Jump to content

Photo

Caut schema preamplificator corector din Tehnium

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,984 posts

Posted 15 November 2016 - 12:17 PM

Am incercat o cautare mai devreme dar nu am gasit nimic.

In revista Tehnium "noua" cea coordonata de Serban Naicu, nu Tehnium International,  a fost publicata intr-unul dintre numere o schema de preamplificator cu corector de ton, care daca imi amintesc bine evita folosirea condensatoarelor polarizate si se lauda ca nu inverseaza faza semnalului pe tot parcursul. Corectiile de ton nu erau excesive si parca avea si un buton de excludere a corectiilor. Volumul probabil se realiza prin modificarea reactiei negative.

Intrucat nu mai am colectia revistelor si am pierdut hard-discul care continea copiile electronice, acum sunt curios sa recuperez aceasta schema iar daca aveti comentarii as fi curios sa le ascult. Este posibil ca schema sa fie o dezamagire dar tot atat de posibil ar fi ca sa contina vreo idee interesanta.

Daca cineva poate scana/fotografia paginile cu schema si textul as multumi foarte mult.

Este posibil ca aceasta schema sa fi fost publicata de Emil Marian.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 8,290 posts

Posted 15 November 2016 - 12:56 PM

Vezi aici : http://site.vipernet...nium/index.html sau aici : http://blog.copcea.ro/tag/colectia-tehnium-online/ dar cauta pana in partea de jos a paginii .

Succes !

#3 OFFLINE   vio2007

vio2007

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,177 posts

Posted 15 November 2016 - 01:10 PM

Tehnium 12/1997,pagina 4 a revistei.

Revista.pdf

Edited by vio2007, 15 November 2016 - 01:15 PM.

#4 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,984 posts

Posted 15 November 2016 - 01:15 PM

Multumesc mult de tot, acum incerc sa descarc.

#5 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 8,290 posts

Posted 15 November 2016 - 01:30 PM

Aha , este o preluare din Elektor !

#6 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,984 posts

Posted 15 November 2016 - 01:52 PM

Ma asteptam dar nu voiam sa fiu rautacios, majoritatea schemelor interesante publicate de inginerii nostri prin reviste sunt preluari din revistele straine, la care totusi ei aveau acces.

Nu am reusit oricum sa gasesc aceasta schema pe internet si Tehnium era singura sursa deci e bine si asa.

Domnii Emil Marian/Aurelian Mateescu si altii, au publicat o colectie buna de scheme, cam toate inspirate de prin alte parti, oricum ca sa faci diferenta dintre o schema buna si una slaba trebuie sa stii deja cate ceva.

Sunt curios daca eroarea (mica) pe care am gasit-o in schema este preluata tot din Elektor  :wretre

Edited by one, 15 November 2016 - 02:15 PM.

#7 OFFLINE   R2R

R2R

plaies

• Banati
  • PipPip
  • 150 posts

Posted 15 November 2016 - 02:11 PM

pacat de ne5534 sa-l spurci cu tl072 .poti lua operationale cu fet mai de soi acum(opa2134) , dar ne5534 tot acolo l-as lasa.Signetics nu se mai gaseste , dar cele ti facute in china acum masoara chiar bine rau de tot.

Sunt multi care mananca aiurea despre ne5532, 34, dar este un operational de top si in 2016 daca stii ce sa faci cu el.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#8 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 2,984 posts

Posted 15 November 2016 - 02:27 PM

Cred ca voi realiza o versiune de proba cu ce am prin cutii, apoi ma voi gandi la o varianta definitiva.

Ma tenteaza utilizarea unor potentiometre digitale dar trebuie sa vad daca nu cumva voi avea probleme de interferente.

Edited by one, 15 November 2016 - 02:27 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users