Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

USBasp


Postări Recomandate

atmega8 indiferent restul merge la maxim 16MHz, Atmega8L la maxim 8MHz, asa scrie in datasheet.Desi poate nu intereseaza pe moment, am facut o incercare pentru un forumist care nu are atmega8 la dispozitie dar are atmega88, folosind hex-ul de atmega48 : rezultatul e ca a mers perfect, deci si atmega88 se poate folosi.

Link spre comentariu

ma bag si eu ca musca: stiu sigur ca un soft scris pt atmega 48 merge si pe 88 si pe 168 - VERIFICATreciproca este valabila doar daca spatiu memoriei program permite.acum vine intrebarea mea de incepator: cum se compileaza main.c ? am incercat metoda mea cu winAVR-ul dar nu a mai tinut de data asta,imi spune ceva de genul: make.exe: *** No rule to make target `all'. Stop.nu trebuia sa il compileze direct pentru atmega8?

Link spre comentariu

mai trebuie sa vina atmega si e gata programatorul........doar ca as mai vrea sa fac placuta pe care sa pun un soclu ZIF dar din ce vad eu in imaginea de mai jos mai trebuie sa pun un cristal de quartz pe aceasta placa si inca 2 condesatoare.......mai mult ca sigur cristalul e pus intre pinul 9 si 10....intrebarea mea este de cat trebuie sa fie cristalul......sa mearga pe mai multe modele de atmega de 8MHz de 16MHz.....ma gandesc ca pun eu de 8.00 cristalul dar daca hexul e compilat pt 12.000 nu o sa mearga....nu? iar daca pun de 12.000 cristalul nu va merge sa scriu atmega 8pu care e la 8MHz

 

sunt incepator si nu prea am inteles eu asta cu cristalul si fregventa...

 

sau daca nu pun 3 cristale pe placa cu soclu ZIF si le selectez din jumperi....pun de 8.00, 12.000 si 16.000......

 

Posted Image

Link spre comentariu

Pentru a programa un MCU virgin nu iti trebuie nici un cristal de quartz pur si simplu conectezi acei pini RST, MISO, MOSI, CLK si +5V si masa la MCU target si incarci hexu in memorie. Insa ai nevoie de cristal extern in cazul in care MCU target a fost programat anterior (fuse biti) sa foloseasca un cristal extern cu o anume valoare. In schimb orice MCU care are selectat RC intern pe post de generator de tact(CLK) atunci se prog cum am specificat mai sus.Deci in concluzie nu e nevoie de absolut nimic decat conexiunea la pini MCU target.Sper ca ai inteles.

Link spre comentariu

@glide iti recomand sa te gandesti la quartz ca poate vei face un proiec programez MCul pt quartz extern si dupa aceea daca vrei sa il reprogramezi stai si carpesti placa ca sa mai adaugi un quartz!cu jumperi nu-ti recomand ca este o sursa de eroare/confuzie.

 

Iti recomand in felul urmator:

(asa am procedat la placa mea de test)

pt ca pe placa sa pun quartz-uri de diferite frecvente am nevoie de un soclu! iar soclu special pt quartz inca nu am vazut, dar poti sa iti faci unul acasa: iei un soclu dil xx... nu conteaza nr de pini, decupezi un grup de 3 pini(sa fie intr-un rand) si pui pe placa cu soclul zif. doar primul si ultimul pin vei conecta la MC iar pinul din mijloc ramane neconectat!(distanta dintre cei 2 pini ai quartzului reprezinta distanta dintre primul si ultimul pin al soclului dil)

 

Posted Image

Link spre comentariu

incepe sa se clarifice lucrurile si-n capul meu cu cristalele......as mai avea o intrebare...unde am gasit de cumparat atmega are si pe 8MHz si pe 16MHz......eu am vreo 3 proiecte in momentul de fata in lucru care au nevoie de atmega8 doar ca am unul, o statie de lipit digitala cu display de 2x16 care are un ATMEGA8L 8PU si nu as vrea sa mai ma incurc si sa dau comanda de 4 ATMEGA8-16PU care sunt pe 16MHz.......va merge acest 16PU in locul lui 8PU la statie? hex-ul functioneaza pe amandoua?..............din ce-am inteles merge dar vreau sa ma asigur sa nu le cumpar de aiurea....multumesc dce lamuririle legate de cristalele de quartz

Link spre comentariu

din memorie ca as fi citit pe undeva dar nu mai stiu pe unde deci nu garantez:cristalele de quartz folosite pe extensia cu soclu zif sunt acolo pentru a putea programa un MCU la care din fusebiti s-a selectat sa foloseasca cristal de quarz extern. imi aduc aminte sa fi citit ca la atmega8 de exemplu pt orice valoare (cativa khz pana la 16-18mhz -> overclock) aleasa din fusebiti ca ar fi cristalul se poate folosi un cristal de quartz de cca 4mhz (experimental merge dar nu e specificat in datasheet). ideal ar fi sa stii valoare fusebits-ilor si sa pui cristalul necesar...evident nu este valabil daca s-a ales pe oscilator RC extern... in loc de cristal de quarz eu am avut rezultate bune si cu rezonator ceramic de 16mhz (chiar si la 3.2V) si la 5v la 12mhz comunicatii usb fara a intampina probleme...

Link spre comentariu

incepe sa se clarifice lucrurile si-n capul meu cu cristalele......as mai avea o intrebare...unde am gasit de cumparat atmega are si pe 8MHz si pe 16MHz......eu am vreo 3 proiecte in momentul de fata in lucru care au nevoie de atmega8 doar ca am unul, o statie de lipit digitala cu display de 2x16 care are un ATMEGA8L 8PU si nu as vrea sa mai ma incurc si sa dau comanda de 4 ATMEGA8-16PU care sunt pe 16MHz.......va merge acest 16PU in locul lui 8PU la statie? hex-ul functioneaza pe amandoua?..............din ce-am inteles merge dar vreau sa ma asigur sa nu le cumpar de aiurea....multumesc dce lamuririle legate de cristalele de quartz

da poti sa cumperi atmega8 16PU in loc de atmega8 8PU singura dif e frecv ,maxima la care lucreaza, Iar hex este compatibil intre amandoua.
Link spre comentariu

Pentru a programa un MCU virgin nu iti trebuie nici un cristal de quartz pur si simplu conectezi acei pini RST, MISO, MOSI, CLK si +5V si masa la MCU target si incarci hexu in memorie.

Insa ai nevoie de cristal extern in cazul in care MCU target a fost programat anterior (fuse biti) sa foloseasca un cristal extern cu o anume valoare. In schimb orice MCU care are selectat RC intern pe post de generator de tact(CLK) atunci se prog cum am specificat mai sus.

Deci in concluzie nu e nevoie de absolut nimic decat conexiunea la pini MCU target.

 

Sper ca ai inteles.

:sparge:

 

deci io aveam un cuar? de 4 mhz conectat permanent când încercam afurisitele alea de programatoare, ?i nu mi-a mers minunea decât cu funcard programmerul, care NU avea nici un cuar?... primea clock printr-unul din pinii DATA ai portului serial!!!!...

 

asta s? fi fost cauza??? :bataie

Link spre comentariu

Pentru a programa un MCU virgin nu iti trebuie nici un cristal de quartz pur si simplu conectezi acei pini RST, MISO, MOSI, CLK si +5V si masa la MCU target si incarci hexu in memorie.

Insa ai nevoie de cristal extern in cazul in care MCU target a fost programat anterior (fuse biti) sa foloseasca un cristal extern cu o anume valoare. In schimb orice MCU care are selectat RC intern pe post de generator de tact(CLK) atunci se prog cum am specificat mai sus.

Deci in concluzie nu e nevoie de absolut nimic decat conexiunea la pini MCU target.

 

Sper ca ai inteles.

:sparge:

 

deci io aveam un cuar? de 4 mhz conectat permanent când încercam afurisitele alea de programatoare, ?i nu mi-a mers minunea decât cu funcard programmerul, care NU avea nici un cuar?... primea clock printr-unul din pinii DATA ai portului serial!!!!...

 

asta s? fi fost cauza??? :bataie

Normal pentru ca clokul de sincronizare pentru MISO si MOSI este CLK, este tactul generat de programator nu de cristal, doar in momentul in care pui fuse biti sa primeasca clock extern atunci trebuie sa sincronizezi programatorul dupa cristal.

deci in principiu la prima programare orice MCU trebuie sa fie programat fara cristal extern.

 

deci ti-ai raspuns singur la intrebare !!! :aplauze

Link spre comentariu

Hai sa clarificam putin lucrurile, intre MEGA8, MEGA8L etc...Deci, daca e cu L, atunci sigur are extensia -8, daca e fara L, are extensia -16. In datasheet scrie foarte clar:Operating Voltages? 2.7 - 5.5V (ATmega8L)? 4.5 - 5.5V (ATmega8)? Speed Grades? 0 - 8 MHz (ATmega8L)? 0 - 16 MHz (ATmega8)Deci dupa cum vezi, -L merge la tensiuni mai joase si frevente mai mici. Fara L merge merge la tensiuni mari si frecvente mari. De fapt, el este acelas chip, sunt doar sortate in fabrica functie de domeniul in care pot functiona. Nu mai retin unde am gasit informatia asta pe net. Desigur, vor functiona si la alte frecvente in afara ariei respective, dar depinde de la chip la chip. Eu am rulat multe mega8 la 18MHz. Revenind la oscilator, pe placa cu zif e pus oscilator cu cristal, pentru ca tu ai nevoie de un oscilator ca cipul tau sa functioneze, chiar si cand il programezi. Daca e setat oscilatorul intern, nu mai trebuie sa pui nimic. Daca este setat pe extern trebuie sa pui cristal sau RC, functie de ce e ales. Cel mai bine ar fi sa pui de ambele cu poisbilitate de selectie prin JUMPER. XAN77, multumesc pentru confirmarea ca merge si pe WIN7. Eu lucrez momentan cu AVR910, vroiam sa fac unul din asta. Imi poti spune cam cat dureaza sa programezi un 8K de memorie, de exemplu?

Link spre comentariu

Hai sa clarificam putin lucrurile, intre MEGA8, MEGA8L etc...Deci, daca e cu L, atunci sigur are extensia -8, daca e fara L, are extensia -16. In datasheet scrie foarte clar:Operating Voltages? 2.7 - 5.5V (ATmega8L)? 4.5 - 5.5V (ATmega8)? Speed Grades? 0 - 8 MHz (ATmega8L)? 0 - 16 MHz (ATmega8)Deci dupa cum vezi, -L merge la tensiuni mai joase si frevente mai mici. Fara L merge merge la tensiuni mari si frecvente mari. De fapt, el este acelas chip, sunt doar sortate in fabrica functie de domeniul in care pot functiona. Nu mai retin unde am gasit informatia asta pe net. Desigur, vor functiona si la alte frecvente in afara ariei respective, dar depinde de la chip la chip. Eu am rulat multe mega8 la 18MHz. Revenind la oscilator, pe placa cu zif e pus oscilator cu cristal, pentru ca tu ai nevoie de un oscilator ca cipul tau sa functioneze, chiar si cand il programezi. Daca e setat oscilatorul intern, nu mai trebuie sa pui nimic. Daca este setat pe extern trebuie sa pui cristal sau RC, functie de ce e ales. Cel mai bine ar fi sa pui de ambele cu poisbilitate de selectie prin JUMPER. XAN77, multumesc pentru confirmarea ca merge si pe WIN7. Eu lucrez momentan cu AVR910, vroiam sa fac unul din asta. Imi poti spune cam cat dureaza sa programezi un 8K de memorie, de exemplu?

Nu este adevarat : L la atmega inseamna Low power ! Cele cu L sunt construite cu alt mask decat cele fara L .Gasiti informatia pe site-ul lui atmel .Si eu am supra clockat atmega : mie imi merge un atmega8 care scrie ca are max 16Mhz la 25Mhz ! Si chiar e mai rapid !
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări