Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

P.Audio E10-150S


Vizitator Cockstein

Postări Recomandate

Vizitator DJ DNA

Merge pentru un horn de bass si vei avea SPL suficient .Din pacate nu cred ca o sa coboare foarte jos si datorita difuzorului si pt. ca hornul este un band-pass . Ca sa obtii frecvente foarte joase trebuie sa ai o lungime de cel putin 3m si o suprafata a gurii hornului de cel putin 1mp .

Link spre comentariu
Vizitator Cockstein

Mersi mult DNA.Am completat formularul de comanda azi dupa-amiaza si am vorbit si cu Vasile.

Nu vreau sa coboare foarte jos.Cam 40-45 Hz imi ajung.Lungimea e de aproximativ 2 metri si cam 0.15 metri patrati la gura.Dar avand in vedere ca va fi pusa in colt,din cate am citit,suprafata aparenta va fi mai mare.M-am inspirat de aici:

http://homepages.paradise.net.nz/quadroph/digitor.htm

Link spre comentariu
Vizitator DJ DNA

Este misto proiectul si va avea SPL la greu . Genul asta de boxa se numeste FOLDED HORN adica HORN PLIAT .Asa cum spuneam si mai devreme , hornurile dau bass mai mult cand sunt lungi si cu gura mare . Pentru asta este nevoie de o lungime mare a traseului , lucru ce poate deveni un mare impediment pt. cine nu vrea sa aiba o dihanie de 4 m lungime prin batatura . Niste flacai destepti au transformat palnia gigantica intr-un fel de melc . Sunetul va parcurge aceeasi distanta ca si cand ar fi o palnie normala dar cu pierderea componentei de inalta frecventa . Din acest motiv , genul acesta de horn nu se foloseste decit pt. subbass .Nu este o constructie usoara dar cred ca pentru cine are suficienta rabdare si abilitati de modelare a lemnelor , rezultatele vor compensa eforturile depuse .Difuzorul solicitat se potriveste pentru ce vrei sa faci . Este chiar mai bun decat unul normal de Hi-Fi pentru ca are un motor supradimensionat , cursa mica nefiind o problema pt. ca intr-un horn de aces gen , cu greu Xmax va trece de 2 - 3 mm . Pana la cei +/- 11mm cat are cursa limita ( Xlim ) mai este , asa ca distorsiunile vor fi foarte mici , acesta fiind inca un mare avantaj a constructiei tip horn .

Link spre comentariu
Vizitator Cockstein

Oooh Wee!Exact asta vroiam sa aud.Merci mult DNA.O dingura chestie vreau sa intreb.In specificatii,conul difuzorului este din hartie.Stiu ca intr-un horn factorii de compresie sunt foarte mari.Nu exista pericolul,la un anumit SPL mai maricel sa mi se dezlipeasca conul de bobina?Si care este puterea RMS de fapt?La ei pe site zicea 70 si pe difuzoare.ro este 150.

Link spre comentariu
Vizitator DJ DNA

Orice difuzor care se respecta are membrana din fibre de celuloza . Pana acum nimic nu este mai bun .In engleza , in cataloge , acest lucru este notat " paper " . Traducerea romaneasca directa este gresita . Membrana de hirtie in acceptiunea romaneasca a termenului nu exista . Membranele de polipropilena sau kevlar sunt bune dar pentru un difuzor de performanta nu prea sunt potrivite . In ultimii ani in Romania au intrat foarte multe difuzoare proaste cu membrane cu tot felul de briz-brizuri care mai de care mai ciudate si mai colorate . Datorita lipsei de alternative la preturi rezonabile , piata a oferit numai acest tip de difuzoare low-cost si a indus insidios idea ca un difuzor trebuie sa aiba o membrana masiva si grea , daca se poate din metal sau plastic .In acest moment piata a crescut si incep sa vina si marcile care nu au nevoie de membrane colorate pt. ca clientul lor este mai interesat de cum suna difuzorul decit cum arata . Aceste firme prefera sa cheltuie banii mai mult pe partea nevazuta a unui difuzor decit pe designul extravagant ca re nu are nici o influenta in sunet . Aceste parti nevazute sunt :Magnetul , materialul suportului bobinei , conductorul bobinei , firele leonice , lacurile si adezivii speciali , sistemul de racire , echilibrarea perfecta a fortelor electromotoare in concordanta cu cerintele si destinatia difuzorului . Partea interesanta este ca membrana din fibre lungi de celuloza este cea mai putin solicitanta pentru restul sistemului mobil si suna cel mai bine si mai curat . Iata si explicatia .O membrana de hartie are o greutate specifica intre 5 si 15 grame pt. un difuzor de 10" adica de 5 - 6 ori mai putin decit polipropilena.Stim ca F=ma , adica cu cat masa este mai mare cu atat forta exercitata este mai mare . Daca ne raportam si la conservarea impulsului corelat cu fortele inertiale putem sa intelegem de ce membranele grele au tendinta sa se rupa si sa se deformeze mai repede .Sa nu uitam ca pentru a reproduce frecventa de 1000 Hz , un difuzor trebuie sa-si miste membrana in fata si in spate fata de punctul de repaus de 1000 de ori intr-o secunda . Pentru ati raspunde concret , nu o sa ai nici o problema de acest gen datorita motivelor enuntate mai sus .

Link spre comentariu
Vizitator Cockstein

DJ DNA,cam pe cand crezi ca va fi difuzorul pe stoc?Adica,mai exact poti sa-mi spui cam cand o sa-l primesc? Nu de alta dar sa stiu cand sa stau pe acasa :wink: Mersi anticipat

Link spre comentariu
Vizitator Cockstein

Daca vreau sa anulez o comanda ce trebuie sa fac? Am vazut ca este pe stoc HP-10W si l-as dori pe acesta.Scuze de incurcatura dar am un deadline pentru incintasi nu pot sa astept pana la urmatorul import.Multumesc pentru intelegere.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări