Jump to content

Photo

Intrerupator bidirectional electronic

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 OFFLINE   Ionut Remus

Ionut Remus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 626 posts

Posted 11 January 2017 - 11:33 PM

Buna seara!

Nu stiu exact ce caut si/sau cum se numeste, asa ca nu stiu cum sa il denumesc...din care reiesa titlul.

Rog ajutorul colegilor in a rezolva o mica problema.

Am un MP3 player care are 4 butoane, China desigur. Cele 4 butoane duc la masa si printr-un rezistor pp. ca se creeaza un divizor in functie de valoarea rezistorului cuvenit pentru fiecare buton care duce care duce la CI. EU acum vreau sa controlez butoanele cu ajutorul unui MCU si am pus un NPN in locul butonului. Dupa ore bune de teste am ajuns la concluzia ca nu reusesc nicicum nici cu tranzistoor NPN nici cu PNP...fie el simplu sau darlington...

In final functioneaza cu releu deoarece releul este contact mecanic iar tranzistorul din cauza jontiunii conduce doar intr-un sens pentru ce am nevoie.

Curentul este mic fiind un mp3 player.

Am nevoie de o schema si/sau un nume de componenta electronica care o pot controla cu MCU (prin orice metoda) care sa functioneze bidirectional ca si cum as avea buton mecanic si/sau releu. Preferabil smd....daca nu cer prea mult...

Multumesc!

Attached Files

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   rlodina

rlodina

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 11 January 2017 - 11:39 PM

Ce zici de un potentiometru digital (ex: AD5282BRU200 ?) - poate gasesti unul cu o rezolutie care-ti permite sa emulezi toate treptele cerute de acea intrare ADC.

#3 OFFLINE   Ionut Remus

Ionut Remus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 626 posts

Posted 11 January 2017 - 11:49 PM

Nu e rea deloc ideea!!! Am s-o iau in considerare. pentru ca ar acoperi toate butoanele (nu doar cele 4) cu o singura componenta....acum sa gasesc si ceva relativ ieftin. Rezolutia cred ca nu trebuie sa fie prea stricta deoarece m-am jucat cu rezistori de diverse valori in loc la cei smd...si nu erau valori chiar stricte. Oricum solutia asta 99% am s-o incerc curand. 

Multumesc mult!

Totusi mai astept si alte sugestii...

#4 OFFLINE   Elison

Elison

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 171 posts

Posted 12 January 2017 - 12:13 AM

Pentru patru butoane cred ca ar merge un CD 4066.

#5 OFFLINE   djvas

djvas

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 638 posts

Posted 12 January 2017 - 12:31 AM

Solutii pe care le vad :

-potentiometru digital ( vezi mai sus )

- DAC un MCP4706 , MCP4716 etc.

- sau foarte simplu dar trebuie testat ceva de genu :

Attached Files

#6 OFFLINE   daniel ignat

daniel ignat

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 166 posts

Posted 12 January 2017 - 04:39 PM

no way

#7 OFFLINE   djvas

djvas

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 638 posts

Posted 13 January 2017 - 12:29 PM

Care varianta este NO WAY si de ce ?

#8 ONLINE   gabiz_ro

gabiz_ro

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,441 posts

Posted 13 January 2017 - 12:45 PM

Daca acel MCU ar avea pini de iesire tristate adica high floating si low,conectezi o iesire la fiecare buton,din soft ai grija ca iesirile sa fie libere,adica floating,si faci low doar pinul ce comanda vrei sa executi in momentul respectiv.

Sau folosesti mosfet nu bipolar la tranzistori.

#9 OFFLINE   sesebe

sesebe

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,216 posts

Posted 13 January 2017 - 01:06 PM

MOS -FET-i SMD de putere mica. Asta este solutia cea mai simpla si poate cea mai rapida fara cod suplimentar.

Alegi MOS-uri cu Rds ON mai mic de cel putin 50-100 ori decit cea mai mica rezistenta din divizorul multiplu si trebuie sa mearga.

Daca alegi si de tipul LogicLevel ii poti si comanda direct din controler printr-o mica rezistenta.

Si 4066 ar putea sa mearga dar are "rezistenta de contact" cam mare > 30-50Ω si ar putea sa se shifteze prea mult valorile de la iesirea divizorului.

Am facut o selectie cu cei care se potrivesc bine dupa parerea mea aici.

#10 OFFLINE   nico_2010

nico_2010

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,736 posts

Posted 13 January 2017 - 01:20 PM

Foloseste 1/2 CD4097 (pentru foto cu 8 butoane) sau 1/2 CD4052 pentru cele 4 butoane de care vorbesti si asta numai daca povestea cu butoanele este cea prezentata

Scuze... doar CD4066

#11 OFFLINE   Ionut Remus

Ionut Remus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 626 posts

Posted 13 January 2017 - 03:11 PM

Varianta directa de la MCU iesa din discutie din diverse motive, si nu neaparat vorba de soft si flash (atmega2561)! CD4066 am sa cumpar azi. Potentiometru digital am dintr-un proiect mai vechi MCP4651...desi este de 10k macar imi voi face o idee daca functioneaza. DAC cred ca am ceva pe undeva, dar nu mai tin minte exact ce...doar tin minte ca am luat acum cativa ani dar nu am folosit. Cun mos am incercat cu 2n7000 si ceva mos dintr-o sursa DAR am sa incerc si cu a recomandat  @sesebe  deoarece din diversele teste facute 20-50 ohm nu influenteaza cu nimic...si oricum am o groaza de rezistori care I-as putea pune serie/parallel... am incercat si cu 4n35 cat si cu moc3020..plus diverse combinatii de alte componente. Cu ce mi-a mers pana acum cel mai ok a fost cu PNP , dar nu functioneaza decat de 2-3 ori maxim indifferent pe ce buton sunt, adica fie ca scurcicuitez baza lui fie cu resistor incepand cu 100 ohm pana la 10k in baza...nu ma lasa decat de 2-3 ori acest lucru si trebuie sa opresc alimentarea cu totul si pe urma o ia de la capat.... TOT cu PNP am vazut ca functioneaza , dar correct de data asta daca tin degetul pe collector di emitor, a incercat sa ii pun diode...resistor dar nu vrea decat la deget :nebunrau:

Ciudat o chestier atat de minora sa dea atatea batai de cap. Nu ma intereseaza chiar in mod special sa il folosesc cu MCU dar ma enervez ca nu iesa si nu vreau sa ma las.... Oricum vreau sa fac un mp3 cu ceva de la vlsi si asta este doar provizoriu si pentru teste dintr-un proiect mai amplu.

Multumesc tuturor de sugestii si am sa incerc in weekendul acesta tot....sper macar 1 din ele sa functioneze.

#12 OFFLINE   sesebe

sesebe

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,216 posts

Posted 13 January 2017 - 03:29 PM

Ai incercat cu tranzistori bipolari in conexiune inversa?

Asa au tensiunea de saturatie mai mica.

#13 OFFLINE   Ionut Remus

Ionut Remus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 626 posts

Posted 13 January 2017 - 03:37 PM

Nu inteleg! Adica sa inversez colectorul cu emitorul? daca asta e atunci da! chiar si npn combinat cu pnpdoar pe ramura de masa conectati!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#14 OFFLINE   The Stressmaker

The Stressmaker

Adica facatorul de stress pentru cine nu stie engleza

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,786 posts

Posted 13 January 2017 - 11:23 PM

Confirm folosirea unui cmos de tip 4066. L-am folosit la comanda unui telefon mobil cu butoane ca sa realizez un apelator simplu (automatizare), care utiliza contacte metalice cu discuri pe folie si nu cu carbune ca la telecomenzi. Atrag atentia unui comportament putin stiut al acestui integrat (sau a acelor existente acum in comert), precum ca acest integrat tine "contactele" cuplate in lipsa alimentarii si astfel, la alimentarea aparatului comandat fara a alimenta integratul, veti sesiza un comportament ciudat al aparatului comandat din cauza apasarii simultane a tuturor butoanelor. Rezolvarea este ca sursa de alimentare a aparatului comandat sa fie comuna cu a integratului.

Daca butoanele sunt multiplexate este complicat sa se realizeze un buton cu tranzistoare bipolare. Daca nu sunt multiplexate si folosesc acele rezistente ca sa creeze un divizor rezistiv atunci solutia ar fi sa se utilizeze tranzistoare cu Uce(sat) cat mai mic de genul 2sd965 care la Ic=100mA are cu putin peste 0,02V tensiune de saturatie CE.

Alte variante de contacte ar fi combinatia led + fotorezistenta sau un releu reed.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users