Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Catometru Tesla BM 215A


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Am pus poza si pretul pe Vanzari. Aparatul functioneza perfect, are o carte cu instructiunile de folosire in limba romana si cc 200 cartele pentru tuburi.

Tuburile si interiorul sunt in stare extraordinara atit estetic cit si functional. Nu are capac si cablul de alimentare nu este original. Pretul in jur de 150 euro.

Eventual mai am si un BK607 la care era defect instrumentul, dar am schimbat si acum functioneaza perfect cu 500 lei.

Pun pozele la vanzari.

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...

suna bine,dar e prea laborios...vad cind demontez...

tubul redresor 6z31 are inlocuitor direct? sau merg pe inlocuirea cu 1n4007

are cineva instructiunile de functionare in limba engleza? m-am saturat de ceha si germana, pina la urma am ajuns sa il folosesc intuitiv...:rade:dar e complicat pentru tuburile dubla trioda etc...

Editat de misu ploiesteanu
Link spre comentariu
Acum 1 oră, misu ploiesteanu a spus:

tubul redresor 6z31 are inlocuitor direct? sau merg pe inlocuirea cu 1n4007

Electron tube 6Z31 Tesla is a duodiode with undirectly heated oxide cathode. Identical to 6H31 = 6X4 = EZ90 = WTT100 = 6063. 

Eu nu as pune 1n4007....

Catometrul meu american avea o dioda "dubioasă", ceva semiconductor vechi /primitiv, nu am reusit sa-mi dau seama din ce material este.... Am pus si eu 1n4007 si s-a dat totul peste cap.... L-am pus inapoi pe original.... 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări