Jump to content

Photo

LM5116 Buck 24V ->20V 20A

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#46 OFFLINE   addysoftware

addysoftware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 168 posts

Posted 14 January 2017 - 06:44 PM

Cel din bucla de compensare? are 6.8nF; rezistorul serie are 18k. Poate sa-l mai micsorez pe dlui

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#47 OFFLINE   iop95

iop95

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 695 posts

Posted 14 January 2017 - 06:53 PM

In paralel cu grupul serie 18k - 6.8nF nu e si unul de 100pF? Despre acesta zic sa-l mariti la 10nF sau sa-l adaugati daca nu e deloc.

Trebuie redusa amplificarea la frecvente mari si marita marginea de faza.

Edited by iop95, 14 January 2017 - 06:54 PM.

#48 OFFLINE   addysoftware

addysoftware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 168 posts

Posted 14 January 2017 - 07:01 PM

YESSSS

Am pus in paralel un 3k3 peste cei 18k in bucla de compensare (3k3-4k7 e valoarea mea preferata la UC3842)

Am reusit sa urc la cca 19V fara destabilizari daca bag si miezul de ferita; alimentarea scade la cca 23 in momentul curentului maxim, si vreo 2.5...3V se pierde pe bobina la acest curent foarte mare.

Cand ajunge la cei 19V/0.75 ohmi se destabilizeaza. Dar banuiesc ca, dupa ce voi face cablajul v3.0, o sa scap si de asta.

Aaa, acela? Pai am scris mai devreme ca l-am scos de tot in urma cu vreo ora,

O sa incerc sa pun diverse valori, sa vad ce iese. Deocamdata sa mai se incarce bateriile.

Intrebare: E normal sa apara semnalul acela de 1...2Vvv, aproximativ dinte-de-fierastrau-inmuiat-sinusoidal (cel din prima poza) pe pinul 9?

Attached File  img_20170114_165627_32264310446_o.jpg   94KB   0 downloads

Cand am micsorat rezistorul de 18k la 3k, semnalul a scazut la cca 0.35-0.4Vvv.

Cat ar fi ideal sa fie?

Edited by addysoftware, 14 January 2017 - 07:02 PM.

#49 OFFLINE   iop95

iop95

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 695 posts

Posted 14 January 2017 - 07:01 PM

Nu e ok doar cu grupul serie RC in bucla. La peste 20kHz marginea de faza scade sub 20grade...

Cu 10n peste grupul RC ar trebui sa fie totul ok. Cred ca tb sa puneti la loc shuntul pt ca bucla de curent sa lucreze corect si a aveti protectie la supracurent/scurt.

#50 OFFLINE   addysoftware

addysoftware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 168 posts

Posted 14 January 2017 - 07:22 PM

O sa deshuntez si ssuntul, dar intai sa mearga relativ corect fara el. Si pot spune ca acum e pe-aproape.

O sa incerc si cu 10n peste grupul RC, desi astia pe pdf recomanda doar suta de pico, si eu cand mai ma jucam pe bucla la alte montaje obtineam oscilatii puternice cu condensatoare "pe direct"

Nep. 10nF "pe direct" il "distruge".

Insa cu 100pF merge la fel ca mai sus,. adica urca pana la 19V.

p.s.Bobina are miezul acela din poza. Fara miez nu urca pana sus.

mi-ar fi de folos o exemplificare de calcul a buclei de compensare.... Din pdf nu inteleg cum se face.

La bunul simt, rezistorul il aleg de 2-3 ori mai mare decat impedanta interna de intrare a amplificatorului de eroare in punctul respectiv, pentru a ramane cu o amplificare de 2-3 ori in tensiune la frecvente inalte. Apoi condensatorul il aleg pentru ca produsul RC sa implice o frecventa de taiere de ordinul catorva kHz. Asa fac eu, la bunul simt, dar mi-ar fi de folos sa inteleg mai bine cum se face corect.

#51 OFFLINE   iop95

iop95

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 695 posts

Posted 14 January 2017 - 07:52 PM

Pentru a calcula compensarea ar trebui sa folositi un soft specializat, sa introduceti functiile de transfer sau valorile elementelor pe schema. Ecuatiile detaliate sunt date incepand cu pag. 23 din fisa tehnica.

Incercati sa adaugati o rez de 150K intre Vcc si pinul 5 pentru compensarea pantei.

Din calcule, pentru tensiune de iesire de 20V si intrare minim 23V ar trebui ca shuntul sa aiba maxim 3mOhmi... (considerand bobina de 25micro). Iar Cramp ar trebui sa fie 2.75nF.

Edited by iop95, 14 January 2017 - 07:52 PM.

#52 OFFLINE   addysoftware

addysoftware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 168 posts

Posted 14 January 2017 - 08:01 PM

Inca ceva ce nu inteleg:

"Dioda" ar trebui sa fie blocata pe cursa directa. Si totusi se vede cum trece un curent destul de mare prin ea. O fi osciloscopul de vina?? e pe sensibilitate mare, 50mV/div.

Cu galben curentul citit pe shunt. Cu albastru grila "diodei", demultiplicata 1:10, deci la cca 7Vvv.

Attached File  IMG_20170114_184807.jpg   73.59KB   0 downloads

Aaaa, gata m-am prins; stiu de unde apare "curentul" pe cursa directa. E semnalul parazit dat de campul magnetic, se induce in bucla formata de varful sondei si firul de masa.. Uff.

#53 OFFLINE   iop95

iop95

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 695 posts

Posted 14 January 2017 - 08:07 PM

La pinul 9 vad doua semnale... ceea ce nu e ok si explica "alipirea" si "lipsa" de pulsuri la curenti mari cand e total deformat. AO are amplif f mare riscul de oscilatie e mare.

Masurati in cc nu in ca. Nivelul trebuie sa fie in jurul valorii de 3.25V la curent maxim.

#54 OFFLINE   addysoftware

addysoftware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 168 posts

Posted 14 January 2017 - 08:20 PM

Pentru a calcula compensarea ar trebui sa folositi un soft specializat, sa introduceti functiile de transfer sau valorile elementelor pe schema. Ecuatiile detaliate sunt date incepand cu pag. 23 din fisa tehnica.

Incercati sa adaugati o rez de 150K intre Vcc si pinul 5 pentru compensarea pantei.

Din calcule, pentru tensiune de iesire de 20V si intrare minim 23V ar trebui ca shuntul sa aiba maxim 3mOhmi... (considerand bobina de 25micro). Iar Cramp ar trebui sa fie 2.75nF.

Ecuatiile sunt un pic cam alambicat prezentate, sau nu-mi mai merge mie greierashul.

Rez de 150k e acolo de mult.... fara ea nu merge deloc bine. Stiu ce face, am mai scris. Era bine daca 'mnealor o integrau, functie de tensiunea de la iesire. Au pin la care se aplica tensiunea de iesire, de ce nu or fi facut-o?

Da, shuntul mie mi-a iesit 5.5 miliohmi, dar nu e departe. Iar CRAMP am pus de 2n2, din calcul imi iesea 3n3 dar nu aveam SMD si am incercat sa fac cablajul cat mai mic posibil; rezistoare SMD nu am, dar condensatori aveam de cateva valori; am ales 2n2 pt ca oricum puteam ajusta panta, fix cu rez de care spuneti, cea de 150k.

....Masurati in cc nu in ca. Nivelul trebuie sa fie in jurul valorii de 3.25V la curent maxim.

Nu masor decat rareori in c.a. Insa mai intotdeauna deplasez zero-ul osciloscopului pe a doua linie de jos (la patru diviziuni sub mediana); de aceea pare ca e masurat in c.a.

O sa verific imediat valoarea tensiunii de 3.25

Dap. Atinge cca 3V-si-un-pic.

"La pinul 9 vad doua semnale... ceea ce nu e ok si explica "alipirea" si "lipsa" de pulsuri la curenti mari cand e total deformat. AO are amplif f mare riscul de oscilatie e mare."

Acea oscilograma e de cand nu modificasem inca compensarea, cu 3k3. Rezistenta era de 18k.

#55 OFFLINE   iop95

iop95

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 695 posts

Posted 14 January 2017 - 09:23 PM

Rez de 150K se conecteaza intre Vcc si RAMP nu la Vout. Nu se poate integra pt ca valoarea ei difera functie de implementare/ curent max./ shunt / frecventa.

Sa inteleg ca acum nu mai apare oscilatia la tensiune maxima si sarcina maxima? Era prea mare amplificarea si intra in oscilatie la semnal mai mare...

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#56 OFFLINE   addysoftware

addysoftware

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 168 posts

Posted 15 January 2017 - 12:00 AM

Oscilatia apare, dar abia la cca 19V, curentul in acel moment este cca 25A, deci acoperitor.

Bineinteles, in principiu nu sunt multumit, dar cum acum sunt aproape sigur ca o parte din vina pt oscilatie e produsa de campul magnetic al buclei de curent mare input>tranzistoare>output, care produce un camp parazit puternic in zona controllerului, presupun ca odata cu varianta 3.0 a circuitului de putere fenomenul va fi suficient atenuat incat sa nu mai apara in zona de lucru, care va fi aprox la 22V 20A.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users