Jump to content

Photo

40 de ani... Institutul de tehnica de calcul Timisoara

• Please log in to reply
133 replies to this topic

#121 OFFLINE   ionfbi

ionfbi

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 September 2012 - 06:00 PM

salut Vasile (vsurducan), cu a fost posibil sa construiesti in perioada aceea un TIM-S, caci eu nici acum nu gasesc o schema de TIM-S, dar mai cu seama pe vremea aceea.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#122 Guest_prutus_

Guest_prutus_
  • Vizitatori

Posted 17 April 2013 - 09:22 PM

Bunaziua! Caut o unitate de banda magnetica pentru calculatoare de pe vremuri-cred ca felix sau hc90 aveau asa ceva dar nu sunt sigur.Mergea cu casete audio normale..Am avut candva 2 unitati dar le-am dezmembrat si tot ce mai am este usa in fata.Era un paralelipiped de fier cu usa care la eject iesea in fata impinsa de doua brate telescopice cu arcuri in interior.Daca as gasi doua bucati ar fi si mai bine.
Posted Image
Posted Image
nu imi trebuie electronica, dar am nevoie ca mecanica sa fie intacta.poate sa aiba motoarele arse pentru ca am 4 bucati ramase de la unitatile pe care le-am avut inainte , dar din punct de vedere mecanic sa fie completa.

#123 OFFLINE   pegas

pegas

incepator

• Membri
  • PipPip
  • 248 posts

Posted 19 August 2013 - 02:31 PM

... ce vremuri... chiar daca se pare ca sunt mai tanar decat multi din cei care au postat pe aici, ma incearca de multe ori o senzatie de admiratie pentru cei care in ciuda multor dificultati au reusit sa creeze astfel de masini. atat pentru uz personal cat si pentru uz "industrial", sa ii zic asa.

am niste amintiri vagi din copilarie cu institute de cercetare infloritoare (la vremea aceea), holuri mirosind a tigara, camera "secreta" a cub-z-ului in care se intampla magia, cu placi de achizitie/actionari facute "pe genunchi", programe de calcul scrise in BASIC pe hc-uri, Robotron-ul intepand isteric metri de hartie (bine, de fapt banda :))

si stau si ma intreb unde/cum/de ce au disparut acele vremuri/oameni. ma refer aici la faptul ca nu am vazut vreo carte scrisa de cineva care a contribuit la proiectarea vreunui calculator romanesc (gen "The Soul of a New Machine")... poate gresesc?

#124 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,707 posts

Posted 14 November 2013 - 09:04 PM

O lucrare care s-ar fi vrut o istorie a tehnicii de calcul din Romania... total nereusita... Cu foarte multe lipsuri, practic din puctul de vedere al unuia de la IIRUC... Lucrarea poate fi comandata de aici: http://www.agir.ro/c... ... 21546.html

#125 OFFLINE   viopa

viopa

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 962 posts

Posted 14 November 2013 - 09:32 PM

Tot asa ai fost nemultumit si de lucrarea d-nei Nona Millea. Poate ca nu gresesti iar...

#126 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,707 posts

Posted 16 November 2013 - 04:23 PM

...din pacate nu am gresit nici prima data... si nici in cazul volumului doi nu am o parere foarte buna...
In cazul de fata (vol. 3)lucrarea "sare" peste episodul din Timisoara (!), deasemenea nu prezinta mai nimic (poze, date tehnice) despre calculatoare produse in tara (TM, CJ, BV...)...
Am peste 12 calculatoare in colectie fabricate in Romania!!!

Intr-o alta ordine de idei, parerile sunt pur si simplu pareri... acestea nu pot fi corecte sau gresite... sunt doar subiective...

#127 OFFLINE   Mihai Ionescu

Mihai Ionescu

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 03 July 2015 - 11:54 PM

felicitari RoGeorge! de 10x felicitari! 

topicul asta imi aduce aminte de prae si amic, care au fost primele calculatoare cu care a fost dotat palatul pionierilor din bucuresti. pe acestea am invatat programare...

#128 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,707 posts

Posted 18 October 2015 - 03:58 PM

Cateva componente din anii '70... un "datacorder" si un "printer" cu hartie termica...

Attached Thumbnails

• 20151015_192206.jpg
  • 20151015_192308.jpg
  • 20151015_192400.jpg

#129 OFFLINE   CoBra_BV

CoBra_BV

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 20 January 2016 - 11:26 PM

Am o informatie si o intrebare:

O parte semnificativa din istoria mea e legata de CoBra. Am construit doua pe vremea respectiva ('92-'94). Si recent (2009) m-am apucat sa documentez tot proiectul si sa asamblez iar CoBre. Am pus toata documentatia pe un site. Daca e vreun interesat (de informatie, nu de achizitie), e cobrasov.com.

In alta ordine de idei, daca sint absolventi ai Facultatii de Electronica Timisoara pe-aici, il cunoaste cineva pe Emil Treuer? A fost acolo prin '89-'90, era cam aproape de absolvire atunci.

#130 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,628 posts

Posted 20 January 2016 - 11:43 PM

Nu e " legat " de revista RET ? ...

#131 OFFLINE   adi1967

adi1967

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 188 posts

Posted 21 January 2016 - 01:12 AM

Posibil sa fie " legat " de revista RET.

Attached Thumbnails

• p0016.jpg

#132 OFFLINE   CoBra_BV

CoBra_BV

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 January 2016 - 03:17 AM

Da, acum mi-aduc aminte, el este, se ocupa si de revista RET. Stiu sigur ca era asistent de laborator in paralel cu activitatea de student si cu asta cu revista. Dar nu-l cunoaste nimeni, nu?

#133 OFFLINE   adi1967

adi1967

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 188 posts

Posted 21 January 2016 - 11:45 AM

Ultimul magazin RET,care este(era) pe strada ION GHICA.Incercati sa dati un telefon la numarul din poza poate aveti sansa sa raspunda cineva care are mai multe date despre el.(poze obtinute cu google maps)

Attached Thumbnails

• RET.jpg
  • CaptureRET.PNG

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#134 OFFLINE   AFCtin

AFCtin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 242 posts

Posted 21 January 2016 - 10:44 PM

Cum si eu am termitat la IP Traian Vuia din Timisoara ma intereseaza si aspectul "vintage" al evenimentelor de pe acolo...

Dintre tarile foste comuniste, la vremea respectiva, Romania avea rezultate notabile. A reusit sa cloneze Sinclair ZX Spectrum in cele mai multe variante...
TIM-S la Timisoara,
Cobra la Brasov
Prae la Cluj
HC85, HC90, CIP la Bucuresti

Apoi aMIC, HC2000 etc. din cate cunosc...

Daca aveti si alte tipuri postati, impreuna cu o amintire, o intamplare sau o realizare in topic... si poze bineinteles!

Buna seara,

Va rog nu uitati si varianta de Spectrum clonata de Electromagnetica Bucuresti. Era introdus intr-o carcasa albastra.

Sper sa mai gasesc cartea tehnica de la varianta CIP produsa  de intreprinderea Electronica din Pipera. Sper sa intereseze pe cineva.

Cu stima

Edited by AFCtin, 21 January 2016 - 10:48 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users