Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Difuzoare rusesti.


Postări Recomandate

Salut. Fac acest topic in speranta ca cineva recunoaste aceste difuzoare rusesti, si ma poate lamuri si pe mine ce pot scoate din ele pentru o pereche de boxe de camera. Difuzoarele par foarte solide, cam 80w daca vad eu bine, au 8". Astept parerile voastre despre ele, si opinii in legatura cu ce pot face cu ele, ma refer aici la o pereche de boxe de camera evident. :)

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Difuzoarele sunt cele de bas din boxele Tento de la magnetofonul Kashtan. Au 10w 8ohm.

 

Multam de raspunsul promt :) Stiam ca rusi aveau ceva si mai mici si mai puternice, cum erau cele Radiotehnica, la 13 cm diametru tineau lejer 30 vati. :P Credeam ca sunt ceva mai rezistente, pacat ca au o bobina asa de slaba la asa constructie. :( Le avea cineva si ma gandeam sa le iau sa fac ceva din ele. Aveam o pereche de cutii cam de 10-12 l si ma gandeam sa le bag acolo, dar pentru 10 vati nu are rost sa ma obosesc cu constructia. :)

Link spre comentariu

Pe una din incintele Vega 50 AC am unul la fel, (10GDN-8) și rezista pe ampliful românesc A350 la maxim...Pe cealalta incinta este diful original 30 GDN-8, cotat la 30W, dar intre ele nu vad nici o diferenta la mișcarea suspensiei, iar auditiv sunt fix la fel. Sunt bune difurile, mult peste chinezariile de 20 cm, cotate la 40-50W. Am și din alea...deci ăștia 10W sunt din aia rusești...Balșoi

Link spre comentariu

Pe una din incintele Vega 50 AC am unul la fel, (10GDN-8) și rezista pe ampliful românesc A350 la maxim...Pe cealalta incinta este diful original 30 GDN-8, cotat la 30W, dar intre ele nu vad nici o diferenta la mișcarea suspensiei, iar auditiv sunt fix la fel. Sunt bune difurile, mult peste chinezariile de 20 cm, cotate la 40-50W. Am și din alea...deci ăștia 10W sunt din aia rusești...Balșoi

 

Cum suna ? Nu ma intereseaza putere mare, ca am boxe mai tapene daca vreau ceva mai multi vati. Ce volum au incintele ? Poate pretul scazut ma face totus sa le iau, sai sa fac ceva in cutile mele ca tot le am degeaba, si le bag pe statie sa folosesc A+B. Daca zici ca tin macar 20-25 vati m-as baga sa fac ceva cu ele. Deci cum suna, au ceva bas ? la 8" ar trebui sa aiba ceva. Mi-ar place sa cred ca vati rusesti sunt macar dubli fata de cei chinezesti.

ps. Apropo, orice chinezarie rezista la aproape dublu RMS fie ea si chinezarie. :) Pentru camera mea de bloc de 10 mp. daca ascult cu 10-20 de vati e bine :)

Link spre comentariu

Difuzoare bune,daca vrei pentru boxe de camera faci o carcasa copie dupa boxe TENTO .

Da clasa multor boxe.Am asa ceva.

 

Am o pereche de cutii de aproximativ 10 litri, si as vrea sa le folosesc. Daca ai asa ceva, poate imi spui cum suna, si imi dai si mie dimensiunile celor tento sa vad ce volum au. Multam !!!

Link spre comentariu

In caz ca le cumperi (asupra pretului nu ma pronunt), iti raspund la intrebari...

 

 

Cum suna ?

Ce volum au incintele ?

 

Suna foarte bine, au bas de numa' ...eu zic sa uiti de incintele Tento si sa faci cum sunt cele Vega (tot rusesti). Dimensiuni (58x28x25)cm. Porturi BR (3x5) cm x2 buc, lungimea porturilor 20 cm. Pentru o camera de 10m2 sunt arhisuficiente. Pun o poza sa-ti faci o idee de cum arata incintele Vega de care am spus. Mai am si eu alte boxe mai puternice, dar le tin si pe astea, ca se aud destul de bine...punctul slab al acestor difuri este dustcap-ul (eu l-am schimbat) care are tendinta sa vibreze deranjant, cand basul este mai puternic...mag-ul kasthan nu prea avea cine stie ce bas. Le-am ascultat si pe kashtan...

Posted Image

Editat de marius75
Link spre comentariu

Multumesc !!! daca mai sunt si altii cu alte opinii le urmaresc cu drag.

Salut.

Conform datelor de catalog, difuzorul are 20w la 8 ohmi, raspuns 63-5000hz,etc.

 

Mai putin bas, medie buna pe la 70hz. Din cate stiu boxele alea Tento sunt compresie. Credeti ca, coboara mai bine in BR. descris in proiectul de mai sus ?

Link spre comentariu

Sint difuzoare care lucreaza foarte bine in compresie.Daca dai 25W in ele fara distorsiuni (amplif capabil de 35-50W/8R), este ideal.Etajul final din Kashtan era alimentat la +48Vcc, deci cam 20W/8R.Mai aveau probleme cu leonicele, dar rar.O incinta inchisa de 18-20 litri intern net, este ok pt aceste difuzoare (incinta inchisa-compresie).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Pai in ultima poza pusa de vanzator, apar si incintele :) ... Kliver 100ac-002, urmatoarele dupa Vega-50ac si o alternativa la Amfiton 100ac-022. Am si difuzoarele de bas din Amfitonuri, care au un nume asemanator 75GDN...si sunt cam in aceeasi oala cu cele care vrei sa le cumperi...bune pentru casa as zice...

Un bas care sa tina la tavaleala incepe de la 15'' in sus, astea sunt prea mici. Partea buna ca un bas adanc. Ai grija pe ce amplif le pui, impedanta de 4 ohmi este o capcana pentru multe amplifuri, in special la volum mare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări