Jump to content

Photo

Punere in functiune un sistem 5.1 pentru pc

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 OFFLINE   MihneaMF

MihneaMF

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 02 August 2016 - 10:40 PM

Am acest sistem primit de la cineva, precizez ca am doar partea de amplificare, cred ca mai trebuia un control sau o consola/telecomanda.

Am atasat niste poze cu intregul ansamblu

ELTA MODEL NO: HTS 1007 Z

As vrea sa il fac functional, si pentru inceput am nevoie de o schema electrica, ca sa imi pot face eu acea consola cel putin un potentiometru de volum, si aux-in deoarece il conectez la pc, in poza se vede mufa pentru ceea ce presupun eu ca ar fi o consola (5.1CH INPUT)

Daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, ar fi bine primite. sau cel putin de unde sa incep

Poze:

http://imgur.com/lIh3xL2

http://imgur.com/1Lds5gk

http://imgur.com/zzxywSL

http://imgur.com/RkwG9Wt

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   Cortex

Cortex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 72 posts

Posted 02 August 2016 - 10:58 PM

Vrei sa il folosesti de bun( ca un sistem intreg) sau doar amplificarile ? di poze pare cu TDA2030 si ar fi relativ simplu sa folosesti doar amplificarile

#3 OFFLINE   MihneaMF

MihneaMF

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 02 August 2016 - 11:08 PM

Da, sunt 7 tda2030a, cred ca ar fi mai usor sa il folosesc la amplificare, adica pur si simplu sa am un mic sistem, chiar 2.1 si sa folosesc iesirea de la pc.

Dupa cum ai vazut sunt 2 placi, una este cu controlerul si restul, am vazut ca volumul se regleaza digital prin TDA7448 , iar sda-scl se duc intr-un micro-controler de la elan  EM78P447 si acolo m-a pierdut, presupun ca este destul de greu.

Cealalta placa, cu amplificarea are alimentarea de -12V, +12v direct de la traf, mufa de out(iesire catre difuzoare), si mufa de in, pentru fiecare canal in parte, si am urmatorii pini (B, C, SL, SR, FL, FR, GND) Presupun ca vine asa (BASS, CENTER, SATELITE LEFT, SATELITE RIGHT, FRONT LEFT, FRONT RIGHT, GROUND)

Ok, pana aici totul bine, cum procedez mai departe? Nu am nevoie de o preamplificare sau conectez pur si simplu totul la pc ? Sau pentru inceput FR, FL SI GND sa vad daca e ok ?

#4 OFFLINE   Cortex

Cortex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 72 posts

Posted 02 August 2016 - 11:39 PM

Cred ca ai putea sa aplici semnal la pinii OUT lui TDA7448 ( indicat ar fi sa scoti integratul ) si asa ( cred ca ) ai si filtrele pe partea de bass cat si cele ale satelitilor, daca nu, ramane sa sa folosesti doar partea finala cu cu TDA2030 ,  DAR poate cineva detine acel model si iti poate desena o schema la consola lipsa  !

#5 OFFLINE   MihneaMF

MihneaMF

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 02 August 2016 - 11:42 PM

Am folosit doar partea de amplificare, si am dat semnal pe pini de la pc si functioneaza chiar bine, surprinzator de bine, ma rog, dand semnal la subwoofer, nu taia frecventele mari, deci trebuie o preamplificare, si daca se pune problema sa o scot de pe placa, ar fi destul de greu, ca nu am schema, in plus, daca chiar dau semnal dupa acel tda 7448, se duce in acel uC elan, si de acolo habar nu am ce ruleaza.

#6 OFFLINE   Cortex

Cortex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 72 posts

Posted 02 August 2016 - 11:48 PM

Nu inteleg ce e  uc ELAN ala ?

#7 OFFLINE   MihneaMF

MihneaMF

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 02 August 2016 - 11:50 PM

microcontroler, greseala mea :)

Edited by MihneaMF, 02 August 2016 - 11:50 PM.

#8 OFFLINE   Cortex

Cortex

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 72 posts

Posted 02 August 2016 - 11:56 PM

Si semnalul catre amplificari vine din alt integrat(daca da , cum il cheama ? ) ?, nu vine din TDA744 ?? 

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#9 OFFLINE   MihneaMF

MihneaMF

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 18 posts

Posted 03 August 2016 - 12:28 AM

TDA7448 este doar un controler de volum pe 6 canale, 

1 user(s) are reading this topic