fac contul pe numele lu` tata?

#11 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 04 November 2009 - 02:15 PM

Pe placa mea oricum nu figureaz? niciun conector de SPDIF, care e bun doar dac? vrei s? trimi?i 5+1 mai departe la un receiver. Cu alte cuvinte, PCM-ul va fi folosit pe post de transceiver USB-SPDIF. Cred c? TI trimit ?i la minori, numai s? specifici c? vei folosi PCM-ul pentru proiect ?colar, adic? produc?ie 0.

#12 OFFLINE   paul14

paul14

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,405 posts

Posted 10 November 2009 - 11:10 PM

Multumesc mult pentru cablajul care mi l-ati trimis pe mail. Pana la urma s-ar putea sa fac varianta cu piese smd pt ca am gasit niste placi de pc care sunt pline..mai ramane sa vad daca am cu ce sa le scot. As mai avea cateva intrebari..
Nu am gasit cuart de 12 mhz, pot sa folosesc unul 14,318 mhz? Luat tot de pe o placa audio.
Pe cablaj unde scrie mute, vol+, vol- pun strap?

#13 OFFLINE   hip_hop7575

hip_hop7575

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 183 posts

Posted 10 November 2009 - 11:37 PM

nu pui strapuri ca belesti placa. le lasi asa

#14 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 11 November 2009 - 10:21 AM

Pentru clarific?ri:
- mute, vol+ ?i vol- nu fac altceva decît s? modifice volumul ?i s? fac? toggle la mute în Windows. Asta se întîmpl? în momentul în care se face scurt între doi pini al?tura?i. Credeam c? e intuitiv cum le-am pus;
- placa nu se bele?te dac? faci scurt între pinii respectivi, am testat ?i nu se întîmpl? absolut nimic;
- nu merge decît cu cuar? de 12MHz, cump?r? ?i tu unul nou, e 1 leu bucata.

În urma cerin?elor mai multor forumi?ti, cablajul pentru componente through hole.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   hip_hop7575

hip_hop7575

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 183 posts

Posted 11 November 2009 - 02:05 PM

daca pui strap intre gnd si vol+,gnd si vol-, gnd si mute, iti mai merge placa ? se mai aude vreo ceva?

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users