Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MCU TI + BLUETOOTH MODUL


Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Fac o " cheie ", care o sa fie interogata de catre un alt device. E pentru un concurs organizat de Texas Instruments.

 

Am facut partea de cheie, la nivel de schematic, urmeaza sa ma pun sa fac PCB-ul, insa am cateva intrebari si daca cineva stie si poate sa ma ajute ar fi super.

 

Atasez si PDF=ul cu schematicul( final, nu l-am verificat inca ca lumea, ca deabea l-am terminat, insa in principiu nu cred sa fi facut erori mari, doar poate sa fi uitat ceva ).

 

Am cateva intrebari:

1.Pinii AVDD si AVSS ai MCU-ului de la TI, trebuie conectati si ei la masa/vcc? Are 2 perechi, unii digitali unii analogici, eu i-am conectat pe toti, insa nu stiu daca asa trebuie.

2.In schematicul integratului de incarcare a bateriei unde eu am pus condensatori polarizati(tip tantal - smd ) insa in datasheet apare ca trebuie capacitori ceramici. Ce parere aveti, e ok si cu tantal?

 

Pentru cei care o sa se uite pe schema, la UART am un rezistor diviziv pus pe ( in schema scrie TX dar in realitate de fapt e RX ), astfel incat sa divid semnalul de la PC, daca vreau sa il conectez pe serial in loc de bluetooth.Ce parerei aveti? Si nu va uitati ca TX si RX sunt incurcati, pentru ca am conectat bluetoothul rx la mcu tx si am dat numele la net tx, si invers, de aia o sa apara o confuzie insa cred ca e ok.

 

Documentatie:

Integrat incarcare baterie: http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX8677C.pdf

Bluetooth HC-05: http://www.rcscomponents.kiev.ua/datasheets/hc_hc-05-user-instructions-bluetooth.pdf

MCU: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/msp430f5152.pdf

 

Schema:elforum.pdf

 

Multumesc, o seara placuta!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Legat de alimentari. La 5.38 zice ca le poti lega impreuna. Practica zice sa le decuplezi separat si apoi lega impreuna. Nu stiu ce influenta are la un ADC de 10 biti.Cere ceramici X5R si X7R pentru un ESR redus. Poate sa mearga si cu tantalii.

Editat de thunderer
Link spre comentariu

Pai guest apar cei nelogati cred. Nu neaparat ca se ascund da probabil le e lene sa se logheze sau isi sterg cookiesurile mereu.

 

Am vazut, am editat si mesajul meu anterior intre timp, mersi :))!

 

O sa fac PCB-ul azi sau maine si o sa il postez.

 

NU stiu daca solutia cu bluetooth era cea mai buna, dar era cea mai la indemana avand deja modulele... Problema e consumul, dar trebuie sa vad cum fac sa stea mai mereu in sleep si doar cand e interogat sa se trezeasca sau o chestie asemanatoare ca sa tina mult bateria.Mai erau transceiverele de la Microchip, dar alea au range mare in principiu ( nu ca m-ar deranja, dar nu stiu daca se poate limita ) ca eu nu am nevoie de mai mult de 20 de m. ( maxim )

Link spre comentariu

Am atasat pcb-ul. Nu stiu daca e ideal, o sa fac prototipul asta, o sa il testez si o sa vad cum il pot imbunatatii.

 

post-233149-0-16730500-1431026703_thumb.png

si bottomul post-233149-0-85208900-1431026845_thumb.png

 

NU stiu daca planul de masa pus sub modulul hc05, e o idee buna. Si nu prea imi place cum am pus cristalul, nu mi se pare ca e destul de aproape si nici diferential nu e routat, dar tinand cont ca nu e o frecventa asa mare, ma gandesc ca e ok...

Editat de Iliescu Mihai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări