Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ATMEGA328P-PU


Postări Recomandate

Am un trazistor tester MK168 si foloseste acest integrat atmega328p-pu. Am mai cumparat unul nou de rezerva si este gol. Am un programator TL866CS cu care sa il scriu dar nu pot sa-l citesc pe cel original, scrie read succes dar nu am decat FFFFFFFFFFFF pe ecran. ESTE POSIBIL SA FIE PROTEJAT LA CITIRE? sau gresesc eu undeva? Are cineva un soft de acest aparat? masoara RLC si diode si tranzistori de orice fel . Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Exact acela este montajul. O sa postez maine programul cu care scriu ,este upgradat la ultima versiune "made in china" ce sai faci. Problema este ca nici eu nu am mai facut asa ceva. Este un inceput bun, multumesc pentru ajutor.

Editat de liviu_mad
Link spre comentariu

http://www.autoelectric.cn/TL866_Main.html versiunea 6.17 TL866CS  acesta este programul de scriere. 

la low este 0x62

la high este  0xD9

extended  0xFF

lock bit byte   0xFF

pentru a modifica aceste setari trebuie sa bifez casutele acelea pana obtin 0xcc?

 

pentru montajul care la postat nico2010 care este softul lui din arhiva de mai sus ca nu este niciunul atmega328p-pu cu 2x16 dysplay?

Link spre comentariu

Fuse bits asa cum cum ii prezinti sunt aferenti setarii din fabrica (ceas intern  1MHz, divizat cu 8).

In fereastra programatorului seteaza fuse bits ca in imaginea atasata (a doua jumatate a imagini).

Cat despre firmware, alege varianta 1.17, compileaz-o cu WinAVR sau AVR Studio si inscrie fisierul hex rezultat in ATMega328.

post-194122-0-28332900-1438957701_thumb.png

Link spre comentariu

Multumesc tuturor in special lui NICO2010 intradevar cu fisierul de mai sus merge. Difera fata de cel original , celalalt nu are frecventmetru si nu poti intra in meniu. Acesta nou nu se opreste singur si dupa o masuratoare ma pune se il recalibrez. poate ca nu este compatibil cu restul de piese insa se misca mai repede decat cu originalul.

Aveti cumva cablajul si schema ca m-am hotarat sa-l construiesc de la 0? Multumesc inca o data!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări