Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pareri despre osciloscoape marca ATTEN


Laci

Postări Recomandate

  • 7 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Eu am avut exact modelul Atten AT7016 care a fost primul meu osciloscop. A functionat bine si a fost destul de robust, insa dupa un an am facut upgrade la un osciloscop cu 2 canale. Daca iti ajunge 1 canal, acest osciloscop este bun, dar pretul este destul de mare. Poate ai iesi mai bine cu un osciloscop second hand, chiar daca si eu sunt destul de precaut cand vine vorba de aparate de masura second hand.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am achizitionat modelul AT7016 de la Atten, dar am urmatoarea problema: daca pun comutatorul AC GND DC pe GND si conectez sonda la o sursa de semnal, de exemplu un generator de semnal PWM atunci apare pe ecran un semnal asemanator cu semnalul dinte de fierastrau. 

Tot cu comutatorul pe GND, sau daca conectez intrarea la masa cu atenuatorul pe 5mV si cu baza de timp pe 0.1 ms(de asemenea apare si pe celelalte pozitii ale bazei de timp), imi apare pe ecran o forma de unda care nu imi dau seama de unde provine (vedeti imaginea). De asemnea daca pun baza de timp pe 20ms si atenuatorul pe orice gama, apare pe ecran un semnal cu o amplitudine foarte mica, si nu imi dau seama de unde provine. 

Cred ca schema acestui osciloscop este identica cu cea a osciloscopui ST16.  http://www.fileshare.ro/e31552138

Este normal acest comportament al osciloscopului ? Dupa parerea mea nu, dar astept si parerile dvs. 

post-182321-0-54998700-1430073368_thumb.jpg

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Deja sunt la al treilea osciloscop pe care il cumpar si observ, dupa cum spuneti si dvs, ca si acesta e defect. 

Am avut inainte un osciloscop romanesc, un E0104 care nu afisa nimic pe ecran, apoi un Madell care atunci cand puneam comutatorul pe GND nu afisa trasa, acum acest Atten.  :tryre

Link spre comentariu

[...] apoi un Madell care atunci cand puneam comutatorul pe GND nu afisa trasa, acum acest Atten.  :tryre

 

Deci eu am avut un osciloscop la care am avut un buton cu care se putea dezactiva afisarea trasei in cazul in care nu era semnal la intrare (la fel si cand era pus pe GND). Nu cumva acelasi lucru este si la osciloscopul mentionat mai sus?

 

In rest, legat de semnalul parazit ce afiseaza osciloscopul ATTEN pe pozitia GND, imi amintesc si eu ceva, parca am avut si eu aceasi constatare. Imaginea de mai sus este ca un "déjà vu", sunt sigur ca am avut si eu aceasi problema. Posibil sa fie defect de serie, dar pe mine nu m-a deranjat, in rest a functionat bine osciloscopul.

Link spre comentariu

Nu cred ca are buton care sa dezactiveze afisarea trasei atunci cand il pun pe GND sau cand nu este semnal la intrare.

Poze cu configuratia osciloscopului si cu semnalul pe care il afiseaza atunci cand este pe pozitia GND si conectez sonda la o sursa de semnal PWM: 

http://i60.tinypic.com/n3rssh.jpg

http://i59.tinypic.com/991ac7.jpg

 

Semnalul din poza a doua il afiseaza de la 5mV pana la 0.2V, dupa care devine prea mic ca sa mai poata fi vazut. 

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Orice osciloscop bun cand comutatorul este pe GND trasa daca e reglata bine este pe mijloc(chiar rolul asta il are sa vezi unde e trasa)si nu indica nimic semnal indiferent ce pui la intrare.Daca nu e asa clar defect.Mi-au trecut prin mana ,,ceva,,osciloscoape si la absolut toate a fost asa.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări