Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Kantata 205 sereo, modificare banda FM


Postări Recomandate

Sper ca am deschis acest topic unde trebuie.

 

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema, daca se poate.

 

Stiu, ca o sa ziceti ca sunt dus cu pluta, dar am achizitionat aceasta pseudo combina, mai bine zis radio cu pickup, pentru ca am multe discuri de bachelita/carbon, cu turatia 78 RPM, pe care le mai pot asculta pe acest tip de pickup.

 

Dar, pentru ca intotdeauna exista si un dar, are banda de frecventa in FM 65.8 - 74 MHz.

 

Ce si cum se poate face, ce valori ale caror componente ar trebui modficate ca sa o duc in banda 88 - 108 MHz ?.

 

Va atasez schema si cateva poze cu aceasta combina.

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Posted Image

 

 

Posted Image

 

 

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ce si cum se poate face, ce valori ale caror componente ar trebui modficate ca sa o duc in banda 88 - 108 MHz ?

Ca sa "trageti" aparatul in 88-108 trebuie umblat in ordine la urmatoarele componente din blocul de ultrascurte (U1-1):Ajustare oscilator local========================L3.2 - Se va reduce nr de spire de 1.4 ori. De ex, daca bobina are 10 spire, ptr 88-108 va avea 10/1.4=7 spire.C13 - Se va reduce la 10pF. Daca nu incap toate posturile in scala, se mai poate reduce pana la 4.7 sau chiar 3.3pFE de preferat sa incepeti cu oscilatorul local, ptr ca daca e tras corect, vor incepe sa se auda posturile puternice din gama 88-108. Odata aduse posturile in scala din miezul bobinei L3 si trimerul C15, nu mai umblati in zona asta. Condensatoarele trebuie schimbate datorita diferentei dintre factorii de acoperire (raportul f_max/f_min) intre cele doua game.Ajustare SarcinaAmplificator RF========================L2.2 - Se va reduce nr de spire de 1.4 ori.C7 - Se va reduce la 10pF. Daca pierde sensibiltatea in zone de pe scala, se mai poate reduce pana la 4.7 sau chiar 3.3pFAjustare Circuit de intrare antena========================L1.2 - Se va reduce nr de spire de 1.4 ori.C2 - Se va reduce la 6.8pF. Daca pierde sensibiltatea in zone de pe scala, se mai poate reduce pana la 3.3pFAtentie! Operatia cere rabdare si experienta. Daca nu ati mai facut asa ceva, poate e bine sa lasati pe cineva mai experimentat sa faca modificarea.Bafta si sa o folositi sanatos! Editat de cirip
Link spre comentariu

Va multumesc mult pentru indrumari si urari. Sunt un nostalgic incurabil.

 

Nu am foarte multa experienta in domeniul RF, chiar deloc, de aceea in prima faza o sa incerc varianta convertorului FM, dar, caci intotdeauna exista si un DAR, kitul de la TME are o mica problema si anume, "convertorul acoperă partea inferioară a gamei, de la 88 la 96MHz."

 

Daca nu voi obtine rezultate satisfacatoare cu un convertor, o sa trec la modificarile propuse de colegul @cirip, caruia ii multumesc inca o data pentru detalii.

 

Toata stima.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu

Am dat de modificarea blocului uus tip укв-1-05с intr-o revista,sunt date valorile ce trebuie modificate,problema este ca trebuie tradus.Este dat un mic tabel cu valorile ce trebuiesc modificate;se recomanda schimbarea KT368 cu KT399 in capsula metalica.

 

   витков = spire

было = a fost (valori OIRT) надо = necesar (valori ptr 88-108)

ukw.rar

Editat de vio2007
Link spre comentariu

Am dat de modificarea blocului uus tip укв-1-05с intr-o revista,sunt date valorile ce trebuie modificate,problema este ca trebuie tradus.Este dat un mic tabel cu valorile ce trebuiesc modificate;se recomanda schimbarea KT368 cu KT399 in capsula metalica.

 

   витков = spire

было = a fost (valori OIRT) надо = necesar (valori ptr 88-108)

Multumesc mult.

Am un prieten rus pe care o sa il rog sa imi traduca pahina.

Sper sa ma descurc si sa iasa ceva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări