Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PP 1940


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Am cam toata colectia Radio Univesul si Radio Adeverul,din cind in cind imi place sa mai rafoiesc aceste reviste,zilele trecute am gasit o schema a unui amplificator PP ,publicata in 1940!

Dupa cum se observa din schema este banala,cum sunt toate topologiile cu tuburi,nu prea a inventat nimeni apa calda cu tuburi ,pt ca nu prea ai cum,sunt doar citeva modalitati de folosire in etaje pt AF.

Pentru ca am in stoc toate tuburile (noi) cu care este conceput amplificatorul,vreau sa ma dotez cu inca un amp vintage,in limita timpului o sa mesteresc la el.

Ceva interesant,in prezentarea amplificatorului nu se sufla o vorba de datele transformatorului de iesire,cred ca si in acea perioada erea ceva tabu ,la fel ca in ziua de azi,unii nu vroiau/vor sa publice datele tansformatoarelor de iesire.

O sa calculez eu un traf de isire.

Multumiri lui nicolae57 si lui nichisoru ,pentru suportul aordat in achizitionarea tuburilor EL5.

http://frank.pocnet.net/sheets/005/e/EL2.pdf

http://frank.pocnet.net/sheets/005/e/EL5.pdf

http://www.r-type.org/pdfs/ef6.pdf

post-176980-0-46336300-1431248795_thumb.jpg

post-176980-0-51074700-1431248806_thumb.jpg

post-176980-0-76647900-1431248816_thumb.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio

Tansformatorul de iesire ar avea cam aceste date,dupa calculele mele

Sectiune 17 cm patrati

Primar 2X2400 spire /  cu sirma de 0,22mm

Secundar 200spire,sirma de 0,9mm,pentru aproximativ 18W /8 ohmi

Ua 315V

Raa 4k5

Ampificatorul poate debita cam 18W cu 5% distorsiuni,ca putere maxima.

Pentru calculele transformatorului de iesire am ales 20hz ,cea mai joasa frecventa.

 

Daca e ceva gresit,sa ma corectati.

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator viobio

Felicitari pentru prezentare... si eu am citit despre acest amplificator in Radio Universul. RU 3634 inseamna Radio Universul numarul 363 iar 4 semnifica numarul de tuburi folosite (fara redresoarea).

Mulțumesc de informatie,chiar îmi băteam capul cu ce simbolizează numerele după RU
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Catodina loveşte din nou. Filtrarea e mai bine făcută ca la multe amplifuri contemporane, de fiţe.  :)Nu cumva are o continuare în alt număr?

Nu are continuare.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări