Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

panasonic tx 32led7f


Postări Recomandate

acest tv este....mort

sasiu glp22

toate rezistoarele care vin din 300v verificate,conform indicatiilor din revista service tv

am dedus ca ar fi de vina sursa,FA5501

fiind cam dificil de procurat,abia azi am montat o alta,dar smd,insa rezultatul este acelasi,nu pleaca 

daca a intilnit cineva ceva asemanator...sunt recunoscator pentru orice idee

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

FAN5501 este pentru controlul PFC,de unde trag concluzia ca pe condensatorul mare nu aveti decat 300V,in loc de 390V.Din aceasta cauza nu demareaza nici sursa principala.Ar trebuii vazut care este optocuplorul ce monitorizeaza situatiile de avarie,(este montat cu LED-ul in partea primara si fototranzistorul in partea secundara)si facut strap pe EC.

Link spre comentariu

   Q804 vad ca realizeaza controlul on/off al PFC-ului.Eu as da afara Q804 din montaj(sau daca are peste 0,65V in baza-adica e conductiv-strapata baza la masa)si as urmarii daca pe C817(adica pe pin 8 al FAN5501)apare tensiunea de alimentare,concomitent cu demarajul PFC-ului.Atunci pe C823 trebuie sa apara 390V(400V ma rog).

Vad ca responsabil cu comanda in baza a Q804 e optocuplorul PC802.

Totusi e interesant:daca pe c822 apar 20V inseamna ca sursa realizata cu IC802 functioneaza-partial-.La iesire-adica pe c859- totusi nu se obtine nimic?

Pe pin 7 al IC802 apare alimantare?

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări