Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicator încărcare baterie Li-Ion 3,7V


Vizitator kentacul

Postări Recomandate

Vizitator kentacul

Salut. Sunt novice in electronica dar as dori sa stiu cum pot sa fac si eu un indicator pentru a-mi arata cat de incarcat este un acumulator de 3.7V. De exemplu as vrea ca la 3.2V sa se aprinda un led la 3.5v un alt led si tot asa pana la 4.2V sau or ce alta valoare intre voltajele 3V-4.2V. Un sfat de inceput cum as putea. Cu microcontroale........ce tip..... sau doar cu niste tranzistori. Daca are cineva si o schema as fi foarte recunoscator. Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cred că un mic voltmetru digital cu alimentare direct din tensiunea măsurată e mult mai practic. Au și unii colegi pe la Bazar așa ceva, sub 15 Lei, iar direct de la chinezi se poate cumpăra online sub 2$ cu transport inclus. Exemplu http://www.ebay.com/itm/Mini-DC-0-1-30V-LED-Panel-Voltage-Meter-3-Digital-Display-Voltmeter-Motorcycle-/130978113571

Varianta indicatorului cu leduri și tranzistori are pragul fix de comutare între trepte la circa 0,6V fiind dat de tensiunea de deschidere a diodelor înseriate.

Link spre comentariu

Atentie, schema din Almanah are nevoie de o sursa separata, de 5V/60mA.

Daca vrei alimentare din insusi acumulatorul monitorizat, poti incerca ceva ca in desenul atasat, cu un LM3914 care aprinde succesiv un led dintr-un sir de 10.

Consumul total este cam 6 mA, din care jumatate prin led. Limitele la care se aprinde primul si ultimul led se pot regla din potentiometre.Mie mi-a iesit destul de mica, cu leduri SMD lipite pe pinii unui conector.

post-184838-0-06451600-1474924214_thumb.png

post-184838-0-58433100-1474924270_thumb.png

Editat de Ticu
Link spre comentariu

Atentie la tensiunea minima de alimentare. Vad pe aici modele cu 4,5V tensiune minima, atat la cele cu 3 fire, cat si cu 2 fire.https://www.adafruit.com/product/705https://www.alibaba.com/product-detail/0-36-2-wires-mini-Digital_1190602887.htmlAr fi bine sa verifici practic pana unde masoara corect si unde "se stinge", ca sa stii pe ce poti sa te bazezi.

Editat de Ticu
Link spre comentariu

Chinezul zice că măsoară, doar ca nu poate afișa pentru că nu se aprind ledurile, la tensiuni mai mici de 4,5 va afișa mai slab, până la un prag când nu va mai afișa nimic. La mine nu e cazul, vreau să le pun la 12 v.

Link spre comentariu

Si, daca ai de ales, pentru tensiuni mici e preferabila varianta cu afisaj rosu, care "moare" ultima la scaderea tensiunii.

 

Si pentru cine vrea sa construiasca, inca o idee pe care am avut-o in primul an dupa pensionare, cand (nu-i asa?) faci tot ce n-ai avut timp sa faci in viata:In poza este montajul de sus.

post-184838-0-50415600-1475063752_thumb.png

post-184838-0-07448400-1475063795_thumb.png

Editat de Ticu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări