Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Citire tensiuni Arduino Uno


marius.dumi

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma puteti ajuta cu un cod pentru Arduino Uno care sa citesca tensiuni (in jur de 5) iar la atingerea fiecarui prag sa actioneze un releu.

De exemplu :

 

Tensiune 12v - Actionare releu 1.

Tensiune 24v - Actionare releu 2, dezactivare releu 1.

Tensiune 48v - Actionare releu 3, dezactivare releu 2.

Tensiune 110v - Actionare releu 4, dezactivare releu 3.

Tensiune 220v - Actionare releu 5, dezactivare releu 4.

 

Multumesc frumos !

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

in cazul de fata nu codul este complicat. ci hardware-ul.

in afara de asta ma tem ca nu e suficient ADC-ul din arduino..

ma refer ca...daca faci un divizor rezistiv pentru 230V sa-ti scoata <5V nu stiu cat o sa mai vada cand aplici 12V..

 

mai multe detalii despre hardware, si proiect in general poate ar ajuta, daca vrei o parere ...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

una e cand zici sa citeasca 5 tensiuni , poate inseamna sa citeasca 5 intrari

iar cand zici de prag, inseamna o intrare care variaza. plus ca par amestecate continuu cu alternativ.

Link spre comentariu

Nu a scris ca ar fi vorba de tensiuni alternative asadar putem, presupune, ca sunt tensiuni continue.

Eu nu am raspuns initial " 'cause I'm done doing others homeworks" si din cauza datelor insuficiente.

 

O intrare, 5 intrari ...

 

Chiar si cu o intrare se poate face ceva cu relee (optomosi, mosfeti) care sa comute succesiv un rezistor intr-un divizor, plecand de la raportul cel mai mare, efectuand citiri si daca valoarea se gaseste intr-un interval corespunzator unui divizor cu raport mai mic, se comuta pe acela pentru a creste precizia.

Link spre comentariu

Sincer nu este pentru mine, ci pentru cineva care m-a rugat sa-i caut un cod pentru ca el nu stie sa caute si nu prea se pricepe nici la programare.

Este vorba de tensiuni alternative. Din ce mi-a spus are o eoliana, iar cand aceasta se invarte si ii produce diferite tensiuni sa ii comute releele cum v-am spus mai sus.

Cica ar avea un sistem inteligent de incarcare a bateriilor la diferite tensiuni, cam suspect din punctul meu de vedere.

Mai multe detalii nu cunosc..

 

Multumesc!

Link spre comentariu

Este vorba de tensiuni alternative. Din ce mi-a spus are o eoliana, iar cand aceasta se invarte si ii produce diferite tensiuni sa ii comute releele cum v-am spus mai sus...

 

O eoliana nu are cum sa functioneze/sa incarce in plaja aia de tensiuni, decat printr-un charger MPPT-dar si acolo plaja e mult mai mica.

Ori este subturata, ori se invarte de o ia naiba.

Editat de rinaldoparaipan
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări