Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Achizitionare amplificator


Vizitator andrey andrei

Postări Recomandate

PMA-757 este un amplificator foarte bun, rar am vazut unul ars, in schimb are o problema cu siguranta termica de la traf care se arde si este greu de schimbat/scurtcircuitat, deoarece traful toroidal este turnat in rasina si siguranta se afla in acea rasina.

 

ps..am avut vreo 3 si la toate era siguranta arsa

Editat de fluffy37
Link spre comentariu
Vizitator victor ponta

PMA-757 este un amplificator foarte bun, rar am vazut unul ars, in schimb are o problema cu siguranta termica de la traf care se arde si este greu de schimbat/scurtcircuitat, deoarece traful toroidal este turnat in rasina si siguranta se afla in acea rasina.

 

ps..am avut vreo 3 si la toate era siguranta arsa

Scuze de off-topic. Chiar nu exista cale de a interveni intr-un astfel de toroidal?

On-topic.

Am avut un PMA500 si am fost multumit de el. Suna destul de bine. Acum am o linie Technics,buna si ea.

Editat de victor ponta
Link spre comentariu

Chiar dacă ai reuşi să topeşti răşina, sau s-o ciopleşti cu dalta şi scoţi trafo din oală, izolaţia sîrmei poate fi compromisă, o dată ce siguranţa termică s-a ars. Oricum e cu semnul întrebării cît mai poate rezista repus trafo în funcţie. Există şi posibilitatea ca acea siguranţă să se ardă şi de la un scc în secundarul trafo, solidar sau independent de siguranţa de reţea.

Link spre comentariu

Scuze de off-topic. Chiar nu exista cale de a interveni intr-un astfel de toroidal?

On-topic.

Am avut un PMA500 si am fost multumit de el. Suna destul de bine. Acum am o linie Technics,buna si ea.

Se poate sunta usor siguiranta, de schimbat nici vorba. Este dispusa in partea centru-stanga a trafului cum te uiti de jos in sus la el cu cablurile direct spre tine.Oricum, necesita atentie deosebita deoarece piciorusele sigurantei se afla la cativa mm de sarma de bobinaj.

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări