Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problemă la o incintă realizată de mine


Vizitator alazaha

Postări Recomandate

Vizitator alazaha

Salutare! Sunt nou pe acest forum si in special in realizarea de incinte pentru difuzoare.
Am gasit acum ceva timp un difuzor(medii si bas) impreuna cu un filtru si un difuzor de inalte.Dupa ceva cautari pe google mi-am dat seama ca boxa din care faceau parte este HQ POWER 300w care are urmatoarele specificatii:
Frequency Response Min 35Hz
Frequency Response Max 20kHz
External Height
External Width 290mm
External Depth 265mm
Product Range
Weight 7 kg
Power Max 300W
Impedance 8 ohm
External Length / Height 450 mm
SVHC To Be Advised
Bass Diameter 8 "
Tweeter Diameter 3 "
Sensitivity 89dB

Ieri mi-am confectionat singur o incinta din pal(cred ca asa se numeste), care in final are urmatoarele dimensiuni(nu sunt identice cu ale incintei originale):
Inaltime: 49cm
Latime: 32cm
Adancime: 25

Mi-am achizitionat si 2 tuburi bass reflex cu urmatoarele dimensiuni:
Diametru interior: 4,5cm
Diametru capatului: 7cm
Lungime : 10cm

Dupa ce am montat difuzoarele in locurile lor si porturile de bass reflex am facut o proba difuzorului, si am intalnit urmatoarea problema: la volum mai ridicat peste 50% se aude un zgomot din membrana difuzorului(ca un "pocanit").Sa fie din cauza porturilor, sa fie prea mic diametrul acestora, lungimea? Sau sa fie din alta cauza?

 

Si inca ceva, va dau exmplu 2 melodii redate la acelasi volum pe prima nu se aude acel zgomot din difuzor, dar pe a doua da : 

https://www.youtube.com/watch?v=KsMEBEcxzYA

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Daca se aude ca un pacanit inseamna ca bobina probabil loveste "fundul" magnetului.

Acest lucru se intimpla de obicei atunci cind portul de bass reflex nu este bine acordat. Oricum mie mi se pare oca puterea maxima estimata este cam mare, poate 300W muzical.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Vizitator alazaha

Daca se aude ca un pacanit inseamna ca bobina probabil loveste "fundul" magnetului.

Acest lucru se intimpla de obicei atunci cind portul de bass reflex nu este bine acordat. Oricum mie mi se pare oca puterea maxima estimata este cam mare, poate 300W muzical.

Cum se poate acorda portul de bass reflex? Nu te contrazic in legatura cu puterea difuzorului, se poate sa fi exagerat putin cei care l-au fabricat.

Link spre comentariu
Vizitator alazaha

Daca bobina se deplaseaza in sensul gresit loveste flansa .Verificati fazarea corecta a difuzoarelor.

Cum sa verific  asta, te rog sa nu ma intelegi gresit dar sunt incepator in domeniu si nu prea ma descurc...

Link spre comentariu

Cu o baterie de 1,5V se ating bornele difuzorului pentru scurt timp.Se conecteaza respectand polaritatea + si - a bateriei si difuzorului, respectiv borna + a bateriei la plusul difuzorului (trebuie sa fie marcata cu semn sau sa aiba borna rosie sau pata de vopsea rosie ) iar minusul la minusul difuzorului.Deplasarea membranei trebuie sa fie in fata.si borna marcata cu plus este corect marcata.Se va tine cont de plus si minus la conectarea cu amplificatorul.Se vatine cont de aceasta regula la toate difuzoarele .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator alazaha

Cu o baterie de 1,5V se ating bornele difuzorului pentru scurt timp.Se conecteaza respectand polaritatea + si - a bateriei si difuzorului, respectiv borna + a bateriei la plusul difuzorului (trebuie sa fie marcata cu semn sau sa aiba borna rosie sau pata de vopsea rosie ) iar minusul la minusul difuzorului.Deplasarea membranei trebuie sa fie in fata.si borna marcata cu plus este corect marcata.Se va tine cont de plus si minus la conectarea cu amplificatorul.Se vatine cont de aceasta regula la toate difuzoarele .

 

Am facut ce mi-ai zis, fazarea pare corecta. Am uitat sa va precizez un lucru, membrana difuzorului de joase este putin deformata, mai exact mijlocul membranei are niste deformari spre interior. Va las niste poze facute incintei, dar si defectului pe care il are difuzorul.

 

 
Editat de alazaha
Link spre comentariu
Vizitator alazaha

la apasarea u mana cat se deplaseaza membrana ?se aud zgomote ?

Se deplaseaza aproximativ 5mm, sa fie maxim 1 cm dar nu cred, nu se aud zgomote

Link spre comentariu
Vizitator alazaha

alazaha, ai clonat intocmai incinta originala sau ai facut o lada la misto?La bunul simt, volumul tau e mai mare (ca nu ai facut-o trapezoidala ca originalul) implicit acordajul e in balarii daca ai pus tuburi identice cu originalul

Din poze nu vad ca originalul sa aiba forma trapezoidala(poate nu vad eu bine), cat despre tuburile de bass reflex nu stiu daca sunt identice cu cele original.
Link spre comentariu

Salut, nu ai spus... cu ce amplificator dai...?

La inceputurile mele am avut un sony de 2x35w si dadeam intr-un difuzor semtoni care consuma destul pentru cat putea acel sony.

Cand dadeam mai tare intrau distorsiuni sub forma de "pocnituri" pentru ca amplificatorul nu facea fata.

Daca bobina nu loveste ...atunci se intampla ce am spus mai sus.

Link spre comentariu
Vizitator alazaha

Salut, nu ai spus... cu ce amplificator dai...?La inceputurile mele am avut un sony de 2x35w si dadeam intr-un difuzor semtoni care consuma destul pentru cat putea acel sony.Cand dadeam mai tare intrau distorsiuni sub forma de "pocnituri" pentru ca amplificatorul nu facea fata.Daca bobina nu loveste ...atunci se intampla ce am spus mai sus.

Amplificatorul este un JVC a-x400
Link spre comentariu

Amplificatorul are 2x70W, iar difuzorul de 20cm este cam micut si ceva chinezarie. Eu cu mai mult de 40W nu as ataca incinta aia (pentru buna functionare in timp).

Pocnitura care se aude este de la dustcamp, am patit-o si eu la alte boxe care aveau dustcamp tot din material textil impregnat cu rasina. S-a rezolvat prin inlocuirea lui.

In prima faza dezlipeste dustcamp-ul (folosesti acetona sau un alt diluant dediat pentru prenandez) apoi vezi daca mai se aude pacanitul. Oricum ar ...boxa e prea slaba pentru ampliful ala...eu am JVC AX4 (prima versiune, dupa care au urmat AX40, AX400 prin anii "80) insa am la el boxe cu difuri de 30cm (tot chinezarii) si merge foarte bine. La porturi BR nu ma bag ca-mi prind urechile...eu am facut boxe sealed si la fel iti recomand si tie.

..........

De unde esti?

Editat de marius75
Link spre comentariu

Zgomotul neplacut, daca incinta este solid construita, poate avea doua cauze.1. Bobina descsntrata freaca la amplitudine mare. Se verifica la 50 Hz marind tensiunea la borne cu un autotransformator pana la puterea nominala (in cateva zeci de secunde). Nu trebuie sa se auda frecvente mai mari, altfel difuzorul se va demonta si bobina se va centra corect. Nasol!2. Frecventa de rezonanta mecanica a difuzorului coincide cu cea acustica a incintei si bobina "bate in fund". Se verifica bagand in tub un obiect invelit intr-o carpa. Se modifica tubul pana cand efectul dispare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări