Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sprijin realizare amplificator cu tubul GU17


Lonerider

Postări Recomandate

Stimati colegi de forum, cu ceva timp in urma am realizat un amplificator cu GU17 dupa schema userului @sebi_c@, de care am fost foarte multumit. L-am facut cadou cuiva. Asa mult mi-a placut incat am realizat doua sasiuri de tabla, atunci, in ideea de a mai construi unul. Acum, fiindca am ramas fara primul si avand toate tuburile, soclurile si sasiul metalic, mi-am confectionat transformatoarele de iesire, dar m-am poticnit la transformatorul de alimentare, in sensul ca la miezul de care dispun si sarma folosita, nu mai pot suplimenta bobinajul, adica nu mai am spatiu pentru o infasurarea de 50V, folosita pentru tensiunile negative. Cum nu dispun deocamdata de finante pentru investitii in pasiuni, as solicita sprijinul in reconfigurarea schemei pentru negativare fixa. Eu am desenat o schema, la nivel de idee si fara a avea pretentia de a fi functionala, insa o consider ca baza pentru ceea ce am gandit, nu stiu cum sa exprim altfel. Multumesc pentru eventualele sfaturi si critici.

post-212368-0-30163800-1477133546_thumb.jpg

 

post-212368-0-27328200-1477133530_thumb.jpg

post-212368-0-29539200-1477133536_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca vrei negativere automata trebuie marit tensiunea anodica cu valoarea negativarii.Deci nu castigi nimic caci tot trebuie suplimentat tensiunea anodica la traf alimentare.Cel mai simplu se rezolva cu un alt traf de retea de aprox. 10W deci ceva minuscul care sa asigure tensiunea de negativare.Precis vei gasi loc in carcasa ptr. el.

Link spre comentariu

As vrea sa nu se considere "plagiat" (ca tot e la moda, vis-a-vis de schema lui sebi_c), dar astea-mi sunt conditiile financiare, pe moment. Multumesc inca odata.

@simson@, cred ca scriam in timp ce ai postat tu. Aia este tensiunea in sarcina. De fapt, in gol, am 318V dupa redresare si filtrare. Mai mult nu pot scoate. Ideea este sa pot realiza ceva in configuratia data (la alimentare ma refer) chiar daca nu storc tuburile la maxim. Un 5-7W ar fi suficient. In poze este sasiul si fata si verso, loc nu mai gasesc pentru inca un transformator. Am avut, ca baza, aceste doua scheme, ca referinta pentru tensiunea de alimentare, cand am deschis thread-ul. Nu am inteles nicio data, daca tensiunile pe scheme sunt in sarcina sau dupa redresare...

post-212368-0-04364200-1477145256_thumb.gif

post-212368-0-23550300-1477145271_thumb.jpg

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Poti obtine tensiune negativa din traful de alimentare existent,pentru schema lui sebic te rog posteaza schema ampului ,inclusiv a sursei.Cam pests doua ore iti pot da rezolvarea ,pentru obtinerea unei tensiuni nefative .

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Stimati colegi de forum, cu ceva timp in urma am realizat un amplificator cu GU17 dupa schema userului @sebi_c@, de care am fost foarte multumit. L-am facut cadou cuiva. Asa mult mi-a placut incat am realizat doua sasiuri de tabla, atunci, in ideea de a mai construi unul. Acum, fiindca am ramas fara primul si avand toate tuburile, soclurile si sasiul metalic, mi-am confectionat transformatoarele de iesire, dar m-am poticnit la transformatorul de alimentare, in sensul ca la miezul de care dispun si sarma folosita, nu mai pot suplimenta bobinajul, adica nu mai am spatiu pentru o infasurarea de 50V, folosita pentru tensiunile negative. Cum nu dispun deocamdata de finante pentru investitii in pasiuni, as solicita sprijinul in reconfigurarea schemei pentru negativare fixa. Eu am desenat o schema, la nivel de idee si fara a avea pretentia de a fi functionala, insa o consider ca baza pentru ceea ce am gandit, nu stiu cum sa exprim altfel. Multumesc pentru eventualele sfaturi si critici.

Posted Image001.jpg

Citeva l?muriri

post-176980-0-30368800-1477157180_thumb.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu

Va salut. Multumesc @viobio pentru atentionare vis-a-vis de exprimarea negativarii. Doresc negativarea automata, mesajul initial l-am scris in vreo 40 de minute, ca am tot fost ridicat din fata calculatorului si mi s-au fragmentat ideile. Schema lui @sebi_c este gandita si desenata inginereste, schema desenata de mine este la nivel de idee. La prima varianta de amplificator, dupa schema lui, am utilizat doar schema electrica a amplificatorului, cu alimentare clasica cu tub redresor si filtre CLC pentru fiecare modul. Tensiunea negativa am obtinut-o prin cadere pe o rezistenta inseriata cu dioda, rezistenta la masa dupa dioda si capacitor de filtrare de pe una din ramurile bialternanta. Am tatonat rezistenta pana am avut -55V, dar n-am reusit sa scap de caldura degajata de aceasta rezistenta. Am pus si schemele initiale ale lui @sebi_c, dupa care am facut primul amplificator, fara partea de alimentare.

Si Rock on! da' acum in casa, ca nu ma mai tin oasele sa calaresc motocicleta pe vremea asta...

post-212368-0-35517100-1477166037_thumb.jpg

post-212368-0-97720200-1477166043_thumb.jpg

Editat de Lonerider
Link spre comentariu

Cu o investitie de 3...4 LEI cumparand un mic trafo de 2W...4W(max) 230V/2x9V (sau de alt tip)si care sigur va avea loc in carcasa dv. fara probleme,va veti rezolva foarte elegant problema.Tensiunea de negativare necesita un curent infim,asa ca un traf chiar si de 1W va functiona sigur.Potentiometrul semireglabil de negativare de la iesirea acestui redresor este montat strategic adica,chiar si in cazul unui contact imperfect al cursorului,tensiunea de negativare va ajunge pe grilele tuburilor finale la valoare maxima,deci blocand tuburile.

 

Posted Image

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Pana la urma am reconfigurat transformatorul. Am scos sarma de 1.2mm din infasurarile pentru filamente si inlocuit cu 0.9mm pentru GU17 si 1.0mm pentru triode si 6J1P. Am mai scos cate un rand de prespan dintre aceste infasurari si in spatiul creat, destul de restrans, am reusit sa bobinez o infasurare cu sarma de 0.20mm pentru 47Vca. Asa ca ma duc mai departe pe varianta originala a schemei amplificatorului. Pentru sursa de alimentare am ales o varianta pentru care sigur o sa fiu blamat. Mai bine nu o pun...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări