Jump to content

Photo

40 de ani... Institutul de tehnica de calcul Timisoara

• Please log in to reply
133 replies to this topic

#31 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,706 posts

Posted 24 February 2009 - 10:26 PM

(citat:) Maestre RoGeorge, cu un respect profund ma inclin... si eu...

Recunosc ca am cam exagerat cu "clona", dar e clar ca impulsul puternic a venit de la Sir Sinclair... si multe, multe solutii soft au ca sursa interpreterul de Basic din Sinclair...

Pentru Motreanu Sorin: cum rezolvam un Tim-s? Te ajut cu documentatie, programe pentru C64 eventual schimb...

Nu am reusit inca cu poza de la HC90, casetofonul lui este total! Un pic de rabdare...

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#32 OFFLINE   sofian

sofian

ElForum Staff

• Moderatori
  • 799 posts

Posted 25 February 2009 - 12:03 AM

felicitari RoGeorge

in `90 am inceput si eu sa i-mi dau doctoratul pe un CIP
faceam programe in assembler si le testam pe CIP, si fiindca nu avem talent la jucat "spargeam" jocul si aveam vieti infinite

cea mai mare realizare era un programator de epromuri executat in `91, dupa aia au venit si altele

#33 Guest_Motreanu Sorin_

Guest_Motreanu Sorin_
  • Vizitatori

Posted 25 February 2009 - 12:11 AM

Pt. domnul Feri : din pacate nu am tinut legatura cu cei de acolo.Daca mai exista calculatoarele va puteti interesa la liceul indicat.Erau cel putin 4 Tim S-uri si Aple-ul complet de care spuneam,cateva monitoare.Eu sper ca am fost util cu informatia.Daca mai este director adjunct domnul prof. Cojoocaru Daniel recomand sa discutati personal cu dumnealui.Eu nu mai sunt la curent dar merita vazut.

#34 OFFLINE   MifTy

MifTy

Insuficient Curentat

• Moderatori
  • 5,318 posts

Posted 25 February 2009 - 03:10 PM

128k, era o memorie uriasa... ce mai jocuri de simulare realiste, efecte ce mai, un vis...

P.S. Azi am primit un HC-90 cu carte si ... CASETOFON!!! dupa curatenia generala urmeaza sedinta de foto si apoi... voi!

casetofonul ?la era cam de cacao!!!
capete redegiste, mecanica tot redegist? (dac? era ruseasc? era mai bun?... rdg-ul, era echivalentul chinei pe vremea aia!!!), stabilizator cu primul 7805 v?zut de mine "în real life", ?i partea de redare/înregistrare cu un 324!!! ?i mi se pare ?i cu un mmc4007, dar nu sunt foarte sigur...
comutatorul înregistrare/redare era o luuuung? colec?ie de lamele, le-am înlocuit mai târziu cu un comutator rusesc... a tot trebuit s? topesc cap?tul cu ansa, ca s? se potriveasc? la ap?sare...

mai am pe undeva placa "logic?", am s?-i fac o poz?, dar cutia habar n-am pe unde mai e... mecanica s-a f?cut praf, ?i nu intra nimic mai de doamne-ajut? în loc!!!...
casetofonul meu curent pentru hc era un "universum" (cred) antic... folosea numai tranzistoare pe germaniu... pân? au decedat vre-o 3 tranzistoare, ?i sufletul...
i-am f?cut alt? pl?cu??, numai pentru redare, cu preamplificator cu 2 bc414 ?i final tba820... pl?cu?a aia mai tre' s? fie pe undeva, dac? n-am aruncat-o!!!

btw, mai am vechiul meu hc91, ?i un cip... plus vre-o 7-8 pl?ci de la un microsistem industrial...

#35 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,706 posts

Posted 26 February 2009 - 10:17 PM

HC90 logo si casetofonul in pozitia de functionare...

#36 OFFLINE   Jules00

Jules00

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 305 posts

Posted 03 March 2009 - 03:19 PM

Domnule RoGeorge, repectele mele! Adevarat talent trebuie sa aveti pentru asa capodopera! In viata mea nu am vazut atatea fire lipite de o placa...si culmea SI FARA SCHEMA CONCLUDENTA! Bravo, maestre! :aplauze

#37 OFFLINE   dj_italo2001

dj_italo2001

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 315 posts

Posted 03 March 2009 - 06:58 PM

Cea mai tare faza era prin 91 cand foloseam un Telsa B115 pe post de sursa si 2 deck-uri de electromures pentru a multiplica casete cu joace pentru HC85 :d
De fapt asa si eu si amicul meu care avea sarcina de a testa fiecare caseta (fiecare joc era incarcat) ne-am scos banii dati atat pe magnetofon, deck-uri si el pe calculici...Treaba a mers cam 1 an jumate pana au inceput sa apara sisteme mult mai performante gen i386, 486 etc...

#38 OFFLINE   dragos_tl

dragos_tl

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 34 posts

Posted 05 March 2009 - 12:01 AM

si acest casetofon tot de ICE Felix este facut

#39 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,706 posts

Posted 05 March 2009 - 04:59 PM

Oare de la ce calculator? Sau poate se comercializa si separat?

#40 OFFLINE   skaarj

skaarj

Doctor Carpaci

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,250 posts

Posted 18 March 2009 - 07:12 PM

Asa... surpriza. cineva interesat de un calculator JUNIOR cu procesor Z80 împreun? cu unitatea floppy de 8"? Cu greu am facut rost de el din ghiarele bo?ilor hot?râ?i s? îl dea azi la casare. Nu am tastatur? la el ?i nici monitor. ?i nici cablurile. L-am ascuns la catedr?, sper s? supravie?uiasc? pân? mâine.

#41 OFFLINE   Kuki

Kuki

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 343 posts

Posted 18 March 2009 - 08:54 PM

Am avut si eu un junior, mai am carcasa goala, motoarele din floppy de 8" si ce-i mai interesant schemele lui si niste dischete cu programe care poate mai si merg ...

#42 OFFLINE   feri.visky

feri.visky

Elforum staff

• Moderatori
  • 2,706 posts

Posted 18 March 2009 - 10:24 PM

Un document de epoca...

#43 OFFLINE   Mikrosha

Mikrosha

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 793 posts

Posted 09 April 2009 - 11:40 PM

Ma bucur ca s-a deschis un topic despre calculatoare romanesti! Pentru cei pasionati sau nostalgici exista un grup :
http://groups.yahoo....anHomeComputer/
sau cine vrea sa mai joace un joc:
http://www.worldofspectrum.org
sau sa vada vreun HC:
http://www.old-computers.com
Pe Grup gasiti de toate: documentatie, programe, imagini de dischete CP/M si Basic pentru HC, linkuri.
Foarte interesante pozele postate, as vrea sa comentez cate ceva...Daca-i mult si degeaba,

moderatorii pot sa se simta liberi sa mai Ciomu-iasca din text.

Procesorul Z-80, desi pe 8 biti intr-o perioada cand procesoarele pe 16 biti erau pe vine, a avut o raspandire foarte larga prin anii '80. Pentru ca era foarte usor de implementat. i8080 avea nevoie de periferice precum driver de magistrala si controller de intreruperi. Z80 avea totul incorporat, un microsistem putea fi facut usor doar cu Z-80, ceas si memorie. Un port (decodificat printr-un singur bit) citea tastatura, interfata casetofonul si beep-uia, iar un pumn de registrii se ocupau sa puna memoria video pe ecran. Asta era ZX Spectrum. D-asta ZX Spectrum are un nr asa mic de integrate. Partea care se ocupa de porturi si video era inclusa intr-un integrat, ULA (uncomitted logic array, fara P). Dupa asta a fost clonat HC-85, doar ca in loc de ULA folosea integrate care faceau operatii elementare, cele mai multe din seria TTL Schottky, rusesti (?555...). Sinclair a adus multe inovatii ciudate (ex. vehiculul electric C5) iar ZX Spectrum nu este

exceptie. Interpretrul BASIC era unic, deoarece instructiunile puteau fi scrise la apasarea unei singure taste. Ex: P=PRINT. O tasta avea cate 4-5 functii BASIC, care se obtineau prin diverse combinatii cu tastele Caps Shift si Symbol Shift. Sinclair Joystick era legat direct la tastele 6-0. (daca apasai foc pe joystick in BASIC aparea 0 pe ecran). Memoria video avea 6912 bytes, rezolutie 256*192, din care fiecarui patrat de 8*8 pixeli ii corespund 8 biti cu atribute: 3 pt culoare (deci 8 culori), 3 pt fond, 1 de Bright si 1 de Flash. Practic in acelas patrat nu pot fi mai mult de 2 culori. Ca periferice, Sinclair a facut IF1, sau Interface 1, care a fost punct de plecare pentru HC-urile cu discheta. IF1 continea un port serial emulat software (fara UART, se sincroniza cam prost), interfata de Microdrive, (care foloseau casete mici cu banda infinita - cartidge - de pe care se incarcau programele mult mai repede decat de pe casetofon), precum si interfata de retea care permitea interconectarea a 64 de Spectrumuri, cu performante destul de bune: 8kbps half-duplex. Accesul la IF1 era cam asa: atunci cand se dadea o instructiune IF1, (gen LOAD*"d";1;"program"), in BASIC ar fi dat eroare, deci un apel la o adresa din ROM (parca 16, prin instructiunea asm RST16). IF1 detecta acest salt, pagina in zona de memorie 0-16K ROM-ul IF1 in loc de ROM-ul cu BASIC, si interpretand variabilele de sistem BASIC rezultati in urma mesajului de eroare, isi dadea seama ce trebuie sa faca.

Ciudatul Microdrive si rutinele soft aferente au fost inlocuite cu unitate de 5,25" sau 3,5", DS DD, cu un controller i8272. Spectrum 128, al carui fericit posesor este Feri, are 128K adresabili prin paginare. Adica Z-80 nu poate adresa mai mult de 65536 locatii de memorie la un moment dat, asa ca cei 128K nu-s accesibili decat 48K la un moment dat. Restul pot fi folositi ca Ramdisk, de exemplu. (calea "m" era memoria, parca). Sau sa tina minte nivelele urmatoare de la un joc sa nu fie nevoit sa le incarce de pe caseta :). Alta chestie interesanta este ca Spectrum 128 are 2 memorii video, care daca sunt schimbate sincronizat cu V-ul televizorului poate obtine mai multe culori pe "patratel 8*8". Totusi ce mi-a placut cel mai mult la 128 este sunetul, care nu mai este generat prin schimbarea bitului unui port, ca la 48, ci are un integrat, AY-3-8912, polifonic pe 3 voci!!! Asta face sunetul lui 128 incomparabil cu modelele anterioare (exemplu: jocul Golden Axe; melodia de la inceput este incredibila!). Integratul se gasea intr-o vreme la Maica Domnului, la 50 RON bucata, pana cand un amic l-a cumparat pe ultimul prin 2002 :(. A incercat mai tarziu un alt amic sa faca comanda de 3 integrate la un distribuitor din America, dar ramase si cu banii luati si fara integrate. Dupa Spectrum 128, drepturile pentru ZX Spectrum au fost cumparate de Amstrad Ltd. Astia au produs modele +2 si +3. +3 avea toate avantajele lui 128 dar avea unitate de discheta incorporata (3",40 piste, single sided dar discheta putea fi introdusa "invers", deci double sided). Ca cireasa de pe tort, Spectrum +3 putea sa ruleze CP/M 3.0. CP/M extinde foarte mult aplicatiile unui Spectrum, cu compilatoare (C, Turbo Pascal), Wordstar, un program foarte similar cu Excelul al carui nume imi scapa, etc. Este chiar uimitor cate se pot face in 56K de RAM. In configuratia de CP/M, Spectrumul are 8K de ROM, continand BDOSul si CCPul, iar memoria video este mutata. Fontul din CP/M este cu caractere mai mici (64 fata de 32 caractere pe linie), desi la aceeasi rezolutie, ca sa aiba loc mai mult text. Ca un sistem de operare care se respecta, CP/M (sau cel putin 2.2, cu care am lucrat eu) nu are grafica.
Clone ale lui 128 au existat in Romania, ICE Felix a produs un HC-128, vedeti poze pe Grupul de mai sus. Electronica a produs CIP-04, clona dupa Spectrum +3, dar cu unitate de 3,5". ICE Felix mai traia in urma cu cativa ani. Prin 2004, am fost cu un amic sa cumpar o interfata de creion optic. Dupa ce niste angajate au ras de mine, pe buna dreptate, ca cine mai foloseste HC, mi-au facut legatura cu un domn foarte amabil, care mi-a vandut interfata pe acelas pret ca acum 15 ani, adica 60.000 lei. Culmea, omu mi-a dat si certificat de garantie, si aviz de insotire a marfii. Soft nu mai aveau, asa ca a trebuit sa reinventez roata, scriind pentru el un program in assembler. Dupa ceva timp am gasit niste integrate, Z-80SIO si Z-80CTC, asa ca mi-am facut o interfata seriala duala care se-nfige in portul de extensie al HC-ului, si am facut softul aferent pentru un mouse. Deh, aveam HC cu MOUSE! ;-) Abia acu 3 ani a ajuns si la mine-n sat vestea ca s-a inventat Pentium-ul, cu care putem intra pe net sa ne facem profile pe hi5. E mai tare decat sa lipesti porti pe magistrala si sa programezi asm! Asta-i progresu'!
In prezent, daca cautati pe net, vedeti ca mai sunt maniacodepresivi care se ocupa de ZX Spectrum. Pana recent am fost printre ei. Exista o revista, ZXF, care publica stiri din domeniu. Se gasesc destule aplicatii gen card MMC pentru Spectrum, hard disk, pana la browser werb!!!! Exista chiar un sistem de operare multitasking facut de rusi pentru Spectrumurile lor, numit Doors.
RoGeorge, sunt foarte impresionant de microcalculatorul dvs. Sint sigur ca la vremea anilor '80 daca l-ati fi putut baga in productie de serie ati fi avut mare succes. Ce-i drept, nu in Romania...
cu casetofonul de la ICE Felix pozat de dragos_tl eu m-am inteles bine. Este cam singura piesa din fosta colectie pe care n-am vandut-o, o promisesem unui amic din Iasi care se pare ca s-a razgandit. ICE mai facuse un model, deck, vertical, cu contor, si care cica putea fi controlat din HC!

