Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programare PIC16F1827


Vizitator mihail.stoica

Postări Recomandate

Vizitator mihail.stoica

Stimati colegi

 

Construiesc o statie de lipit cu PID cu PIC16F1827

Cand incerc sa-l programez, cu PICKIT2, da mesajul de eroare "Selected device not detected", mesaj pe care de obicei il da cand nu se potriveste device_id. Cu pk2cmd.exe am citit device_id (deci comunicatia merge) si l-am setat in PK2DeviceFile.dat cu PICkit2 Device File Editor.exe

Problema se mentine. Ce nu se potriveste ? Vreo idee ?

Multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Dac-am inteles eu bine (pentru curiosi, cautati pe forumul uChip la pickit2), pic-urile astea mai noi salveaza device id/revision id altfel decat picurile vechi (2 locatii astea noi, o locatie alea vechi) si algoritmul din pickit2 nu stie sa le interpreteze corect pe astea noi.

Solutia e mai complicata decat inainte - nu e suficienta adaugarea picului nou in device.dat, trebuie modificate si niste scripturi.

Cum ziceam, detalii pe forumul uChip.

Link spre comentariu
Vizitator mihail.stoica

GATA !!!!

Am gasit. Microcontrolerul are device_id si revizia intr-un cuvant pe 14 biti. Primii 9 reprezinta device_id si restul de 5 revizia

Microcontrolerul face parte din familia 14 la care am setat masca 3FE0, si lucrurile s-au rezolvat

Concluzie: citit memory program specification si setat masca, citit device_id si setat

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări