Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Parere boxe home made.


Postări Recomandate

Am gasit niste clipuri cu niste boxe facute cu difuzoare Tonsil, si proiectul contine urmatoarele difuzoare: Tonsil Gdwk 10/80/7, GDM16/80/1, GDN 25/80/1. Cum vi se pare acest proiect ? vreau sa aud parerea celor mai priceputi in constructia boxelor. Se poate gasi ceva mai bun SH pe piata la banii la care se ridica acest proiect ? Precizez faptul ca nu zice nimic de filtre. Recunosc ca imi place si amplificatorul Pioneer SA 8800. :) Boxele sunt nefinisate, dar cred ca vopsite corespunzator arata si ele foarte bine.

Aici aveti cateva clipuri cu aceste boxe testate pe diverse amplificatoare si surse de semnal. Mie imi place cum suna, voi ce ziceti ?

 

Editat de Catalin81
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Am avut acel amplificator. Este frumos, dar suna accentuat pe bas si inaltele superioare. Adica bum-bum - tzz-tzz.

La putere mare  "da in nas" pe incinte de impedanta mica, mai ales cand este folosita corectia de ton pe bas.

 Cam cat ar ajunge niste filtre pentru configuratia asta de difuzoare? Sau poate poti recomanda unele facute de la alte boxe, nu stiu. La constructie stiu ca e ceva mai greu pe 3 cai, si evident mult mai costisitor.

Sa inteleg ca te pasioneaza basul umflat care pare reprodus de acele incinte? In realitate nu se aud asa.

 

N-as zice asta. Imi pac cum se aud si pe alte melodii fara acel huruit de bas. Chiar daca nu este filmarea de calitate, parca totusi se aude ca suna destul de bine in opinia mea.

@Predator

I-am scris dar nu a raspuns, sau nu inca, desi i-am scris de 2-3 luni.

Link spre comentariu

Filtrele pe 3 cai sunt scumpe, o pereche costa 250-300 euro, cu componente decente, fara nimic "exotic".

Parerea mea este ca daca vrei sa iti faci singur boxe, sa alegi un proiect complet documentat; vezi si pe site la Troels sau altele.

Altfel e pacat de banii investiti.

La proiectul din primul post eu as alege un midwoofer, pt a nu duce prima taiere prea sus; as zice ca suna mai bine taiat ceva mai jos.

Nu va luati niciodata dupa cum se aude pe youtube.

 

@ Daniels - filtrele nu se copiaza, nici macar portiuni din ele. Este calea cea mai sigura spre [un] esec [de regula multa vreme nerecunoscut].

Editat de shambala
Link spre comentariu

Din ce stiam eu, la boxele Unitra tocmai asta era marea problema, filtrele slabe, ca altfel cu niste filtre decente, ar fi sunat cu mult mai bine, difuzoarele fiind capabile de un sunet destul de decent.

@shambala, stiam eu ca sunt scumpe, dar nu stiam la cat ajung exact. La pretul ala cred ca gasesti niste boxe SH foarte decente ca sunet :). Cam la ce aplicatie  te gandeai in postul de mai sus cu midbasul ?

PS. Mie mai imi plac si boxele Acoustic Reponse 707 series si ar fi la un pret decent zic eu, pe la 150 de euro. Basi mari, 30 cm, le are un vecin de la doua scari alaturate mie si imi place cum se aud din strada, au spl foarte bun 92 

Link spre comentariu

Am facut o perehe de filtre pentru unitra, priectul este aici http://www.elforum.info/topic/117060-unitra-90w-reconditionare/,

M-am documentat si cam peste tot (inclusiv shambala a publicat un astfel de filtru) basul este taiat pe la 1000Hz, iar mediile sunt taiate intre 4500-7500Hz in functie de cutie si de capitonarea cu material fonoabsorbant. 

Eu am ales o schema de Aurelian Mateescu publicata in revista Tehnium si dupa cateva luni de cand ascult acele boxe pot spune ca am facut alegerea corecta. Pentru a regla mediile si inaltele dupa gustul tau poti pune serie niste potentiometre 20R/10W, le scoti prin portul BR si dupa ce ai reglat cum iti place le poti inlocui cu rezistente fixe.

Ca pret m-a costat undeva la 250 lei, iar bobinele au fost facute de un coleg de pe forum.

Link spre comentariu

Mediile nu suntla fel, trebuie vazut graficul. Oricum pentru mediile din unitre am vazut ca se pot taia intre 4500 si 7500Hz.

Nu te suara pe miene, dar nu stiu despre ce Unitre vorbesti, si ce model de difuzor. Eu ma refer strict la modelele prezentate in primul post. Daca nu sunt identice cu alea de la Unitrele despre care tu vorbesti nu are nici un sens. Nu stiu ce medii au Unitrele de 75,90,110 sau140  w. Stiu ca sunt diverse modele, cu diversi parametrii. Daca vrei sa iti spui o parere, cauti modelele mentionate in prima postare, vezi graficele pe Tonisl(parca le arata din cate stiu) si dupaia discutam. Nu are relevanta ce ai facut tu in alt proiect cu alte difuzoare, parerea mea.

Link spre comentariu

Din ce stiam eu, la boxele Unitra tocmai asta era marea problema, filtrele slabe, ca altfel cu niste filtre decente, ar fi sunat cu mult mai bine, difuzoarele fiind capabile de un sunet destul de decent.

[...] Cam la ce aplicatie  te gandeai in postul de mai sus cu midbasul ?

Au existat si exista si boxe Unitra /Tonsil cu filtre serioase, in perioada comunista s-au vandut in Europa de Vest cu pret mult mai mare decat cele de pe piata lor  interna si cea romaneasca, tocmai pt ca filtrele costau mult mai scump.

Candva am vazut pe net mai multe incinte Tonsil pe 3 cai, cu tot cu schemele filtrelor; toate erau 4 x 12dB, eventual cu circuite anexe.

Nu am stat sa le analizez, nu stiu daca erau cele mai bune posibil sau erau totusi "optimizate economic". 
 

Nu inteleg intrebarea. Am scris ca, la o prima impresie,  eu as folosi o alta medie, care sa poata cobora mai jos in frecventa, pt a putea alege si frecventa de  taiere intre bas si medii ceva mai jos. Conform uneia din "regulile" de proiectare, un difuzor ar trebui taiat cu o octava sub capetele benzii de raspuns. (Sau macar cu jumatate de octava.)

Cred ca am abordat problema din puncte de vedere diferite. Eu teoretic, in ideea solutiilor optime acustic. Tu esti impresionat de basul auzit din strada, de la vecin.  Sa stii ca basul intotdeauna suna diferit la distanta fata de cel din camera - chestiune de noduri si ventre.

Editat de shambala
Link spre comentariu

Referitor la prima chestie, cred ca am inteles gresit, cum ca ai schimba aplicatia cu un midbas, ca sa fie ceva pe doua cai, si mult mai rentabil din punct de vedere material, in special la filtre, de aici si intrebarea mea :)probabil am citit la repezeala.  Legat de basul de la vecini, sa nu crezi ca este un bas de woofer, bub,bum, sau uruiala daia de auto, este un bas placut, nu agresiv, si o medie impecabila, se intelege ce canta artistul de la o distanta de 100m, dar era vorba de alte boxe la faza asta. Iar legat de basul de pe net, nu am zis ca il agreez in totalitate, sau asa cred ca se aud si in casa. In unul din clipuri, chiar se vede cum polonezul abuzeaza de corectia de ton a amplificatorului, si duce basul chiar spre maxim, poate lui asa ai place, bum, bum :) Spre exemplu la mine, se aude un super bas in casa, iar daca ies afara nu se aude deloc, doar ceva medii si inalte, si folosesc niste chinazarii, si un woofer facut cu dif auto de 12".

Am dat si varianta cu Acoustic reponse 707 series, pentru a face comparatie fata de proiectul mentionat mai sus, si boxele alea costa undeva spre 500-600 de lei, si nu mi se par deloc agresive in bas, fiind un difuzor de 125 w de 12"

Editat de Catalin81
Link spre comentariu

Dupa PAREREA mea, nu merita sa faci boxe DIY, home made, etc. cu difuzoare tonsil. Pur si simplu sunt prea slabe difuzoarele ca sa merite investitia. Ca de obicei exista si exceptii. Sunt cateva difuzoare Tonsil care merita luate in considerare pentru un proiect mic pe 2 cai, dar pentru 3 cai.... no way.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări