Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

protectie upc1237


Vizitator zeus

Postări Recomandate

Vizitator zeus

salutare.am realizat aceasta protectie,care e identica cu schema postata de zal,doar ca eu am folosit doar un tranzistor la iesirea integratului.mentionez ca m-ai am de pus citeva componente, care tin de tensiune si releul folosit.acest montaj este un test pt a vedea ce si cum.acest montaj oricind poate deveni altul fara modificari mari pe cablaj.doresc sa realizez o protectie universala pt orice amplificator fara a m-ai umbla la montaj. 

vreau sa introduc filtrele de la iesire amplificator pe aceiasi placa cu protectia,mufele iesire difuzoare cu prindere in cablaj la fel ca la amplificatoarele de buna calitate,si daca se poate sa reproduc celebrul selector de boxe a,b,a+b

post-253217-0-65659700-1464353006_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Trebuie să menţionez cîteva aspecte:

1. am postat de-a lungul timpului mai multe scheme cu uPC1237.

2. fiecare schemă trebuie adaptată amplifului şi sarcinii folosite, nu se poate face una universală.

3. masele de la ieşire ar trebui să se întîlnească la steaua de masă din alimentare, deci ar trebui două fire duse acolo.

4. selecţia ptr sistemele de boxe A, B, A+B se poate face cu un comutator care să cupleze la trz de comandă două relee.

Link spre comentariu
Vizitator zeus

asa am facut si eu.masele sint separate si se vor lega la cond de filtraj.in privinta protectiei universale ma gindeam la reducerea rezistentelor de la intrare de la 390 ohmi la 150 ohmi si  montarea unui semireglabil in paralel pe rezistenta de 0,22-0,47.valoarea semireglabilului sa fie in jur de 5k asa sar putea jongla protectia.in privinta tensiuni sint m-ai multe variante care permite stabilizarea tensiuni .acest montaj l-am facut pt a testa acest lucru.pe acest forum sint prezentate multe amplificatoare dar constructorul amator nu dispune mereu de bani pt a face asa ceva.ma gindeam la un proiect pt un amplificator care sa fie obligatoriu de casa adica hi-fi cu posibilitate folosiri lui si la botez, petreceri care pune stapinire aburi lui bahus pe imvitati.cred ca o putere de 100-150w este suficienta.acum de ce se prefera mereu montarea a 50.000de finali, cind pt un amator sint suficienti doar cite 2 pe ramura?de ce se prefera montarea finalilor pe pcb si pe spate?pt a deveni montaje de unica folosinta?de ce nu se aleg niste finali buni din prima data montati in afara pcb,care vor ramine definitiv acolo ,si in cazul care se doreste un alt amplificator se va schimba doar pcb.sint multe intrebari prin care uni ar raspunde compactizare.chiar si trafo fie el toroidal,capsulat,sau cum o fi el ar trebui ales pt acea plaja de putere si sa se faca cite amplifuri se doreste pe el.ar fi multe de spus dar revenind la subiect,in privinta selectorului de boxe, da asa ma gindeam si eu relee comandate de cite un tranzistor,comutator rotativ cu 4 pozitii, si tensiune pe 24v.as avea o intrebare pt zal in legatura cu rezistenta de 22k serie cu dioda de la intrarea protectiei mi se pare o valoare mare personal am intilnit valori pina la 15k

Link spre comentariu

Păi io ce scriam mai sus? Fiecare protecţie e bibilită ptr ampliful cu care lucrează. Iar aceea e numai partea de protecţie care se ocupă cu supravegherea curentului prin rez de emitor/sursă ale trz finali bipolari sau mosfeţi.

Link spre comentariu

Toate se fac in China. Poti sa incerci Panasonic la 24V/16A, sunt facute in Thailand.

Tyco face relee foarte bune, merg peste zece ani in termopompe in conditii extreme de temperatura, fara probleme. Depinde si de unde le cumperi, probabil ca un Tyco de pe ali nu e la fel cu ala din termopompe.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări