Jump to content

Photo

Micsorare poze

• This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 ONLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,156 posts

Posted 15 March 2016 - 12:25 PM

De fiecare data cand fac o poza cu camera foto sau cu telefonul mobil si vreau sa o postez aici sunt informat ca poza este prea mare(peste 500 kb) motiv din care nu imi reuseste acest lucru.Cum pot sa rezolv aceasta problema?Stiu ca exista programe cu ajutorul carora se pot redimensiona pozele.Imi poate recomanda cineva ceva?

Edited by cipri_mury, 15 March 2016 - 12:29 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,249 posts

Posted 15 March 2016 - 12:45 PM

Deschide poza în Paint și salveaz-o într-un format redus ca rezoluție (Gif de exemplu) sau mai bine încarc-o pe site-ul Imgur gif  apoi copiază adresa BB Code (Forums) aici.Nu e nevoie de cont acolo, pur și simplu dai Upload la imaginea de pe PC-ul tău și copiezi adresa generată de acolo pe forum....XeYDaWW.png

#3 OFFLINE   ddr80

ddr80

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 370 posts

Posted 15 March 2016 - 12:47 PM

Eu le micsorez cu PAINT ,dai clic dreapta pe poza -deschizi cu.....Paint.

image.jpg

#4 OFFLINE   danpin

danpin

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 465 posts

Posted 15 March 2016 - 12:56 PM

Cauta cu google:

Power toys for windows - image resizer; sunt niste utilitare Microsoft, le instalezi si apoi faci click dreapta pe fisierul foto si o micsorezi in niste limite prestabilite.

Attached Files

#5 ONLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,156 posts

Posted 15 March 2016 - 01:10 PM

Micsorarea a mers si la mine foarte usor cu PAINT  si n-am mai primit mesajul ca este poza prea mare dar cand sa o  postez aici pauza. :nerv  

#6 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,249 posts

Posted 15 March 2016 - 01:16 PM

De ce nu încerci varianta cu postarea pe Imgur ?  Nu e cu nimic mai complicată și nu îți comsumă cota de upload pe forum. E posibil să ai prea multe fișiere (atașamente) încărcate pe forum de-a lungul timpului și de aceea trebuie să ștergi din atașamentele mai vechi.Dacă postezi pe Imgur sau alte site-uri de profil, nu te vei mai lovi de limitarea cantității de date din atașamente.....dar cred că scriu pentru mine, că nu citește nimeni.

#7 ONLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,156 posts

Posted 15 March 2016 - 01:45 PM

Nu am prea multe fisiere incarcate aici ci dimpotriva.Dar este curios ca numai pozele facute cu camera foto/telefonul mobil   nu se pot incarca aici,cu restul n-am probleme.  :rade:

#8 OFFLINE   Emil 1986

Emil 1986

Taietor de frunza la Nuclear Reactor

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,819 posts

Posted 15 March 2016 - 01:51 PM

La IrfanView ai optiunea resize resample,si poti aslege orice marime!

#9 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,249 posts

Posted 15 March 2016 - 02:25 PM

Ai încercat până la urmă ceva ? Că o să ajungă și topicul la dimensiuni epice, pe măsură ce vine fiecare cu alte idei ... probabil ai setat camera la rezoluția maximă, unele camere au și rezoluție VGA.... deci schimbă setările camerie la rezoluție minimă.

#10 OFFLINE   flomar60

flomar60

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,446 posts

Posted 15 March 2016 - 02:43 PM

Eu folosesc programul asta:Attached File  screenshot.26 (FILEminimizer).jpg   48.16KB   0 downloads

....3 mega sunt redusi pe la 70 kilo....

#11 ONLINE   cipri_mury

cipri_mury

Membru

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,156 posts

Posted 15 March 2016 - 02:55 PM

S-a rezolvat caci pozele se pot redimensiona din meniul camerei in felul urmator:M2(1600x1200) ; S(640x480) ; XS(320x240)

Era setata camera pe prima varianta  :41  si atunci se intelege de ce nu a functionat incarcarea fisierelor aici.Oricum va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.Toate cele bune!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#12 OFFLINE   Relav

Relav

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 926 posts

Posted 15 March 2016 - 03:52 PM

Deschizi poza cu " Microsoft Office Picture Manager" apoi "Edit Pictures". In caseta care se deschide (in dreapta) apare butonul "Compress Pictures". Dupa ce l-ai accesat iti alegi cat de tare vrei sa fie compresata poza. 

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users