Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce lipim componentele ?


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

.Mesajde RaimondAudio2 » 07 Dec 2016, 15:48:hypnotized: Nu am taica niciun razboi cu nimeni...Nu am afaceri de impartit, nu am prietenii sau orgolii de aparat, n-am nicio treaba cu acest domn Viobio. Revenind la subiect, daca tot am scris aici la subiectul cablurilor, recunosc ca de vreun an de zile m-a apucat "febra" argintului. La amplificatorul pe care-l construiesc acum folosesc lipituri exclusiv cu argint, cablurile de intrare si cele de boxe la fel, sunt din si cu argint. Sunt curios daca se vor sesiza diferente. Teoretic ar trebui , macar la masuratori sa observ lucruri interesanteIată ce declară colegul nostru RaimondAudio2 ,lipituri "exclusiv cu argint".Din păcate eu stiu ca nu se poate folosi doar Ag simplu pentru lipituri,doar diferite aliaje de AgSn,AgSnPbCu,dupa mine este obligatoriu ca în aliaj să existe Sn.L-am rugat să ne spună cum face el lipituri exclusiv cu argint ,nu vrea să ne spună în ruptul capului.Voi cu ce aliaje lipiți ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio

Pentru lipituri "normale" ,folosesc Sn60Pb40 - aliaj polonez sau nemtesc,cred ca asta folosesc cam toți cei care lucrează ceva.Pentru aparate "simandicoase" OYAIDE SS47 ,care are un conținut de 4,7% Ag ,informativ 100lei/50gr sau Cardas Quad Eutectic - cu asta lipesc cablurile.Eu mai întreb încă odată se pot lipi componente EXCLUSIV cu Ag ? Mai simplu doar Ag simplu fara sa fie aliat cu alt metal,ca așa susține colegul nostru.

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Argintul se topeste la 960,5° [/size]C, cam greu de folosit asa ceva. Dar pentru amatorii de kituri nestiutori merge prosteala din asta, banul sa iasa.

Asta am spus si eu ,ca să dea bine ,spune că lipește exclusiv cu argint,eu am spus că exagerează ,ca nu poate lipi doar cu Ag,se poate dar cu flacără oxiacetilenică ,numai că în cazul ăsta dai foc la cablaj & componente.
Link spre comentariu

Aliajele ce conțin argint , plumb , staniu , bismut , stibiu etc în diverse proporții au temperatura de topire mai mică decât a fiecărui metal din componenta aliajului , luat separat .Asta e scopul principal al alierii , micșorarea temperaturii de topire .E posibil ca să fi fost vorba în acel context de aliaje de lipit cu argint , nu de argint pur .O simplă exprimare nefericită , nu înțeleg de ce trebuie făcută o analiză literară pe text ...

Link spre comentariu

Eu am lipit pina acum cu cel japonez, nu are argint si nici altceva, un fludor nemaipomennit.

Zilele trecute am mai cumparat (sa fie acolo), si unul in combinatie cu Cu.

Exceptional si ala, cumparat de pe forum de la noi.

Viorel, ti-l recomand, este un fludor foarte bun.

Practic il recomand tuturor colegilor (cel cu eticheta alba)!

 

Posted Image

Posted Image

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Eu am lipit pina acum cu cel japonez, nu are argint si nici altceva, un fludor nemaipomennit.

Zilele trecute am mai cumparat (sa fie acolo), si unul in combinatie cu Cu.

Exceptional si ala, cumparat de pe forum de la noi.

Viorel, ti-l recomand, este un fludor foarte bun.

Practic il recomand tuturor colegilor (cel cu eticheta alba)!

 

Posted Image

Posted Image

Clausiu,eu stiu cu ce lipesc .

Poti raspunde tu la o întrebare ? Se poate lipi exclusiv cu Ag ? Cum susține colegul .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări