Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Solder Mask


Postări Recomandate

De ceva timp am început să cochetez cu SMD-urile, şi dacă la THT-uri aveam cu ce să protejez faţa placată prin aplicarea unui lac protector, aici m-am lovit de necesitatea protejării padurilor...Am urmărit câteva tutoriale şi am descoperit folia specială pentru solder mask cu expunere UV (am descoperit apa caldă :rade: ). Întrebarea mea este: unde pot găsi acea folie împreună cu praful de developare? SAU, există vreo metodă mai simplă de a obţine acasă un solder mask frumos, elegant, cât de cât? Vă mulţumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri şi sfaturi. Stimă

Editat de daniel_88
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Mă aştepam la oferte din afară, iar ce e mai accesibil pe tărâmurile noastre e mult peste bugetul meu. Am văzut ca o altă metodă, se foloseşte şi o vopsea fotosensibilă...

Colegii de pe forum care mai fac PCB-uri oare ce folosesc, şi cum aş putea să procur din ţară?

Până la urmă cred că voi lua de pe ebay, cu toate că nu am comandat niciodată de acolo, dar toate au un început...

Vă mulţumesc mult pentru răspunsuri. Stimă

Link spre comentariu

Cu fotorezist(negativ) am vazut ca se poate face silkscreen prin metoda foto.Mai exact dupa finalizarea operatiei cu folie dynamask se lipeste filmul negativ peste  masca de protectie se pune peste acesta folia transparenta cu silkscreen-ul printat in format negativ si se expune la UV iar apoi se developeaza cu Na2CO3.

Link spre comentariu

ai vazut , dar ai facut?

Nu si probabil ca nici nu  voi incerca vreodata asa ceva  deoarece mi se pare deja o treaba mai mult pentru  profesionisti,iar in plus  este si destul de scumpa.Oricum daca folosesti aceasta metoda si te pricepi,deja nu cred ca mai vorbim de asa diferenta mare intre cablajele DIY si cele facute de fabrica.Dar  nu stiu daca am vazut vreun user de pe acest forum care sa puna poze cu asemenea cablaje  realizate de el.

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu

Le tin ascunse numai pt ei.....

In regim "home" nu poti sau este foarte greu sa faci gauri metalizate.

De asta eu nu fac "home" decit cablaje single layer (pe cit posibil) sau duble layer avind cit mai putine treceri.

 

Daca mai pui si solder mask incepi sa te apropii de pretul la placi facute la chinezi iar la alea macar nu te mai doare capul de nimic.......

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Am înţeles... Na2CO3 este cumva bicarbonatul de sodiu?

Carbonat de sodiu anhidru(soda de rufe).

 

Le tin ascunse numai pt ei.....

In regim "home" nu poti sau este foarte greu sa faci gauri metalizate.

De asta eu nu fac "home" decit cablaje single layer (pe cit posibil)su duble layer ci cit mai putine treceri.

 

Daca mai pui si solder mask incepi sa te apropii de pretul la placi facute la chinezi iar la alea macar nu te mai doare capul de nimic.......

Doar nu trebuie neaparat sa faci si gauri metalizate daca aplici solder mask? :rade: Si apropo de gaurile metalizate chiar nu stiu cum se pot realiza acestea acasa. :rade:

Link spre comentariu

Carbonat de sodiu anhidru(soda de rufe).

 

Doar nu trebuie neaparat sa faci si gauri metalizate daca aplici solder mask? :rade: Si apropo de gaurile metalizate chiar nu stiu cum se pot realiza acestea acasa. :rade:

Cica ar exista ceva tehnologie capabila sa faca gauri metalizate si acasa dar eu nu stiu cum.....

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...
Vizitator dumitronic

Vand film Solder Mask verde. Pret 0.04 lei / cmp (ex: 10 cm x 7.5 cm = 3 lei; 10 cm x 10 cm = 4 lei; 10 cm x 15 cm = 6 lei; 10 cm x 16 cm = 6.4 lei). Livrare gratuita in Braila. Pentru livrari in alte localitati se adauga tariful perceput de firma de curierat sau posta. Detalii la 0744198772 sau dumi_01yan@yahoo.com !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări