Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor leduri dupa muzica


Vizitator AlexFL

Postări Recomandate

Vizitator AlexFL

As vrea eu in acest gen, poate sa ma ajute cineva cu o schema?

Incearca schema aia cu tip 31 si un emitor comun cum a zis marian, legat la collector (cred) apoi la leduri. Editat de AlexFL
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Desenul ala este identic cu schema prezentata la inceputul topicului de Alex, numai ca plaja de tensiune de alimentare notata de tine in desen nu este corecta, pentru 3 leduri inseriate plus tranzistorul, 5V alimentare minima este putin, ar trebui mai degraba undeva pe la 7V tensiune minima de alimentare.

 

In alta ordine de idei, avand in vedere ca ledurile sunt inseriate si din cate am observat in clip toate de acelasi tip/culoare, cum explici aprinderea diferita a lor?

Link spre comentariu

In alta ordine de idei, avand in vedere ca ledurile sunt inseriate si din cate am observat in clip toate de acelasi tip/culoare, cum explici aprinderea diferita a lor?

am uitat sa specific: in loc de 3 led-uri era doar unul,iar fiecare led era pe tranzistorul lui,adica era varianta stereo(de aceea si aprinderea diferita).Montajul era alimentat la un incarcator de telefon.

Link spre comentariu
Vizitator AlexFL

Am abandonat proiectul cu ledurile din cauza sunetului..la bass e saturat iar la voce inalta e distorsionat.. Marian, imi poti da si mie te rog o schema de vumetru simpla fara prea multe piese?

Link spre comentariu

Marius pai cum facem? Una pretindem si desenam, si alta facem? Ce impresie isi face cineva care nu stie? Ca ce zici tu este pe bune, ca nu stie sa discearna, si uite asa se intampla sa apara amatori care spun ca circuitul cutare nu face ca pe iutub, sau nu functioneaza nu stiu cum, din cauza celor ca tine care dezinformeaza, rogu-te pe viitor sa fii mai atent.

 

Alex, si circuitul asta merge adaptat sa nu mai afecteze sunetul, trebuiesc doar cateva modificari, spune-mi de ce alimentare dispui si vedem ce se poate face.

Link spre comentariu
Vizitator AlexFL

Marius pai cum facem? Una pretindem si desenam, si alta facem? Ce impresie isi face cineva care nu stie? Ca ce zici tu este pe bune, ca nu stie sa discearna, si uite asa se intampla sa apara amatori care spun ca circuitul cutare nu face ca pe iutub, sau nu functioneaza nu stiu cum, din cauza celor ca tine care dezinformeaza, rogu-te pe viitor sa fii mai atent. Alex, si circuitul asta merge adaptat sa nu mai afecteze sunetul, trebuiesc doar cateva modificari, spune-mi de ce alimentare dispui si vedem ce se poate face.

As dori si o schema pt vumetru.Dispun de curent pana la 12v.
Link spre comentariu

Marius pai cum facem? Una pretindem si desenam, si alta facem? Ce impresie isi face cineva care nu stie? Ca ce zici tu este pe bune, ca nu stie sa discearna, si uite asa se intampla sa apara amatori care spun ca circuitul cutare nu face ca pe iutub, sau nu functioneaza nu stiu cum, din cauza celor ca tine care dezinformeaza, rogu-te pe viitor sa fii mai atent.

 

Alex, si circuitul asta merge adaptat sa nu mai afecteze sunetul, trebuiesc doar cateva modificari, spune-mi de ce alimentare dispui si vedem ce se poate face.

imi cer scuze...circuitul l-am facut acum vreo cativa ani....a fost primul meu "proiect" asa gasisem schema pe net,iar eu am adaptat-o

Link spre comentariu

Alex daca tot ai incercat schema initiala redusa la un singur led si alimentare de 3V atunci hai sa o optimizam putin, modificarea este destul de simpla dar te scoti cu un circuit cu impedanta de intrare mult mai mare, si deci nu vor mai fi influente asupra sunetului, si asta fara sa ai nevoie de o iesire mai mare de la placa de sunet, iata desenul:

Posted Image

 

Testeaza-l tot asa cum un led si cu 3V dar fa-l din nou asa cum este in desen. Ca sa vezi imaginea mai mare da click pe ea, unde ai nelamuriri intreaba. Daca o pui pe asta cu bine in functiune atunci o adaptam pentru cate leduri vrei tu sa ai in final inseriate, dar intai testeaza-o asa cum este ca sa o intelegi cat mai bine. Ledul trebuie sa fie din ala mic normal-rotund, de 3mm sau de 5mm, culoare rosie sau verde.

 

Testeaza si vezi ce obtii, schema este functionala 100%, ramane de vazut daca o intelegi suficient cat sa o reproduci.

Spor.

Link spre comentariu
Vizitator AlexFL

Alex daca tot ai incercat schema initiala redusa la un singur led si alimentare de 3V atunci hai sa o optimizam putin, modificarea este destul de simpla dar te scoti cu un circuit cu impedanta de intrare mult mai mare, si deci nu vor mai fi influente asupra sunetului, si asta fara sa ai nevoie de o iesire mai mare de la placa de sunet, iata desenul:

Posted Image

 

Testeaza-l tot asa cum un led si cu 3V dar fa-l din nou asa cum este in desen. Ca sa vezi imaginea mai mare da click pe ea, unde ai nelamuriri intreaba. Daca o pui pe asta cu bine in functiune atunci o adaptam pentru cate leduri vrei tu sa ai in final inseriate, dar intai testeaza-o asa cum este ca sa o intelegi cat mai bine. Ledul trebuie sa fie din ala mic normal-rotund, de 3mm sau de 5mm, culoare rosie sau verde.

 

Testeaza si vezi ce obtii, schema este functionala 100%, ramane de vazut daca o intelegi suficient cat sa o reproduci.

Spor.

Maine dimineata ma duc la magazin sa iau piesele si incerc sa reproduc.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări