Jump to content

Photo

Probleme vioara electrica

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 OFFLINE   Nicu2108

Nicu2108

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 July 2015 - 08:50 PM

Salutari!
Nu ma pricep mai deloc la electronica și nici nu am acces la un electronist momentan, asa ca îndrăznesc sa adresez aici o întrebare.
Am o vioara stagg care face un bazait foarte mare pe joase atunci cand o conecteze la Mixer prin cablu. Nu exista aceasta problema la conectarea wierless. Se poate remedia problema in vreun fel? Multumesc anticipat!!!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,221 posts

Posted 11 July 2015 - 09:21 PM

Pe ce intrare a mixerului o conectezi ? Să nu fie o problemă de adaptare de impedanță...Cablul e în regulă ?

#3 OFFLINE   Nicu2108

Nicu2108

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 July 2015 - 09:46 PM

Am încercat mai multe cabluri si la fel
Dacă fac punte cu o sarma între intrarea jack de la vioara si corzi nu mai se aude asa puternic( asta m-a învățat cineva)atunci cand o țin in mana, dar dacă o las din mana bazaitul revine

#4 ONLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,221 posts

Posted 12 July 2015 - 12:04 AM

Bâzâitul este ca brumul de rețea ? S-a intervenit vreodată în vreun fel la partea de preamplificare sau de conectică a viorii ?

#5 OFFLINE   hbi

hbi

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 262 posts

Posted 12 July 2015 - 09:12 AM

Ai un fir desprins din mufa viorii. Daca nu te pricepi, apeleaza la un profesionist.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#6 OFFLINE   viobio

viobio

Membru evoluat

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 4,819 posts

Posted 18 July 2016 - 11:11 PM

Ai masa viorii prost lipita,este un caz clasic,sau nu este ecranata in zona unde se prind corzile.
Ar mai fi ceva ,lungimea prea mare a cablului,pentru cabluri lungi se foloseste un DYI pina la mixer ,cum a spus colegul mai sus,o neadaptare de impedanta.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users