Sper ca am deschis apetitul de discutie si altora care au ce sa ne povesteasca din perioada de glorie a lui Z-80. Traiasca Vasile ca nu-i limita de litere!

#44 OFFLINE   ALEKS

ALEKS

electronist de weekend

• Membri
  • PipPip
  • 916 posts

Posted 10 April 2009 - 12:48 AM

Faine discutii! M-ati dat gata fiindca si eu sunt un impatimit al Z80-ului.

Nu stiu sincer unde sa apelez dar mi s-a pus pata ca am nevoie de un monitor VGA monocromatic de culoare portocalie! Am nevoie pentru sistemul meu cu Z80 cu iesire VGA.

Stiu ca am vazut astfel de monitoare mici (de 12", 13" sau 14", nu-mi mai amintesc) prin laboratoarele de fizica din cadrul Rectoratului UT Iasi acum ceva ani buni si mi s-a pus pata pe asa ceva. De asemenea am mai vazu unul intr-o fundatie (ceva studii post-universitare) in orasul Pascani, prin anii 1998-2000, conectat la o masina 286.

Despre ceva in genul asta vorbesc:

Posted Image

Daca stie cineva de asa ceva, de preferat in Iasi, va rog sa-mi dati de stire.

ALEKS

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#45 OFFLINE   danzup

danzup

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,016 posts

Posted 11 April 2009 - 01:06 PM

Aleks , daca ai cum sa ajungi in bucuresti , iti dau eu gratuit un monitor color CGA de Amiga perfect functional si intretinut (cred ca are 12 inchi ecranul ).
Are posibilitatea de a afisa monocrom ( comuta pe monocrom ).
Are intrare atat RGB cat si videocomplex .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users