Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme sunet


Postări Recomandate

Salut depanatori. Am două rude care au același model de telefon Allview A5 Easy. Amândouă telefoane prezintă același problemă. Sunetul este foarte prost, se aude gajâit atât pentru mine care le ascult cât și pentru ei care mă ascultă pe mine. Este cumva o problema specifică acestui tip de telefon? Se poate rezolva? Va-ti mai confruntat cu o asemenea problemă. Vă rog să mă ajutați.Alte telefoane nu au această problemă. Semnalul este bun dar sunetul este foarte prost. Oare chiar așa de proaste sunt acest model de telefone?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

E foarte dificil de spus ceva care sa te ajute dat fiind ca nu stiu cat de exigent esti cu sunetul care il auzi. In principiu, se aude putin mai metalic la modelul tau decat altele, dar majoritatea nu observa diferenta. Pus sa ghicesc as zice ca la amandoua telefoanele,castile sunt defecte.

Link spre comentariu

E foarte dificil de spus ceva care sa te ajute dat fiind ca nu stiu cat de exigent esti cu sunetul care il auzi. In principiu, se aude putin mai metalic la modelul tau decat altele, dar majoritatea nu observa diferenta. Pus sa ghicesc as zice ca la amandoua telefoanele,castile sunt defecte.

Sunetul este așa de prost si de metalic sau gajâit încât multe cuvinte nu se înțeleg și trebuie să mi se repete. Problema o reprezintă și microfonul lui so difuzorul (cască). Și ei când vorbesc cu mine îi aud prost de tot pe când și ei mă aud slab cu un sunet prost. Sunet de slabă calitate de abia inteligibil.Volumul e bun, calitatea e proasta de tot. Cât costă microfonul si casca la acest telefon?
Link spre comentariu

Nu cred că merge cu resetarea normală, calitatea codării/decodării vocii este setată în firmware de obicei. Ar trebui intrat în meniul service, ca să zic așa....vechile telefoane aveau ceva coduri mașină cu care puteai intra în acele setări, astea noi au sigur și ele, dar nu prea mă mai ocup de telefoane. Probabil există pe net tutoriale despre asta.

Link spre comentariu

Testeaza partea audio locala,sa spun asa.Ar trebui sa aiba,daca nu instalezi vreo aplicatie pentru asta,inregistrare audio sau voce.Inregistrezi apoi asculti inregistrarea.Daca e bine probabil problema e din partea de conversie analog-digital si GSM.Daca nu e bine probabil difuzor si sau microfon defecte.Chiar nu-mi amintesc cum e modelul acesta,vad ca in specificatii are voice HD,ar cam trebui sa aiba doua microfoane pentru asta.Daca microfonul secundar e defect sau acoperit de vreo folie sau husa ar fi posibil sa-l auzi mai rau,chiar sacadat sa spun asa insa la receptie el ar trebui sa se auda bine.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări