Jump to content

Photo

Designul circuitelor PCB, cu componente SMD,

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#16 OFFLINE   ratza

ratza

Lepră

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,962 posts

Posted 11 January 2017 - 03:54 PM

Din partea mea, acest topic e mai mult decît binevenit şi ar trebui pus sticky. N-aş fi avut niciodată răbdarea de a prezenta atîtea detalii într-un mod atît de concis şi accesibil. JOS PĂLĂRIA!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 ONLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,155 posts

Posted 11 January 2017 - 04:34 PM

- din pacate majoritatea prefera sa copieze scheme sau PCBuri, nu ai decat sa citesti topicele cu mii de postari.

- desigur insa, exista si cei care fac totul de la zero, nu sunt un procent mare, dar ca numar absolut sunt destui, ma recunosc vinovat si eu.

Adica majoritatea i-au schemele de pe internet sau din alte surse precum carti/reviste de specialitate si putini concep  schemele.Nu la aceste lucruri va referiti?Caci acuma recent intrebam pe 2 useri de aici (nu dau nume) care au prezentat fiecare cate un proiect,daca au conceput  schemele acelor proiecte sau nu,iar raspunsul ambilor a fost ca este neproductiv sa reinventezi roata.Dar totusi cand vorbim despre ingineri nu mi se pare firesc sa realizeze proiecte doar dupa scheme concepute de altcineva.Cat despre acest topic este deosebit de interesant si ma asteptam la asa ceva din partea d-nului @gsabac dupa ce am vazut ca a inceput sa devina activ si pe acest forum.Sunt convins ca vor mai aparea si alte subiecte deosebit de interesante din partea dumnealui.Numai bine tuturor.

#18 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,329 posts

Posted 11 January 2017 - 05:03 PM

Da, asta am zis, insa nu este o problema daca nu sunt conceptie proprie.

Nu stiu exact daca este valabil si pentru actuala generatie, dar evolutia fireasca este sa incepi prin a face scheme concepute de altii - si trebuie sa faci multe. In felul asta nu mai ai taine cu  chestiile elementare.

Apoi constati ca vezi o schema si intelegi cum functioneaza.

Mai apoi incepi sa fii interesat de punctele de functionare ale componentelor, de calcule, de motivul pentru a selecta un component sau altul.

De abia apoi esti gata sa concepi tu insuti montaje de la zero.

In plus fiecare are de obicei competanta si zona lui de interes. Probabil ca sunt si genii care navigheaza cu aplomb in orice aplicatii, dar de obicei nu este asa. 

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#19 OFFLINE   mars01

mars01

上昇

• Membri
  • PipPip
  • 908 posts

Posted 11 January 2017 - 08:59 PM

Oricum, majoritatea pleaca de la schema unei placi de evaluare (atunci cand aceasta exista) pentru IC-ul care sta in "inima" proiectului. Sau de la schemele din datasheet.

O placa de evaluare are toate sansele sa fie baza unui design reusit. 

Se pleaca de acolo desi probabil ca atunci cand schema ajunge la final, numai ramane nici urma din ce a fost la inceput  :rade:

Edited by mars01, 11 January 2017 - 08:59 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users