Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

POWER ACOUSTIK D1-6000D


Postări Recomandate

salut vreau sa cumpar amplificatorul POWER ACOUSTIK D1-6000D, amplificatorul este in clasa D, are o siguranta de 250 Amperi pe cablul de alimentare.                    specificatii: putere max. 1 ohmi 6000w                                                                                      putere max. 2 ohmi 3000w                                                                                      putere rms 4 ohmi 1500w                                                                      intrebarea m-ea este poate sa imi dea puterea de 1500w rms pe 4 ohmi in mod continua nu doar varfuri de putere.am facut urmatorul calcul 100%:90 eficienta x cu 1500w = 1666 putere consumata. am facut bine calculul pentru a vedea puterea consumata. va rog frumos sa imi raspundeti si mie deoarece vreau sa il cumpar luni si vreau sa stiu daca chiar imi poate da puterile acelea in mod special pe 4 si 2 ohmi ma intereseaza. o seara buna! http://www.poweracoustik.com/pa2006/manual%20and%20catalog/Amplifiers/Demon-Series-Class-D-2011-(D1).pdf

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

250A e curent ce nici invertoarele de sudura nu-l suporta decat cu greu, chiar iti trebuie asa ceva pe masina ?   Cat timp vrei sa duca bateria, 5 minute ?

 

13,8V (baterie full) x 250A  (curent teoretic maxim) => 3450W consumati.  La o eficienta de 90% inseamna 345W disipati, crezi ca e reala puterea aia ?

Editat de modoran
Link spre comentariu

Astia de la power acoustik mereu au umflat puterile amplificatoarelor ( ca si mult altii )

la cum arata la interior eu zic ca are 1500W la 4 ohmi daaaar daca nu pui cel putin inca o baterie pe masina nu ai cum sa tragi puterea aia, sa nu mai zic de cabluri groase

Posted Image

Editat de Dj_Dog
Link spre comentariu

Dj_Dog eu vreau sa cumpăr acest amplificator doar provizoriu sa il țin 2-3 luni sa spun și dece miam cumparat doua difuzoare e18-elf pe care vreau sa le pun în paralel obțin 4 ohmi, la prețul la care îl iau nu am găsit un alt amplificator de casa cu o asemenea putere + ca are și filtru subsonic si lowpass și nu mai imi trebuie crossovar. De alimentat îl voi alimenta de la o sursa de server de 82 A la 12V,

Link spre comentariu

Daca ai o sursa de 82A si 12v asta inseamna un total de 984 W.

Cum crezi ca acest amplif va SCOATE 6000W?

Pe bune?

Cred ca este o gluma proasta.

Ca fapt divers, ai idee ce inseamna 100w intr-o camera normala?

Scuze de interventie , nu trebuie sa raspunzi la intrebare, nu cred  ca stii despre ce este vorba.

Mai intreaba si pe altii.

Link spre comentariu

Eu sunt mulțumit și dacă scot din el 700w in 4 ohmi alimentat la sursa de server 82A 12V , voi ce ziceți pot sa scot 700w din el alimentat la aceea sursa, amplificatorul este în clasa D!

Daca ai o sursa de 82A si 12v asta inseamna un total de 984 W.

Cum crezi ca acest amplif va SCOATE 6000W?

Pe bune?

Cred ca este o gluma proasta.

Ca fapt divers, ai idee ce inseamna 100w intr-o camera normala?

Scuze de interventie , nu trebuie sa raspunzi la intrebare, nu cred  ca stii despre ce este vorba.

Mai intreaba si pe altii.

nu am zis ca acest amplificator poate sa scoata 6000w 1 ohm alimentat la sursa mea, vam intrebat daca poate sa scoata puterea specificata de producator la 2 si 4 ohmi. in legatura cu sursa mea de server de 12v 82A  vam intrebat daca pot sa scot 700w 4 ohmi. 

Link spre comentariu

Amplificatorul are in interior si un convertor bust care poate ridica tensiunea si la + -  50V pentru etajul final . Deci se poate obtine o putere peste 1000W fara prea mare efort

de sigur ca etajul final va fi alimentat cu o tensiune mult mai mare decat cea de 12-14v la intrare, de acest lucru se ocupa convertorul pentru a ridica tensiunea pentru etajul final. asa ca idee ce ziceti pot sa obtin  700w sau mai mult in 4 ohmi alimentat la sursa mea de server de 82a si 12v inca ceva amplificatorul este in clasa D eficienta  90%

Link spre comentariu

Dj_Dog eu vreau sa cumpăr acest amplificator doar provizoriu sa il țin 2-3 luni sa spun și dece miam cumparat doua difuzoare e18-elf pe care vreau sa le pun în paralel obțin 4 ohmi, la prețul la care îl iau nu am găsit un alt amplificator de casa cu o asemenea putere + ca are și filtru subsonic si lowpass și nu mai imi trebuie crossovar. De alimentat îl voi alimenta de la o sursa de server de 82 A la 12V,

 

ce vrei tu sa faci e o combinatie foarte proasta , parerea mea

eu daca as fi in locul tau as lua asa ceva http://www.elforum.info/topic/115418-amplificator-audio-hyperamp3000d-2x1500w2r-rms/

Link spre comentariu

e posibil sa scoate mai mult de 2 x 50Vcc convertorul amplificatorul, condensatorii de filtraj sunt de 100Vcc deci e foarte probabil ca etajul final sa mearga la 70-80Vcc

 

Of topic: cea mai mare tensiune care am "vazut-o" intr-o statie auto a fost de 2 x 160Vcc 

Link spre comentariu

ce vrei tu sa faci e o combinatie foarte proasta , parerea mea

eu daca as fi in locul tau as lua asa ceva http://www.elforum.info/topic/115418-amplificator-audio-hyperamp3000d-2x1500w2r-rms/

de ce crezi ca este o combinatie proasta,  dau pe amplificatorul acela 500 lei plus de asta are si filtre pentru subwoofer subsonic si lowpass, la amplificatorul pe care mi la-ti recomandat mi ar fi trebuit crossover mai este si ala inca 200-300 lei. am vorbit cu tipul care a facut  amplificatorul din link  pentru a imi face si mie unul de 4500w 2 ohmi dar nu prea are timp deci poate dura o perioada 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări