Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Solutie pt deblocarea fuse biti atmega8


Postări Recomandate

Pentru cine mai are probleme cu blocatu fusebitilor la ATMEGA8 am gasit urmatoarea solutie.Schema e f simpla e constituia dintr-un cip atmega8 care o sa il programeze pe cel blocat ca factory default, 2 regulatoare de tensiune unu de 12V si unu de 5V si 2 tranzistoare si vre-o 5 rezistente.Eu nu am construit-o inca dar de unde am luat-o e un site de incredere. Daca o testeaza cineva sa ma anunte.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 2 luni mai târziu...

in principiu merge pentru orice AVR dar trebuie adaptat la mcu-ul blocat, din acest motiv mie imi pare o metoda cam anevoioasa si daca ai 10 tipuri de mcu-uri AVR trebuie sa iti construiesti 10 programatoare paralel.

e mult mai avantajos cu un programator HV (sau cum se mai numesc) care sa deblocheze mai multe tipuri de AVR-uri, dar inca nu am gasit ceva care sa imi placa.

 

uice ceva util : http://home.ict.nl/~fredkrom/pe0fko/Fus ... -ATtiny45/

Link spre comentariu

schema din linkul lui ?tefan mi se pare identic? cu cea dat? de nana, îns? toat? ?mecheria st? în soft...nu ?tiu (c? deh, sunt noob) cam câ?i kb ar "mânca" o rutin? de identificare urmat? de salt la por?iunea necesar?... poate sunt dispu?i cei mai buni ca noi s? se joace pu?in cu ideea asta...a?a, ob?inem un restorer universal... mai ales dac? ie?irea e posibil s? se fac? pe un header "standard" de 6 sau 10 pini...

Link spre comentariu

pai nu prea ne coafeaza...e compatibil cu avrstudio banuiesc daca e compatibil stk500 asta fiind un lucru bun pentru cei care folosesc avrstudio, dar nu e HVProg ci HVSProg (serial) poate debloca doar mcu pe 8 si 14 pini, ca la acele mcu nu exista programare paralela din lipsa de linii I/O. La mine unu nu predomina controlere de 8 pini prin casa...HVP programer e ceea ce ne trebuie de fapt, dar nu e cel ami simplu cablaj de facut si faptu ca e pe serial nu imi place, incerc sa folosesc numai montaje pe usb; desi hvp ar merge, cred, si printr-un adaptor usbtocom pentru ca foloseste doar rx si tx, avand la intrare un max232. Dar sa ma chinui sa fac acel cablaj dublu placat pentru un programator care este pe COM, nu imi vine..

Link spre comentariu

bun, ?i ce te opre?te s? pui un ft232, sau un atmega8/attiny2313 softat cu vusb ?la???la urma urmei, hvp-urile nu folosesc com/lpt pentru alimentare, ci doar pentru comunica?ie, ?i atât... ?i un alimentator de vre-o 12 vol?i la 1 amper nu e un cap?t de ?ar?!!!oricum, un programator high voltage cu usb "pur" nu cred c? g?se?ti decât de cump?rat, eventual...eu vedeam c? ai ?i una ?i alta, ?i hvp ?i programator compatibil stk500, nu te opre?te nimeni s? faci doar jum?tatea necesar?... eu am avantajul c? înc? nu am un programator cu care s? fi lucrat mult timp, ?i cu care s? m? fi obi?nuit, iar figura cu blocarea fusebi?ilor e oricum numai foarte rar? nu... a?a c? dac? fac pl?cu?a avrdoper de la cap la coad?, e ok pentru mine... mai ales c? stk-urile sunt suportate de mai toate softurile de programare pentru avr... doar e design atmel oficial!!!ba?ca... avrdoperul are usb... prin atmega8-ul folosit ?i la deblocarea propriu-zis?...my 2 cents, vorba ?lora de pe avrfreaks!!! :rade:

Link spre comentariu

intradevar daca nu ai inca un programator, sau ai doar gen stk200, se merita facut, e usb si compatibil stk500. Nu e programatoru perfect/complet dar e ami bun decat usbasp, pe care il am si cu care m-am obisnuit :d, dar ce ofera in plus fata de usbasp, nu ma coafeaza pe mine personal. HVP ala e misto, am si un usbtocom comercial pe acasa, deci nu-i problema, dar nu-mi vine sa-l fac doar pentru cateva cipuri blocate care le am (primite); eu nu am "reusit" sa scriu aiurea un avr pana acum si nici nu sunt mari sanse .

Link spre comentariu

io e mai tare ca tine, n-am nici un mcu "decedat" de mâinile mele la activ!!! :rade: serios vorbind, po?i oricând s? faci o mic? gre?eal?... ?i dac? "arde", nu cred c? ai mare chef de f?cut un hvp "pe genunchi", în graba mare...în fine, deja o d?m în diverse...?i ca s? nu închei total offtopic, ia uite ce scrie în readme-ul avrdoper-lui:

* Can be used as alternative firmware for Thomas Fischl's USBasp hardware, see http://www.fischl.de/usbasp/

Link spre comentariu

stai ca ma simt ranit in orgoliu :d, acele cipuri blocate care le am le-am primit de la cineva de pe forum, care programeaza folosind ponyprog, eu nu am blocat niciunu inca.p.s. voi face acel hvp, e singurul de pe net cu care se poate face acea deblocare. Chiar daca nu mi-am propus sa blochez cipuri pe viitor, prezinta avantajul ca ne putem folosi in aplicatii si de pinul de RESET ca fiind de date, ca la programari ulterioare avem cu ce. Fara HVP avem un pin de I/O in minus, si asta e valabil la multe avr-uri; plus confortul psihic ca iti pormiti sa gresesti.l.e. ce metoda folositi pentru a face un cablaj dublu-placat ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări