Jump to content

Lanterna alimenatata la powerbank, telefon

• This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1 Guest_daniel negreanu_

Guest_daniel negreanu_
  • Vizitatori

Posted 24 September 2016 - 05:42 PM

Multe lanterne merg cu un 18650 sau mai multi deci e nevoie de un incarcator dedicat. Pe de alta parte exista alimentatoare 5V/4...7A cu mai multe USB-uri si limitare la 2.4A per USB, apte deci sa incarce cateva powerbank-uri utile tabletei, telefonului etc. Avand 2 Fenix E35UE am "sacrificat" una schimband led-ul si adaugand un USB in final rigidizat cu poxipol. 0.8A minim scoate orice powerbank, laptop, chiar si telefon cu functie de powerbank asa ca nu-s probleme de power surge.

https://postimg.org/...le60m/fdadb22a/

Dupa cum se si vede, driverul e scc activ si nu pasiv. E35UE are si modul turbo, 900lm, pe care sta in functie de temperatura ledului si apoi trece imediat pe high, adica 360lm, respectiv 0.8A. Randament (cu tot cu pierderile pe driver)  de peste 100lm/W. Solutia pentru care am optat e utila in camping-alimentare din powerbank-uri de 10-20Ah (reali).

Edited by daniel negreanu, 24 September 2016 - 06:14 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,345 posts

Posted 24 September 2016 - 06:13 PM

OK, foarte bine ca ai facut ... ceva... dar daca se poate desfa si tu textul, urmareste in mod coerent anumite idei, intr-o ordine logica, eventual spune-ne tu ce anume urmaresti si de ce.

Probabil ca nu ma duce pe mine mintea sau tu esti super-engramat, dar nu inteleg nici ce, nici de ce.

Da' sigur apare cineva care te va intelege, si probabil ne va explica...

In plus  "mosfet pe post de rezistenta comandata" pare fundamental gresit, pentru ca pe PCB vad o bobina, deci mura-n-gura este vorba de un montaj in comutatie - dar nu vrei sa ne spui ce anume face, este pe driver?

Pozele fara explicatii sunt puse, desigur, ca sa ne dezvolte simtul de deductie ... 

Iarasi "10-20Ah (reali)" - adica daca Gogu are un powerbank de 6 sau 8 Ah nu poate folosi "...minunea" - sau esti cumva in situatia aluia de are motor de 650cmc si nu vrea sa discute cu alti motociclisti, daca au motoare mai mici???

#3 Guest_daniel negreanu_

Guest_daniel negreanu_
  • Vizitatori

Posted 24 September 2016 - 06:20 PM

Ideea e sa folosesc powerbank-uri, in special versiunile cu LiPol care sunt compacte, usoare si sa evit un incarcator smart care ar ocupa spatiu inutil intr-un rucsac. Mosfetul pe post de rezistenta apare in lanternele proaste; faceam comparatie intre Fenix si jucarii no name. Am zis 20Ah reali pentru ca chiar exista, dar nu la 200lei.

#4 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,345 posts

Posted 25 September 2016 - 09:35 AM

Iarasi continui cu idei dezlanate si neargumentate, incearca sa te gandesti:

- cum sa te faci inteles, cum te exprimi

- la ce este bun ce zici tu altui coleg

- linia logica a expunerii

...

"sa evit un incarcator smart care ar ocupa spatiu inutil intr-un rucsac"

- pai care-i argumentul? crezi ca daca merg cu rucsacul la munte imi trebuie 20Ah=80Wh? - sa inteleg ca eviti cu totul incarcarea si scapi de incarcator - dar ce economisesti pe prune dai pe mere: exista incarcatoare usoare / orice li-po ai tu, nu va fi mic si usor la 20Ah.

- iti spun eu: cand merg cu rucksacul la munte imi iau o lanterna cu baterie de 800mAh, care imi tine peste 10 zile in pozitia normala, dar are si boost in caz de necesitate. Toata lanterna are 46g, este manufacturata intr-o carcasa de telefon. Si ca spatiu cred ca are sub 20cmc.

"Mosfetul pe post de rezistenta apare in lanternele proaste; faceam comparatie intre Fenix si jucarii no name"

mai sus nu ai zis deloc asta...

"20Ah reali pentru ca chiar exista, dar nu la 200lei"

- pai multe baterii de laptop cei 80Wh de care spui tu (desigur, sunt grupati elementii si inseriat, de aia ai peste 12V incarcat si 10,8 nominal) si daca ii cauti gasesti si preturi mai mici.

- sau iei 8-10 elementi buni, de la un furnizor mare si restul faci tu, de aia e forum de electronica... Si iarasi gasesti elementii pe la 200 lei.

#5 OFFLINE   mihaicozac

mihaicozac

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 410 posts

Posted 25 September 2016 - 07:04 PM

Dacă e vorba de greutate şi spaţiu poate ar fi mai util un powerbank mai mic cu panou solar pe el, sunt unele care obţin şi 3-4Wh pe zi. În mişcare îl agâţi de rucsac şi se încarcă în mers.

Un powerbank de 20Ah reali are nevoie de minim 8 elemente 18650 de bună calitate (2600mAh), e voluminos şi greu.

#6 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,345 posts

Posted 25 September 2016 - 09:23 PM

Uite cum am tabarat noi astia mai vechi pe noul coleg...

Sa stii ca nu vrem sa te descurajam, vrem doar ca sa-ti semnalam problemele postului tau, care vin si de la forma de exprimare-conceptie, dar care vin si de la fondul tehnic/electronic al problemei.

Trebuia sa expui problema concreta mai intai si apoi rezolvarea ta, cat si argumentatia conform careia rezolvarea ta este (mai) buna.

Si eu vroiam sa-ti spun de varianta solara, dar desigur ca asta ar depinde de datele preliminare (cum am spus mai sus, problema concreta).

Asta pentru ca daca mie imi ajung 3Wh pentru 10 zile (adica doar lanterna) poate altii au si alti consumatori, poate mai gurmanzi (ap foto, GPS etc).

Spre exemplu solutia de mai sus, expusa de Mihai, ar produce solar ceea ce eu am necesar pentru 10 zile in numai o zi, deci ar suporta consumatori de 10 ori mai puternici, poate si mai mult daca presupunem ca au acumulatorii proprii full la plecare si excursia nu e prea lunga, sau ziua foarte insorita, etc... Iar PowerBankul ar fi suficient sa fie de 4Wh, adica de 20 ori mai mic decat ce spui.

Nici nu mai vorbim ca un panou solar de 0,5-1Wh ar cantari mai putin ca un element 18650, deci discutam de o solutie probabil de 10 ori mai usoara.

#7 Guest_daniel negreanu_

Guest_daniel negreanu_
  • Vizitatori

Posted 26 September 2016 - 07:49 PM

"Iarasi "10-20Ah (reali)" - adica daca Gogu are un powerbank de 6 sau 8 Ah nu poate folosi "...minunea" - sau esti cumva in situatia aluia de are motor de 650cmc si nu vrea sa discute cu alti motociclisti, daca au motoare mai mici???"

Am sustinut eu asa ceva? Ce-s toate rastalmacirile astea? Ce motoare, despre ce vorbiti?

"iti spun eu: cand merg cu rucksacul la munte imi iau o lanterna cu baterie dem 800mAh, care imi tine peste 10 zile in pozitia normala, dar are si boost in caz de necesitate. Toata lanterna are 46g, este manufacturata intr-o carcasa de telefon. Si ca spatiu cred ca are sub 20cc"

Pentru unii si un led 5mm alb din bricheta poate fi acceptabil in deplasare. Nu intreb cati lm scoate lanterna aia 10 zile din 800mA. Daca are 46 grame per total asta spune totul. Pentru mine, cel putin.

Daca tot  suntem pe un forum de electronica asa cum ati invocat, ati fi stiut ca exista powerbank-uri cu LiPol, mult mai usoare si compacte.

"Nici nu mai vorbim ca un panou solar de 0,5-1Wh ar cantari mai putin ca un element 18650, deci discutam de o solutie probabil de 10 ori mai usoara"

Sunteti COMPLET off-topic,  discutia era despre lanterna alimentata din powerbank, NU despre capcacitati, formate, panouri solare si eventual daca veti dori, dinam-uri portabile.

Cine a facut drumetii destule stie ca panourile fotovoltaice sunt de multe ori frectie la piciorul de lemn. Atentie inca odata! Fotovoltaice si nu solare, ca cele din urma incalzesc apa, nu faceti confuzie! Sunteti electroguru, totusi! Si ce treaba au panourile cu topicul in cauza?

Ca ultima idee, sunteti doar moderator si nu reprezentati intregul forum. Eu cred ca n-ati inteles nimic, nici eu n-am inteles nimic din postarile dvs.

Se poate sterge topicul, multumesc anticipat.

#8 OFFLINE   Dxxx

Dxxx

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,345 posts

Posted 26 September 2016 - 09:25 PM

Ca nu am inteles mare lucru, asta este meritul tau.

Cum poate sa fie cineva off-topic cand topicul tau este incert ca exprimare si fir logic?

Iar ca paranteza cu mersul pe munte si cu echipamentele mai greu sa ma "taie" cineva, am facut destul timp asta ca profesionist.

Si atentie cu abordarea personala a cuiva pe care nu-l cunosti, daca nu era vorba de persoana mea (imi ingros si eu pielea, asa ca sa salvez interlocutorul) aveai deja sanctiune, dar hai sa zicem ca esti nou. Esti atentionat public, deci mare atentie ce postezi pe viitor, ca dupa atentionare reactia va fi drastica.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#9 Guest_daniel negreanu_

Guest_daniel negreanu_
  • Vizitatori

Posted 26 September 2016 - 09:33 PM

editat de Dxxx: daca dupa avertizare cineva continua nu se poate decat inchiderea contului. 

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users