Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bibliotca Arduino pentru afisaj pe TV (video-in,crt, lcd, tft, pal,ntsc)


Postări Recomandate

Salut

 

Cautind o modalitate rapida si accesibila de a afisa datele de pe Arduino fara legatura la calculator, altfel decit cu niste simple led-uri, afisaj cu 7 segmente sau HD44780, fie el si cu PCF8574, am dat peste MRETV.

O minune de biblioteca, care iti permite cu ajutorul unui Arduino la care mai adaugi 2 rezistente (1kΩ si 33oΩ)si o mufa RCA (sau versiunea imbunatatita care mai include inca 2 diode 1n4148) sa afisezi pe display-ul unui TV portabil (sau de orice tip, cu intrare video) datele din aplicatiile tale. Se poate lega si o tastatura, are si sunet

Singurul dezavantaj (daca se poate numi asa) este ca se reprezinta doar caractere, nu grafica (grafica in adevaratul sens al cuvintului) si alb/negru. 

 

Descrierea amanuntita o gasiti la http://www.instructables.com/id/MRETV-Video-Stereo-Sound-and-much-more-from-a-s/

 

 

 

Pentru cei ce vor sa testeze rapid, pinii sint

pentru rez de 1k pinul 2

pentru rez de 330Ω pinul 1

adaugati si masa comuna cu masa la mufa RCA

Biblioteca merge ok pe Arduino 1.0.3

se gaseste pe a doua pagina a link-ului de mai sus (MRETV.zip)

 

astfel cu un monitor TV LCD (unul de 4.3'' il gasim si la 14$) aveti deja o interfata pentru aplicatiile voastre

post-174818-0-16431900-1430670314_thumb.jpg

Editat de fenobarbital
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

E plin E-Bay-ul de ele; cauta dupa 4.3'' TFT LCD, da nu asta conteaza, acuma cred ca oricine are acasa un tv nefolosit, si cel putin in faza de testare se poate incerca pe el, daca o sa cautati in schimb dupa shield-uri TFT o sa vedeti ca ecranul + adaptarea de la "low voltage" la 5v cit folosesc placile Arduino ajung peste varianta de care pomeneam.

Sunt tv-uri auto de vreo 7 inch in toata regula alea, se gasesc prin targ la tigani cu 50 lei, asta daca ai noroc sa fie si bune.

 

Corect, din tirguri (bune/defecte) si de pe la prieteni camionagii care si-au luat altele am strins si eu o gramada.

Link spre comentariu

Ma gandeam ca se gasesc prin romania ...la pretul ala! 

Pana vine dupa Ebay ...imbatranesc si nu mai apuc sa ma bucur de el! :rade:

O sa incerc prin talcioc....desi mie cam urat sa ma targuiesc cu "brunetii" aia! 

Multumesc!!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Pai de aia e targ. Sa negociezi. Daca nu ma "cert" putin cu ei in privinta pretului nu am facut nimic. Unii cer mai mult decat e in cel mai scump magazin online. 

Parca am incercat si eu varianta tv+ arduino, dar nu mai stiu ce mi-a dat. Stiu ca am incercat varianta monitor cu intrare vga si arduino. Asta a mers. 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

mda, dar daca te uiti in biblioteca....procesorul se ocupa mai mult cu display-ul...si restul softului o sa fie cum o sa fie..

eventual folosit doar pentru display..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări