Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incarcator acumulatori Litiu


sesebe

Postări Recomandate

Da, intradevar este cam scump de realizat....dar functioneaza foarte bine.
In testele facute de mine, functioneaza foarte bine regrajul dupa temperatura => regleaza curentul de incarcare dupa temperatura acumulatorului.
Dioda montata initial era tot o dioda Shottky dar de curent mai mic, puteai verifica din datasheet, dar datotrita curentului mare consumat de montaj, caderea de tensiune era cam mare dupa gustul meu.

 

Cu acumulatori proaspat conectati la incarcat, consumul este de aproximativ 1440mA din sursa de alimentare (doi acumulatori) si se mentine constant.

Daca pun acumulatori mai uzati, care se infierbinta, curentul scade pina pe la 150-350mA pe acumulator, deci functioneaza si limitarea termica dar numai ca limitare de curent si nu se face terminarea incarcarii dupa temperatura. 

 

PS: Este o solutie, poate nu cea mai buna si sigur nu cea mai eiftina, dar este functionala si isi face treba cum trebuie.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acumulatorii se infierbanta sau cipul? As propune un test cu un acumulator conectat prin fire la incarcator. Ca asta pare a fi comportamentul de limitare a disipatiei cipului (protectiea la supratemperatura).

Intr-adevar e un incarcator f bun! Am insa indoieli cu pozitionarea integratelor.

Da, asa e si cu diodele shottky, la incarcare mare creste caderea de tensiune. Dar asta ajuta integratele sa disipe mai putin.

Link spre comentariu

Domnu' ca tot insisti asa, vrei poza termica la placa? Ti-as posta si de asta dar nu merita deranjul. Am cu ce face poze termice, vezi aici.

 

ACUMULATORUL se infierbinta daca este uzat.

Daca acumulatorul este bun, nu se incalzeste deloc (aproape deloc) nici dupa 3 ore de incarcare (cei pe care ii am eu au nevoie de 3-4 ore pt incarcare completa).

Integratul se incalzeste la incarcare normala dar nu semnifivativ. Verificat pe spatele placii exact in dreptul integratului, se simte caldut - undeva pe la 35-40grade.

 

 

Ai calculat ce putere disipa integratul? Macar inainte sa te iei asa de faptul ca se incalzeste?

 

(5V-0.35V(dioda)-4,0V(Uacumulator))*0,7A= 0.455W

 

Iar la suprafata de racire pe care o are, incalzirea este foarte mica.

 

PS: Probabil este un comportament similar cu cel de limiate a disipatiei numai ca eu il folosesc ca sa limitez curentul de incarcare la acumulatorii uzati si care s-ar supra-infierbinta cu risc de exprlozie fara aceasta limitare.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Ai calculat ce putere disipa integratul? Macar inainte sa te iei asa de faptul ca se incalzeste?

Sigur ai citit atent tot ce am scris pe pagina anterioara?

 

(5V-0.35V(dioda)-4,0V(Uacumulator))*0,7A= 0.455W

Acumulatorul are mereu 4V? Sau doar dupa ce s-a incarcat ceva?

 

Apoi, daca limitarea curentului din motive de temperatura intervine la 120 de grade ale pastilei de siliciu, chiar simte integratul ca acumulatorul are 40-60 de grade? Mai ales in cazul in care sta pe o suprafata generoasa de cupru?

Daca da, cum?

Intreb, nu dau cu parul.

Eu as cere si poze termice, cu acumulatorul si cu integratul, daca tot dispui de ceva ce putini au la indemana.

Daca consideri ca totul e clar si discutia nu are rost, atunci nu mai intervin. O sa testez si eu, la un moment dat...

Numai bine!

Link spre comentariu

Deci se pare ca iti place sa te iei de mine pe topicul asta.

 

4V este o valoare medie  aproape de worts case pt ca tensiunea la un acumulator Litiu variaza in primele minute foarte mult, in 10-15 minute ajunge de la sub 3V la aproximativ 4V, valoare in jurul la care sta cel mai mult timp. De asta am ales pt calcul 4V.

 

Se pare ca nici nu te-ai uitat in graficul de incarcare de la Litiu:

 

post-178603-0-99175200-1450036148_thumb.png

Grafic preluat de pe Batteryuniversity

 

 

Sigur ai citit atent tot ce am scris pe pagina anterioara?

 

Acumulatorul are mereu 4V? Sau doar dupa ce s-a incarcat ceva?

 

Apoi, daca limitarea curentului din motive de temperatura intervine la 120 de grade ale pastilei de siliciu, chiar simte integratul ca acumulatorul are 40-60 de grade? Mai ales in cazul in care sta pe o suprafata generoasa de cupru?

Daca da, cum?

Intreb, nu dau cu parul.

Eu as cere si poze termice, cu acumulatorul si cu integratul, daca tot dispui de ceva ce putini au la indemana.

Daca consideri ca totul e clar si discutia nu are rost, atunci nu mai intervin. O sa testez si eu, la un moment dat...

Numai bine!

 

 

DA, simte, pt ca una este ca acea suprafata de racire sa stea la 25grade si o cu totul alta situatie este sa stea la 50grade.

 

Nu te supara, dar tu vinzi placute de alea de care vorbeai? Cit ziceai ca ceri pe ele?

 

Eu nu vind nimic aici pe forum, nu ca altii, ca a ajuns ca acest forum de electronica sa fie ca un forum de vinzari.

 

EU NU VIND NIMIC AICI,  NICI MACAR SCHEMA SI PROIECTUL, EU IL OFER GRATIS, si se pare ca nu la toata lumea convine asta.

 

Daca voi avea timp si nu o sa uit am sa fac si ceva poze termice dar asta nu pt Dr. L ci pt ceilalti cititori.

Nu-i tocmai simplu pt ca trebuie sa las si doi acumulatori timp de 3-4 ore ca sa se incarce si sa aiba si timp sa se incalzeasca si placa si acumulatorii pina la o temperatura de echilibru intr-un mediu fara curenti de aer. O poza de asta termica nu valoreaza nimica daca nu-i facuta cum trebuie. Imi trebuie juma de zi pt setupul de masura si masuratorile propriuzise, deci nu-i chiar simplu.

 

PS:

Tot de pe batteryuniversity:

"When the battery is first put on charge, the voltage shoots up quickly. This behavior can be compared to lifting a weight with an elastic band causing a lag. The voltage will eventually catch up when the battery is almost fully charged (Figure 3). This charge characteristic is typical of all batteries. The higher the charge current is, the larger the elastic band effect will be. Cold temperatures or charging a cell with high internal resistance amplifies the effect."

 

Adica la curenti mari saltul initiam de tensiune este si mai mare, iar 700mA este un curent destul de mare suficient ca sa aduca tensiunea aproape de valoarea de 4V luata in calcul de mine.

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări