Jump to content

Photo

Un pic de ajutor ...

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 OFFLINE   Bird

Bird

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 781 posts

Posted 05 May 2016 - 04:56 PM

Va salut !

Am o coronarografie mai veche facuta pe film . Am scanat filmul pe un scaner normal si mi-au iesit un numar de " poze " cu cate 18 cadre pe poza .

Dati-mi un sfat , daca se poate , cum sa unesc pozele in asa fel ca sa pot urmari cat de cat cursiv filmul scanat .

Va multumesc !

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   briobit

briobit

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,689 posts

Posted 05 May 2016 - 05:43 PM

Eu stiam ca la o viteza de 18 cadre pe secunde ochiul uman nu mai distinge cadru cu cadru si obtii efectul de miscare (film)

(Posibil sa bat campii)

https://en.wikipedia...wiki/Frame_rate

Edited by briobit, 05 May 2016 - 05:46 PM.

#3 OFFLINE   Bird

Bird

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 781 posts

Posted 05 May 2016 - 05:59 PM

Cred ca nu am reusit sa ma fac inteles ....la vremea cand a fost facuta coronarografia , a fost facuta ca o serie de poze , care se urmarea pe un aparat dedicat sau chiar pe un diascop . Scanand filmul eu am acum niste poze la latimea filmului si avand pe  inaltimea unei pagini A4 ,echivalentul a 18 cadre . Ca sa le vad , le deschid in  ACDSee si maresc poza pana cand devine optima vizionarii , apoi trec la urmatoarea , iar trebuie sa o maresc ....

Intrebarea este : Daca se pot " lipi " poza de poza , sa maresc fisierul o singura data si sa pot scrolla pozele fara intreruperi

Cu multumiri ,

#4 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,077 posts

Posted 07 May 2016 - 06:46 PM

Nu l-am folosit decat la modificarea dimensiunilor, dar stiu despre ImageMagik ca ar fi destul de apreciat.

#5 OFFLINE   Ticu

Ticu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,833 posts

Posted 07 May 2016 - 09:35 PM

Poti spune cati pixeli are fiecare poza (latime x inaltime)? As incerca o proba pe unde umblu si eu.

#6 OFFLINE   Bird

Bird

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 781 posts

Posted 08 May 2016 - 11:09 PM

Nu l-am folosit decat la modificarea dimensiunilor, dar stiu despre ImageMagik ca ar fi destul de apreciat.

Multumesc ! L-am descarcat dar ....trebuie sa-l butonez un pic ....

Poti spune cati pixeli are fiecare poza (latime x inaltime)? As incerca o proba pe unde umblu si eu.

Atasez doua , trei " poze " . Originale au 837x7009

Cu stima ,

Attached Files

Edited by Bird, 08 May 2016 - 11:11 PM.

#7 OFFLINE   Ticu

Ticu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,833 posts

Posted 09 May 2016 - 09:21 AM

Deci se doreste reunirea celor 3 poze intr-una singura, cu dimensiuni 837 x 21027 pixeli?
Inteleg ca sunt alb-negru si probabil 128 tonuri de gri ar fi suficient.

#8 OFFLINE   Bird

Bird

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 781 posts

Posted 09 May 2016 - 05:19 PM

Deci se doreste reunirea celor 3 poze intr-una singura, cu dimensiuni 837 x 21027 pixeli?
Inteleg ca sunt alb-negru si probabil 128 tonuri de gri ar fi suficient.

Exact , ele sunt 33 de poze cu dimensiunile astea . Pot fi lipite si marite la dimensiune optima de vizualizat ? Da , ele sunt alb / negru ca majoritatea radiografiilor .

Pozele trebuiesc unite una sub alta .

Cu multumiri ,

#9 OFFLINE   Ticu

Ticu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,833 posts

Posted 10 May 2016 - 09:59 AM

Marirea nu ai cum s-o influentezi la montajul "fasiilor", pentru ca eliminarea de pixeli din original inseamna pierderea detaliilor, iar adaugarea de pixeli suplimentari nu aduce nimic nou in imagine. Asa ca cel mai bine este sa se mentina rezolutia originara, la care a fost scanat filmul.
Doar la redare se poate varia scara, prin zoom. Ecranul are de exemplu 1366x768 pixeli, deci la scara 1:1 (1 pixel al imaginii afisat pe un pixel al ecranului) se va vedea complet  un cadru din fasie (care banuiesc ca are aprox. 840x560 px).

Din pacate, intreg montajul de fasii unite pe verticala va avea pe verticala 7000 de pixeli x 33 poze = 231 000 pixeli.
Iar in total, inmultind cu 840 pe orizontala se duce spre 200 Mpx pentru toata imaginea.
Aici vad eu o limitare serioasa: softurile de creare si vizualizare a imaginilor au totdeauna o limita maxima pentru dimensiunea imaginii; de exemplu 10 000 pixeli pe verticala si tot atat pe orizontala. Deci pe verticala nu incape complet decat o fasie de 7000 px.

O posibilitate de rezolvare a problemei ar fi montarea alaturata a fasiilor, intr-o imagine dreptunghiulara sau patrata. La redare te plimbi pe verticala si orizontala fara sa mai fie nevoie de modificarea zoom-ului. Ar incapea cam 6 fasii una langa alta pe o coala de hartie A4 si ar putea fi scanate simultan, fara sa mai apelezi la "montajul" ulterior imaginilor fasiilor.

Edited by Ticu, 10 May 2016 - 10:02 AM.

#10 OFFLINE   puriu

puriu

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,535 posts

Posted 10 May 2016 - 10:53 AM

Radiografiile au, in general, detalii fine si contrast slab. Ar trebui folosit un scanner performant cu posibilitatea scanarii fotogramelor individuale de format 24x36 mm. Daca formatul este mai mic, se scaneaza cate doua fotograme odata, apoi se separa cu un program de captura de imagine. Folosind un program uzual, cu fotogramele scanate si puse in ordine se face un film ce se poate rula cu o viteza mai mare sau mai mica. Nu fac reclama la programe, dar se pot gasi usor.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#11 OFFLINE   Bird

Bird

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 781 posts

Posted 11 May 2016 - 08:28 PM

Va salut !

Am citit analizele facute , pentru care va multumesc .Avand in vedere ca nu se prea se gaseste o solutie , sau daca se gaseste , este un mancator de resurse , eu va multumesc inca o data si o sa ma multumesc asa cum au iesit . Am facut scanare la o rezolutie de 900 si a iesit o poza de zeci de mega ....Am lolosit filmul fara sa-l tai .

Cu deosebita stima ,

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users