Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Priza de pamant - tarusi sau teava ?


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Sunt aproape de a realiza priza de pamant pentru o casa nou construita. Am vb cu cativa domni care se ocupa cu realizarea acestor prize (chiar si de pe forum) dar nu reusesc sa trag o concluzie asa ca pun intrebarea direct aici :

 

Ce este mai bine sa folosesc ? Tarusi din aceia care se gasesc de cumparat sau teava galvanizata? Din calcule imi reiese ca am nevoie de 3 tarusi, probabil o sa pun 4 sa fiu sigur deci nu cred ca o sa fie o diferenta foarte mare intre tarusi si teava galvanizata.

Unii spun ca e mai bine cu teava galvanizata ca tine mai mult, altii ca nu conteaza etc.....

 

Asadar cum este cel mai bine? Exista vreo durata medie de viata pentru o priza de pamant?

 

Multumesc

Link spre comentariu

calculati pentru fiecare electrod suprafata care vine in contact cu solul ,   trei electrozi  2m "plantati"la distanta dubla lungimii electrozilor  electrodul  "orizontal " (platbanda) la 80 ..90  cm adincime   sudata pe minim trei laturi   (2..3  straturi sudura) protejata cu smoala (bitum)  acesta este ceva empiric, calculul este mai complex , cereti  documente privind verificarea PRAM si garantie 

SUCCESURI 

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Calitatea prizei de pamant este "reflectata" in valoarea "rezistentei de dispersie", care este, la randul ei raportul intre tensiunea la punctul de referinta (unde se instaleaza acea placuta cu suruburi, care se demonteaza la masurarea prizei de pamant) si electrodul la potentialul "nul", al pamantului, impartit la curentul la care se face aceasta determinare (exista niste normative care pomenesc ceva de un curent de vreo 25 de amperi (!!). In practica insa, se utilizeaza un aparat care "simuleaza" conditiile reale, fara asemenea consumuri, dar si pericol (ganditi-va ca la 25 de amperi, pe o rezistenta de 4 ohmi apar 100 de volti....)

Practic este foarte importanta compozitia si umiditatea solului in care sunt ingropati electrozii prizei: cu cat solul e mai umed scade rezistivitatea lui, de asemeni, solurile pietroase au conductivitatea scazuta, solurile sedimentare sunt mult mai conductive. De aceea se prefera amplasarea electrozilor in zone cat mai joase, unde apa imbiba solul, eventual "imbunatatirea" cu carbuni si/sau sare (solutia salina conduce mult mai bine, insa sarea se va "spala" in timp)

Totusi priza de pamant e doar un element secundar de siguranta, protectia principala e asigurata de izolatia corespunzatoare a cablajului si aparaturii!

Va doresc satisfactie in utilizarea energiei electrice! 

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

 

Totusi priza de pamant e doar un element secundar de siguranta, protectia principala e asigurata de izolatia corespunzatoare a cablajului si aparaturii!

Va doresc satisfactie in utilizarea energiei electrice! 

 

 

 

Va contrazic in mod categoric. Protectia prin legare la pamant este masura principala de protectie!! Normativul I7-2011 prevede extrem de clar faptul ca toate partile metalice ale instalatiilor electrice care in functionare normala nu se afla sub tensiune, dar care printr-un defect de izolatie pot capata un potential periculos trebuie legate la priza de pamant a constructiei prin intermediul instalatiei de legare la pamant. Toate partile metalice !! Inclusiv cele ale corpurilor de iluminat!!

Mai mult decat atat, normativul obliga la legarea la priza de pamant, prin legaturi de echipotentializare, si a altor elemente metalice care nu fac parte din instalatia electrica, dar care se invecineaza cu aceasta ( de exemplu conducte, pereti cortina, etc.). Cum puteti dumneavoastra sa "izolati corespunzator aparatura" (am citat din mesajul dvs), daca aceasta aparatura are carcasa metalica?

Ca masura secundara de protectie se utilizeaza dispozitivele diferentiale pentru curenti reziduali.

V-as fi recunoscator daca ati manifesta mai mult discernamant atunci cand faceti astfel de afirmatii categorice, intrucat s-ar putea ca unii dintre cei care le citesc sa le considere ca fiind corecte, fapt care poate duce la adevarate tragedii. Nu uitati ca curentul electric nu iarta!

Link spre comentariu
Va salut,
Indraznesc sa va adresez cateva intrebari daca imi permiteti
 
1 - tevile de 2m ce diametre trebuie sa aiba?
 
2 - la ce distanta intre ele ar trebui batute?
 
3 - e ok daca sap un sant de 1m adancime si bat tevile in acest sant?
 
4 - ce platbanda sa folosesc pentru a le conecta intre ele?
 
Va multumesc
Link spre comentariu

Dupa atatea normative citate mai sus, eu iti recomand 4 bucati teava, la 2 m, galvanizata, iar legatura intre ele cum a spus @v67, cu adancime, cu sudura,  cu smoala etc.

Recomandarea dumneavoastra este corecta, motiv pentru care nu inteleg de ce ati pus-o in relatie antagonica cu normativul citat :jytuiyu

 

Va salut,
Indraznesc sa va adresez cateva intrebari daca imi permiteti
 
1 - tevile de 2m ce diametre trebuie sa aiba?
 
2 - la ce distanta intre ele ar trebui batute?
 
3 - e ok daca sap un sant de 1m adancime si bat tevile in acest sant?
 
4 - ce platbanda sa folosesc pentru a le conecta intre ele?
 
Va multumesc

 

1. 2 toli

2. Dublul lungimii. Daca sunt de 2 m lungime, le puneti la 4 m una de alta.

3. Da.

4. 4 x 25 mm (sectiune 100 mmp).

Cu placere.

Link spre comentariu

@lucia_v

   1. 2,5 toli

   2. 2m

   3. santul de 0,5 m

   4. 50mm dar merge si 25mm

 La iesirea spre cladire trebuie trebuie sa folosesti o piesa de separatie ( o caseta care este  prevazuta cu o pladbanda demontabila cu suruburi ), aceasta fiind necesara pentru masurarea prizei de pamant, prin deconectarea elementelor legate la acea priza de pamant.

Link spre comentariu

Din prizele de pamint realizate, va recomand mai bine sa utilizati tarusi/teava de o lungime cit mai mare. Cu alte cuvinte, ca exemplu, am observat ca este cu mult mai efectiv de utilizat un tarus cu lungimea de 4m, decit doi cu lungimea de 2m. Cauza: umiditatea variabila a solului, densitatea si compozitia acestuia, pentru ca in special acesti factori influenteaza asupra rezistentei de dispersie.

Link spre comentariu

Din prizele de pamint realizate, va recomand mai bine sa utilizati tarusi/teava de o lungime cit mai mare. Cu alte cuvinte, ca exemplu, am observat ca este cu mult mai efectiv de utilizat un tarus cu lungimea de 4m, decit doi cu lungimea de 2m. Cauza: umiditatea variabila a solului, densitatea si compozitia acestuia, pentru ca in special acesti factori influenteaza asupra rezistentei de dispersie.

Cu multa stima si respect va adesez urmatoarele intrebari:

     1.   Ati realizat, fizic, o priza de pamant?  

     2 .  Stiti cu ce aparat se masoara o priza de pamant?

     3.. Stiti cum se bate in pamant o teava la lungimea de 2 m ?  Te invitam sa bati tu una de 4 m lungime.

 

 Eu nu contest faptul ca electrozii cei mai lungi sunt si cel mai buni in realizarea unei prize de pamant. 

Dar cum bati acei electrozi de 4 m?

Editat de PINTI
Link spre comentariu

De acord d-le adryano!....dar!...daca nu ranfortati capatul tevii , daca nu aveti disc metalic gros de cel putin 5cm care sa intre in teava si guler care sa acopere marginea tevii, daca teava nu este taiata la 45 grade la capatul de intrare, daca nu aveti baroase de 10 kg si sa va rugati Dumnezeului electricienilor- daca exista!-sa nimeriti un sol cat mai moale....nu veti reusi sa introduceti , in veci, acel electrod de 4m lungime!!...presupunand ca , toate aceste conditii sunt indeplinite , se va produce o deformare a capatului tevii supus loviturilor intre 15 si 25cm liniari din lungimea tevii....asta daca teava nu crapa...atunci trebuie taiat capatul distrus....cred ca am depasit -la viata mea- 1000 de electrozi batuti in pamant ....si, ca un facut nimeream mereu doar soluri argiloase si pietroase...preferam sa crestem suprafata punand mai multi electrozi, dacat adancimea...

Link spre comentariu

Cu multa stima si respect va adesez urmatoarele intrebari:

     1.   Ati realizat, fizic, o priza de pamant?  

     2 .  Stiti cu ce aparat se masoara o priza de pamant?

     3.. Stiti cum se bate in pamant o teava la lungimea de 2 m ?  Te invitam sa bati tu una de 4 m lungime.

 

 Eu nu contest faptul ca electrozii cei mai lungi sunt si cel mai buni in realizarea unei prize de pamant. 

Dar cum bati acei electrozi de 4 m?

1. Da am realizat, ca nu am scris de dragul de a fi luat in seama.

2. rezistenta prizei de pamint se masoara cu asa ceva  http://www.aliexpress.com/item/Earth-Resistance-Ground-Resistance-Ground-AC-Voltage-Measurement-Digital-Earth-Resistance-Meter-VC4105A/2007042100.html?spm=2114.031010208.3.11.TCctft&ws_ab_test=searchweb201556_7_79_78_77_80,searchweb201644_5,searchweb201560_9

3. Daca ati gindi un pic mai inginereste, v-ati gindi la alte metode pentru utiliza acel tarus de 4m. Am zis undeva ca-l bat in pamint? Nu, pentru ca eu rotindu-i, i-am bagat in pamint. Daca ma intrebati cum...deja ma luati in deridere si din tot respectul nu o sa va mai raspund.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări