Jump to content

Photo

pestii din acvariu

• Please log in to reply
34 replies to this topic

#31 OFFLINE   soringt

soringt

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 121 posts

Posted 26 August 2015 - 07:14 AM

Daca ai drum prin Buc, iti pot da eu ceva plante . Microsorum Pteropus -Java Fern.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#32 OFFLINE   Liviu M

Liviu M

-

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3,071 posts

Posted 26 August 2015 - 08:10 AM

, adica uzual "carbune activ".

Uzualul carbune activ are efect limitat (in timp - se "satureaza" dupa care trebuie scos, ca altfel returneaza ce a acumulat) si se foloseste dupa tratamente, pentru scoaterea resturilor de medicamente din apa. Dejectiile se combat prin filtrare (biologica) corespunzatoare si curatire/schimb da apa.
La acvariile decent populate, bine plantate si cu filtrare (biologica) buna se pot rari schimburile de apa, dar nu e cazul aici.

#33 OFFLINE   marius75

marius75

Incepator

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,043 posts

Posted 26 August 2015 - 10:42 AM

Nitratii nu constituie o problema grava pentru pesti nici la valori mari (NO3>100mg/l), personal am avut valori mai mari in bazin. Tinta este 20mg/l.

In schimb amoniacul (NH3) poate ucide pestii de la valori foarte mici (0,5mg/l). Tinta este 0mg/l. Schimburile de apa saptamanale (cam 30% din volumul de apa) au rolul de a mentine la valori mici/optime toate elementele chimice din bazin, insa tinta principala este desigur amoniacul.

In cazul unui acvariu supapopulat ca cel de fata schimburile de apa trebuie indesite (cam la doua zile, cate 20% din volumul total de apa). Evident apa declorinata (tinuta in galeti fara capac, macar 48 de ore inainte de schimb). Pentru cei  mai "mofturosi" (ca mine asa) :rade:  exista instalatii de osmoza inversa si teste de apa pentru stabilirea concentratiei in apa a diverselor elemente chimice inainte de schimbul de apa. In functie de rezultatul testelor se stabileste nivelul fertilizarii din saptamana urmatoare...ca doar plantele alea nu vor creste doar cu bruma de nitrati rezultati in urma descompunerii resturilor din bazin.

Trebuie sa mananca si frunza lor ceva. :rade: . Personal sunt adeptul fertilizarii in coloana de apa, iar nitratii care apar in bazin ca urmare a descompunerii resturilor la mine in bazin au valori atat de mici, incat ii trec la categoria "altele"

Spor!

Edited by marius75, 26 August 2015 - 10:48 AM.

#34 OFFLINE   soringt

soringt

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 121 posts

Posted 15 September 2015 - 08:56 PM

Am ceva plante de donat - Microsorum Pteropus - ca s-au inmultit excesiv.

Doreste cineva? Valabil doar pentru Bucuresti

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#35 OFFLINE   Florian Ciobanu

Florian Ciobanu

membru

• Membri
  • PipPip
  • 392 posts

Posted 15 September 2015 - 10:19 PM

vrea cineva un acvariu de 200 litri?, detalii pe pm