Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Impermeabilizare lemn cu destinatie alimentara(butoi)


lorik199

Postări Recomandate

Venind toamna si sezonul vinului, m-am lovit de problema depozitarii acestuia, damigenele de sticla fiind deja pline m-am hotarat sa folosesc un vechi butoi.

Deoarece nu a mai fost folosit de peste 15 ani, nu mai este prea impermeabil si m-am gandit a folosi vre-un produs care sa il faca impermeabil si totodata neutru, pastrandu-se totusi sigur pentru sanatate.

Vin cu intrebarea daca cunoasteti un asemenea produs sigur pentru alimintatie si de unde s-ar putea achizitiona

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator DumitruF

Nu exista asa ceva. Butoiul se repara si atat.

Daca lemnul inca este bun,se impaneaza spatiul dintre doage sau se desfac si se mai ingusteaza latimea fiecareia astfel incat sa pasuiasca perfect.. Depinde de starea lui.

Singurul lucru ce-l poti face,umple=l cu apa firbinte si lasa-l la umflat si vezi daca da pe undeva.

Nu umbla la cercuri deloc.

Link spre comentariu

Daca se prezinta vizual cit de cit bine, fara doage deformate, putregaiuri, umple cu apa si vezi cit de mult curge.Daca curge mai putin decit bagi cu pompa sint sperante sa se umfle repede.Dupa ce sta din curs golesti si pui apa fierbinte cu soda de rufe pentru spalare de reziduurile depuse pe doage.

Editat de NOSTALGIC
Link spre comentariu

Butoiul vizual arata foarte bine la exterior, a fost pastrat la dos.

O sa il umplu cu apa sa vad cat curge si daca merge doar din umflat, daca nu am un vecin mester in butoaie.

Ideea mea de baza era ca butoiul sa ramana doar ca suport, pe interior aplicand  o pelicula din ceva substanta astfel devenind aproape neutru ca gust si miros.

Link spre comentariu
Vizitator DumitruF

Nu se poate asa ceva. Butoiul se umfla si devine impermeabil,iar cand e gol se usuca si ,evident apar ceva spatii.

Cu lemnul asa se procedeaza de sute de ani.

Cumva a fost folosit la altceva de tot insistati cu acea pelicula?

Editat de DumitruF
Link spre comentariu

Butoaele se pot parafina , adica se aplica o pelicula de parafina fierbinte pe interior . Dar conditia este dupa ce a fost umflat sa nu curga interiorul trebuie sa nu mai fie ud . se topeste parafina  se toarna in butoi si se rostogoleste in toate sensurile si apoi se scurge surplusul de parafina. Asta e o metoda ce am aplicat-o la o intreprindere de conservare suc de fructe in butoae de 500 litri.

Link spre comentariu

Butoaele se pot parafina , adica se aplica o pelicula de parafina fierbinte pe interior . Dar conditia este dupa ce a fost umflat sa nu curga interiorul trebuie sa nu mai fie ud . se topeste parafina  se toarna in butoi si se rostogoleste in toate sensurile si apoi se scurge surplusul de parafina. Asta e o metoda ce am aplicat-o la o intreprindere de conservare suc de fructe in butoae de 500 litri.

Buna seara!

Tocmai ce am citit acest topic.

Dupa ce se parcurg pasii anteriori de curatare si remediere a neetanseitatilor legate de uscarea sau degradarea superficiala a doagelor,

daca se doreste totusi realizarea acelei pelicule impermeabile si totusi care sa nu afecteze calitatile organoleptice ale continutului depozitat, cred ca ideal ar fi metoda descrisa de colegul @NOSTALGIC, cu mentiunea ca substanta folosita sa fie ceara de albine, eventual ,,rafinata" (ceara alba naturala)

Sa aveti o seara buna si sa-l beti sanatos!

Link spre comentariu

Daca acel butoi nu a mai fost folosit de 15 ani se impune demontarea unui capac, inspectie , curatare, montare si umflare.

Nu ai specificat anul de fabricatie al butoiului si cati ani a fost folosit, adica umplut.

Un butoi bine intretinut poate fi folosit si 70-100 de ani.

Editat de PINTI
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Este un evadat de la psihiatrie care isi tot trage clona dupa clona de pe proxy-uri pentru a-se semana inteligenta pe forum, in ultimele minute i-am banat 2 clone, inca una colegul CBI mai devreme, si... degeaba aparent, omul e nebun si pace, nu ne ramane decat sa speram ca Vasile va reusi sa restrictioneze macar temporar inregistrarea de noi membrii, pana cand o solutie mai eficienta se va putea gasi.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări