Jump to content

Photo

Indesit WITL 85

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 OFFLINE   mariantoader82

mariantoader82

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 615 posts

Posted 26 December 2016 - 03:05 PM

Va salut! 

Masina de spalat cu incarcare verticala se aprinde decit ledul incercuit din poza alaturata.

Tensiune de 5v pe memorie e in regula ,am citit si memoria si nu da eroare ,condensatorii sunt in parametrii ,nu sunt urme de oxidare sau piese afumate .

Rog frumos niste sfaturi ,multumesc!Attached File  60864148_1_644x461_masina-de-spalat-indesit-witl-105-alexandria.jpg   38.38KB   0 downloads

Edited by mariantoader82, 26 December 2016 - 03:05 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,255 posts

Posted 26 December 2016 - 03:11 PM

Verificați motorul, dacă periile de cărbune nu sunt cumva uzate.Apoi curățați colectorul cu șmirghel fin și canalele colectorului cu un ac.Vedeți starea blocajului ușii, starea pompei de evacuare și eventual electrovalvele.Toate se pot proba fără placă, doar alimentându-le la rețea.Schimbați preventiv cei trei condensatori electrolitici de pe placă și verificați conexiunile mufei motorului.

#3 OFFLINE   mariantoader82

mariantoader82

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 615 posts

Posted 26 December 2016 - 05:26 PM

Am verificat periile de carbune ,curatat colectorul  ,contactele de la motor si motorul sunt in regula blocajul usei  functioneaza corect  dar nu se alimenteaza bimetalul ,pompa de evacuare functioneaza ,am schimbat si cei 3 condensatori ,electrovalva e in regula .

Din pacate masina se compota la fel ca inainte.

#4 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,255 posts

Posted 26 December 2016 - 06:49 PM

Dacă nu se alimentează bimetalul blocajului ușii e posibil să ai triacul de pe placă ars.Verifică triacele prin comparație și vezi care-i defect. Cred că cel numit Q9 e al blocajului ușii, Q11 și Q12 sunt ale electrovalvelor. Au seria MAC97A8 și sunt în capsule TO92, ca tranzistorii BC171.Cu atenție poți să-i probezi chiar pe placă, cu o lampă de continuitate dintr-o baterie de telefon și un beculeț de lanternă sau led roșu și rezistență de 100Ohmi. 

Dacă nici triacele nu-s de vină, verifică și releele, iar dacă nici alea nu-s de vină e ceva cu controllerul plăcii probabil.Eu am schimbat la a mea și memoria și dump-ul fără rezultat.Doar când voia ea mergea, dar trebuia s-o trec prin mai multe programe succesiv, într-un final am luat altă mașină nouă, asta era și cam ruginită după 10 ani de muncă grea, altfel cumpăram o placă de schimb, se găsesc SH pe la 150 Lei.

#5 OFFLINE   mariantoader82

mariantoader82

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 615 posts

Posted 26 December 2016 - 09:20 PM

Attached File  modul22_128.jpg   49.82KB   0 downloadsPe  placa mea de comanda (WR@POO38.7) exista decit un singur triac BTB12 e bun ,l-am verificat cu o baterie si un bec .

Masina de spalat nu face nimic  cu exceptia ledului din poza care sta aprins indiferent pe ce buton as apasa sau comutator rasuci.

Multumesc frumos Vali pentru sfaturi!

#6 OFFLINE   Harhas Florin

Harhas Florin

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 5,484 posts

Posted 26 December 2016 - 09:27 PM

Chiar daca nu da eroare memoria la citire copiere , in functie posibil sa faca probleme , pune softul pe alta memorie si incearca

#7 OFFLINE   mariantoader82

mariantoader82

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 615 posts

Posted 26 December 2016 - 09:38 PM

Scuze ,Vali are dreptate ,am gasit si al doilea triac MAC97A8 si e defect ,nu am decit un triac BTB16B pot sa-l pun in locul lui MAC97AB?

#8 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,255 posts

Posted 26 December 2016 - 09:40 PM

Nu poți, ăla micu e triac logic cu poartă sensibilă. Vezi la magazinul din Alexandria, că-i pe lângă voi....

#9 OFFLINE   mariantoader82

mariantoader82

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 615 posts

Posted 26 December 2016 - 09:51 PM

Multumesc frumos  Vali ,sarbatori fericite si multe impliniri la toata  lumea !

#10 OFFLINE   Harhas Florin

Harhas Florin

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 5,484 posts

Posted 26 December 2016 - 09:55 PM

Daca ai pune si dumpul aici ar fi bine ca poate mai are cineva nevoie de el 

#11 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,255 posts

Posted 26 December 2016 - 10:01 PM

Aveți aici un dump compatibil.L-am testat pe două plăci, WITL85 și 105.

Attached Files

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#12 OFFLINE   mariantoader82

mariantoader82

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 615 posts

Posted 26 December 2016 - 10:04 PM

Attached File  dump indesit witl85.rar   4.7KB   4 downloadsBuna idee Florin , am uitat sa-l salvez chiar si eu,asa  ca iata-l!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users