Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cantar electronic eroare afisaj


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

daca se face tara fara greutate suplimentara pe platan, se face 0? are un motiv de nu se face 0 cand se apasa tasta zero, , cum ar fi greutatea platanului difera prea mult fata de cat o stia el. sunt cantare unde zero sa da atunci cand platanul e gol, daca e ceva pe el da eroare si nu se face 0.

Link spre comentariu

fara greutate pe el nu trece pe 0 imi arata -1,930 kg; am pus o greutate de 2,5 kg  imi arata greutatea de cateva sute de grame si prin apasarea butonului zero trece la 0,se stinge tot display-ul si imi atata doar 0 si ledul pt 0 ramane aprins, daca ridic greutatea imi arata din nou o greutate "negativa", scos de la curent si realimentat revine la greutatea initiala -1,930 kg

Editat de Mihai78
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Comportamentul este similar cu al unui cantar la care celula de sarcina este defecta ori prin soc mecanic sau electric; de cele mai multe ori mecanic, se tranteste ceva pe platan sau mai rau se scapa pe josTrebuie ceva masuratori care sa conduca la stabilirea acestui diagnostic: timbrele (rezistentele de sarcina) sunt conectate deobicei intr-o punte; verificati tensiunile de pe ambele brate si in gol si cu greutate pe platan; verificati si operationalul care deobicei amplifica tensiunea de la iesirea puntii!Inca cevaPentru a aduce la zero afisajul doar cu platanul fara greutate pusa trebuie apasat butonul TARA nu ZERO, daca ati incercat sa cantariti ceva si vreti sa substituiti greutatea vasului in care se afla produsul atunci asa se procedeaza: se pune vasul pe cantar, arata o greutate , apas TARA si indicatia o sa mi se duca la zero; daca acum iau vasul de pe cantsr, acesta o sa imi indice negativ

Link spre comentariu

da mai. dar orice cantar, dupa ce-l opresti , cand revine nu tine minte de Tara voastra apasata. E un pic ciudat si softul care ar trebuii sa isi faca calibrarea cu ceea ce gaseste pe Senzor. asta daca nu cumva e iesit din plaja care accepta sa faca asta el.  oricum ar fi, defectul este unul mecanic, senzorul de presiune e clar varza.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări